2011 yılında Türk Sinemasına kısa bir bakış

2011’in bu son günlerinde Türk sineması için bir durum değerlendirmesi yapalım istedim. Genel olarak gişe rakamlarına bakıldığı zaman sinemalarda bu yıl en çok Türk filmleri izlenmiş. Hollywood filmlerinin pabucu dama atılıyor diyebiliriz. Bir sektör çalışanı olarak oldukça sevindiğim bir durum.

2011’in izlenen ilk 10 filmi sırasıyla; Eyvah Eyvah 2, Aşk Tesadüfleri Sever, Allah’ın Sadık Kulu: Barla, Kurtlar Vadisi: Filistin, Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti, Anadolu Kartalları, Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde, Şirinler, Dedemin İnsanları, Hür Adam: Bediuzzaman Said Nursi

Bu yazı yazıldığında yeni gösterime giren filmler olduğu için sıralama değişebilir. Ancak en çok izlenen 10 filminden 7’sinin Türk yapımı olması oldukça sevindirici bir tablo. 2011 yılında sinema salonlarında gösterime giren 291 filmi toplam 36.6 milyon kişi izledi.Bunlardan 75’i Türk filmiydi ve 16.5 milyon seyirciyle Türk sineması oldukça iyi bir gelir elde etmiş oldu. Her geçen yıl başarılı ve kaliteli yapımları bünyesine katan Türk sinemasının daha çok izlenmesi tabii ki büyük bir dileğim.

Ve 2011’in dikkat çeken Türk filmlerini şöyle sıralayabilirim: Eyvah Eyvah 2, Aşk Tesadüfleri Sever, Kurtlar Vadisi: Filistin, Anadolu Kartalları, Dedemin İnsanları, Ya Sonra, Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm, Kaybedenler Kulübü, İncir Reçeli, Bir Zamanlar Anadolu’da, Labirent, Sümela’nın Şifresi Temel, Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi, Atlıkarınca, Musallat 2, Kolpaçino: Bomba, Yangın Var, Beni Unutma.

Bunların dışında tabii ki yine öne çıkan filmler var, hepsinin adını burada yazmak mümkün değil. Bütün filmlerde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.  Daha iyi ve başarılı, kendini aşan filmler görmek istiyoruz yeni yılda.

Biliyorum ki Türk filmi izlemeyen veya sinemada Türk filmlerini tercih etmeyenler var. Ama yine de her bilet sinemaya bir destektir. Fimler izlendikçe daha çok film yapılacaktır. Daha çok film yapıldıkça kendini aşan ve yenileyen bir sinema ortaya çıkmaya devam edecektir. Hollywood yapımlarına karşı Türk filmleri için sinema salonlarını doldurun derim.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: