Ne olacak Türk dizilerinin bu uzun süreleri?

Daha önce de bu konu hakkında burada yazı yazmıştım. Ara ara da yazmaya devam etmeyi düşünüyorum zaten. Ne zaman dizilerimiz normal sürelerine kavuşur o zaman bu konuda yazmaktan vazgeçerim.

Her günün ratingleri (izlenme oranları) saniye saniye takip edilerek ölçülüyor ve bir çok sitede de günlük rating raporlarını görmek mümkün. Aslında cinsiyete, yaşa, eğitime ve şehre göre daha detaylı raporlar oluşturuluyor. Ancak total ve ab grubuna dahil olan izleyici kitlesine göre yapılan ölçümler daha çok dikkate alınıyor ve sitelerde yayınlanıyor. Her televizyon izleyen kişi bunlara bakabilir. Günlük ilk 100 programın içinde sıralama ve alınan ratingler çok önemli.

28 Kasım- 4 Aralık haftasında yayınlanan bir kaç dizinin sürelerine bir bakalım:

Behzat Ç (Star Tv) – 83 dakika, Öyle Bir Geçer Zaman ki (Kanal D) – 102 dakika, Muhteşem Yüzyıl (Show Tv) – 117 dakika, Kuzey Güney (Kanal D) – 111 dakika, Fatmagül’ün Suçu Ne (Kanal D) 97 dakika, Hayat Devam Ediyor (Atv) – 103 dakika, Arka Sokaklar (Kanal D) – 99 dakika, Yer Gök Aşk (Fox) – 123 dakika, Al Yazmalım (Atv) – 107 dakika,  Adını Feriha Koydum (Show Tv) – 115 dakika, Bir Çocuk Sevdim (Kanal D) – 90 dakika, Firar (Star Tv) – 90 dakika, İffet (Star Tv) – 114 dakika, Bizim Yenge (Kanal D) – 103 dakika, Lale Devri (Fox) – 109 dakika, Yahşi Cazibe (Atv) – 104 dakika, Umutsuz Ev Kadınları (Kanal D) – 96 dakika.

Ortalama bir sinema filminin süresi 90-100 dakika arasındadır. Ama bizim televizyonda her gün izlediğimiz dizilerin süreleri sinema filmlerini bile çok geride bırakıyor.  Hatta 18 Kasım’da ilk bölümü yayınlanmaya başlayan Hayat Devam Ediyor dizisi 142 dakikalık süresiyle sanıyorum rekoru elinde tutuyordur. Televizyonun en çok izlendiği zaman diliminde kanal yöneticileri bir dizi ile akşamı kurtarmış oluyor. Tabii ki televizyon kanalları birer ticari işletme ama bu kadar zorlama niye?

Bir dizinin yayını 20:00’da başlıyor 23:00’da bitiyor, yani 3 saat. TRT bu konuda geçen seneye kadar 60 dakika süreli diziler yayınlıyordu ama bu sene süreleri 80 dakikayı bulan diziler yayınlıyor.

2 saati bulan dizilerde artık ne izlenebilir ki? İlk 13 bölüme gelmeden daha dizinin asıl konusu bitiyor, asıl hikayeden sapmalar başlıyor. Yaratıcı ve ilginç bir hikaye bulmakta da zorlanılıyor. Çoğunluğu birbirinin bir başka versiyonu gibi. Çoğu seyirci de bu konu çıkmazından sıkılmış durumda zaten.

Bu durumun zorluğunu da ekip çekiyor. 2 saati bulan bir dizi çekmek için gece-gündüz, soğuk-sıcak demeden bünyelerinin dayanabileceği son sınırına kadar bölüm yetiştirmeye çalışıyorlar. Yapımcıların bu konuda eli kolu bağlı gibi. İş kanal yöneticilerine düşüyor. Artık bu sezon da geçti ama umarım gelecek yeni yayın döneminde dizilerin bu süre sorunsalı bir çözüme ulaşmış olur.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: