Duru Tiyatro’dan bir romantik komedi oyun: Aşk Her Yerde

Duru Tiyatro 2005 yılında kurulan ve sahnesinde bir çok başarılı oyuna yer veren İstanbul’un seçkin özel tiyatrolarından biri. Kadıköy – Moda’daki salonlarında kendilerinin sahneye koydukları oyunlarının dışında konuk tiyatroların oyunlarına yer veriyorlar. Bu sezon biri çocuk oyunu olmak üzere 3 oyunla tiyatro severlerin karşısına çıkan Duru Tiyatro’nun Aşk Her Yerde oyununu izleme fırsatım oldu.

Simon Williams’ın yazdığı oyunu Filiz Ofluoğlu’nun çevirisiyle sinema ve televizyon ekranlarından tanıdığımız başarılı oyuncu Emre Kınay yönetmiş. Oyuncu kadrosunda ise Emre Kınay ile birlikte yine yüzlerine aşina olduğumuz Pelin Körmükçü, Sait Genay, Bahar Yanılmaz ve Cem Yanılmaz yer alıyor.

Aşk Her Yerde’nin konusuna gelince… Lenny (Emre Kınay) orta yaşlarında, asi ve çılgın kızı Dee Dee(Bahar Yanılmaz) ve kabına sığamayan yaşlı bir delikanlı olan babası Gus (Sait Genay) ile birlikte aynı evde yaşayan orta yaşlarında bir istatikçidir. Kızı ve babasına nazaran oldukça sıkıcı bir hayatı olan Leonard’ın bütün günü neredeyse evinin mutfağında ve laptopunun başında geçer. Karısının kendisini terketmesinin ardından aşka ve dış dünyaya kapılarını neredeyse tamamen kapatan Leonard’ı bu rutin hayatından kurtarmak için babası ve kızı bir hayli çaba gösterseler de yine de başarılı olamazlar. Ama Leonard’ın bu tekdüze hayatında yaptığı belki de yapabileceği tek eğlenceli şey yazmaya başladığı romanını bir yarışmaya göndermektir. Ancak bu yarışma sadece kadın yazarların katılımına açıktır ve Lenny’nin sahte bir kadın ismiyle katıldığı bu yarışmada romanı basılmaya değer görülür. İşte bundan sonra Lenny’nin hayatı içinden çıkılmaz derecede karmaşık ve bir o kadar da eğlenceli bir hal almaya başlar. Ve Lenny’nin hayatında yine hiç beklemediği bir şey daha olur. Yıllar önce kalbini terk etmiş olan aşk bu sefer karşısına bambaşka bir şekilde çıkar. Bu karmaşık durumla ancak babası ve kızının yardımıyla başa çıkabilir ve sonunda kalbini susturamayacağını anlar.

Aşk Her Yerde komik bir o kadar da romantik bir oyun. Emre Kınay’ı sinema filmlerinde ve televizyon dizilerinde beğenerek izleyen biri olarak oyunculuğunu ilk defa bir tiyatro sahnesinde izleme şansım oldu. Hayranlıkla izledim diyebilirim. Tiyatro oyunculuğu ile kamera karşısında oyunculuk yapmak birbirinden oldukça farklıdır. En basiti tiyatro sahnesi en ufak bir hatayı kabul etmez, sahnedeyken yapılan her hareketin bir geri dönüşü yoktur. Sahne yoğun bir dikkat, konsantre ister ve role çok iyi hazırlanmakla birlikte zihnen ve ruhen tamamen orada olmayı gerektirir. Emre Kınay hem Lenny’i hem de Lenny’nin uydurduğu bir kadın yazarı canlandırırken çok iyi performans sergiledi. Yani kısacası rolün üstesinden çok iyi geldi. Ve oyunculuğun yetenekle birlikte bir zeka meselesi olduğunu bir kez daha anladım. Pelin Körmükçü ile yılların oyuncusu Sait Genay’ı da keyifle izlediğimi söylemek isterim. Bütün seyirciler oyun boyunca kahkaha ile gülerken sahnede rolüne konsantre olmak gerçekten zor bir iş. Özellikle oyunun sonunda bütün karmaşanın çözüldüğü sahnede bütün oyuncuların performansı gerçekten görülmeye değerdi. Aşk Her Yerde’nin tadı damağımda kaldı diyebilirim, büyük olasılıkla bir daha izlemeye gideceğim.

Yine Duru Tiyatro’nun bu sezon da sahnelemeye devam ettiği Emre Kınay’ın Ahu Türkpençe ile birlikte rol aldığı Sondan Sonra oyununu da merak ediyorum. Ahu Türkpençe bu oyunla Afife Tiyatro Ödülleri 2011 En Başarılı Kadın Oyuncu ödülünü almıştı. Mutlaka gidilip görülmeli.

Duru Tiyatro’nun oyun programına web sitesinden ulaşabilirsiniz.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: