İclal Aydın’dan Emanetçi

Bir çoğumuz televizyondan tanıyor onu. Oynadığı dizilerden, sunduğu programlardan… Sinema filmlerinde de izledik.  Gazete köşelerindeki yazılarını da okuduk, kitapları da kitaplığımızda yerini aldı.  Özel hayatı ve aşklarıyla da magazin basınının bir süre gündeminde oldu.  Şimdi ise başka karakterleri değil kendini anlattığı tek kişilik oyunu ile sahnede yerini alıyor İclal Aydın.

Sahneye adım atışının 20. yılında çocukluğuna, gençliğine, öğrenciliğine, ailesine, aşklarına, işine kısacası hayatına bir saygı duruşunda bulunuyor. “Gözüm bir yerden ısırıyor gibi sizi” diyor. “Bir gece gidip dönmeyen babaların hikayesinden, TRT’nin ilk renkli çizgi filminden, kokulu silgilerden, margarin yağı kuyruklarından…” Bir zamanlar bir yerlerde yan yana olmasak da aynı oyunları oynayarak, aynı yaramazlıkları yaparak, aynı şarkıları dinleyerek, aynı kitapları okuyarak, aynı filmleri izleyerek benzer duyguları yaşamış olabiliriz diyor. “Kim olduğumuz fark etmiyor. Nihayetinde hepimizin hayatı bitmiş bir aşktan ya da aynı kurumuş dere yatağından geçiyor” diyor.

Geçmişte yaşadığımız acıları şimdi ne kadar olgunlukla karşılıyoruz. Büyüklerin etrafında yaşadığımız çocuk halimiz şimdi ne kadar eğlenceli bir anıdan ibaret.  Yaralarımız artık kanamıyor, acılarımız eski tadında değil belki, sevinçlerimizden de geriye  gönlümüzde hoş bir seda kaldıysa gerçekten kim olduğumuz hiç ama hiç fark etmiyor. Yaşadığımız hayatı kendimiz olarak yaşayabiliyorsak ve kabullenebiliyorsak ve bunu böyle yapabildiysek mutlaka birbirimize aşinayızdır.

Seyirci koltuğuna oturup kimi zaman kahkaha atarak kimi zaman da gözyaşlarınıza hakim olamayarak hayatınızı şöyle bir izlemek istiyorsanız İclal Aydın’ın Emanetçi’sine bir misafir olun derim. Çünkü İclal Aydın kendi hayatını anlatarak aslında bize birer ayna tutmuş.

İstanbul’dan sonra İzmir, Ankara, Bursa, Kocaeli’ni kapsayan bir turneye çıkıyor.  Detayları biletix’ten öğrenebilirsiniz.

 

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: