Üç Şarkıyla Kaliforniya

Sanıyorum Amerikan filmlerinde New York’u görmeyi Los Angeles’ tercih edenlerdenim. Ne kadar deprsesif olsa da orası ve orayı anlatan şarkılar bana daha etkileyici geliyor. Ama söz konusu yer sadece Los Angeles değil de Kaliforniya olduğunda sinema olarak çok yorum yapamayacağım ama müzik olarak burayla ilgili bir sürü güzel şarkı yapılmış.

Scott McKenzie’nin San Frasisco’sunu da burada ele alabilirdim belki ama aklıma içinde Kaliforniya kelimesi geçen mükemmel Albert Hammond parçası gelince ben de dedim ki buna bir iki şarkı daha ekleyelim. Listeye RHCP’ın birkaç Kaliforniya ile ilgili güzel şarkısını da ekleyebilirsiniz ama ben sizinle burayı anlatan 3 farklı şarkı paylaşacağım. İçlerinde kesinlikle en güzelleri Albert Hammond ve The Mamas and The Papas’ınkiler. Son şarkıya gelince hiç ısınamadığım Eagles’ın klişeler top ten listesinde bir numara olabilecek Hotel California’sını sevmemi sağlayabilecek mükemmel bir Gipsy Kings yorumu. Coen’lerin efsane filmi The Big Lebowski’de John Turturro tarafından canlandırılan Jesus karakterinin eşliğinde coverdan kısa bir bölüm. İsteyenler tamamını biryerlerden bulacaktır. Herkese iyi dinlemeler.

Albert Hammond – It Never Rains in Southern California

The Mamas and The Papas – California Dreamin

Gipsy Kings – Hotel California (from Big Lebowski)

About Özkan Ulukök

1977 yılında Ankara'da doğdum. ama yaşamımın büyük bir kısmı daha bir yaşına gelmeden taşındığımız İzmir'de geçti. 1999 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldum. Burada önce 2002'de yüksek lisansımı zorlu bir süreç sonunda 2009'da da doktoramı tamamladım. Doktora tezim Marka Değeri üzerine oldu. 2004'e kadar Ege İletişim Reklamcılık Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak Reklam Yazarlığı, Yaratıcı Düşünce, Marka Değeri konuları üzerinde çalıştım. İstanbul'a gelişimle özel bir akademide geçen eğitmenlik tecrübesinden sonra 2007-2011 arasında Shell & Turcas Petrol'de Eğitim Uzmanı olarak, 2011-2015 arasında da Imperial Tobacco Türkiye İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak çalıştım. 2015'den beri Şişecam Paşabahçe Mağazaları İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Seyahat etmek, fırsat buldukça bol bol PC,PS3,iPad farketmez oyun oynamak, sinema, kitap, müzik, elbette fistikyesili.com'da blog yazmak ve bunları paylaşmak gibi hobilere sahibim. Evliyim ve üç kedim var :)

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: