Bu yangın başka yangın: Yangın Var

Trabzon’un yeşillikler içindeki Çayırbağı beldesinde bir itfaiye kamyonuna ihtiyaç vardır ve Diyarbakır Belediyesi buraya bir itfaiye kamyonu hediye eder. İtfaiyeci Koşman da kamyonu Diyarbakır’dan alıp Çayırbaşı’na getirmek için belediye başkanı tarafından görevlendirilir. Bir yaz günü istemeyerek gittiği Diyarbakır’dan Trabzon’a dönüş yolunda Asya ona eşlik eder. Koşman için farklı bir hayat deneyimi olan bu yolculuk onun hayatını bütünüyle değiştirir.

Filmin yönetmeni Murat Saraçoğlu’nun film geçmişinde başarılı yapımlar yer alıyor. 120, O.. Çocukları, Deli Deli Olma’yı bu filmler arasında sayabiliriz. Yol Sinema’nın yapımcılığında çekilen filmin senaryosu Murat BAtgş’ye ait. Yangın Var’ın oyuncuları ise Osman Sonant (Koşman), Nesrin Cavadzade (Asya), Yavuz Bingöl, Erkan Can, Şerif Sezer, Gaffur Uzuner, Metin Yıldız ve Reha Özcan.

Murat Saraçoğlu’nun bundan önceki filmleri Yangın Var’ı izlememde önemli bir referans oldu açıkcası. Dedemin İnsanları’nı izlerken aradaki reklamlarda fragmanını görünce mutlaka izlemeliyim diye düşünmüştüm. İyi ki de izlemişim. Hikayenin bazı yerlerinde sıkıntı olmasına rağmen filmin anlatmak istediği “dert” güncel olmasına rağmen çok eski bir konuyu içeriyor. Sosyal ve siyasi bir mesaj vermeye çalışırken aynı zamanda hem komik hem de romantik bir film çıkmış ortaya.

Koşman, itfaiye kamyonu olmayan belediyede itfaiye şoförü göreviyle çalışan kendine has bir dünyası olan biridir. Selvi Boylum Al Yazmalım filmini çok sever ve bir gün kendi Asya’sıyla karşılaşacağının hayalini kurar. Hediye edilen itfaiye kamyonunu getirmek için gittiği Diyarbakır’da Asya adında güzel bir bayanla tanışır. Asya da Diyarbakır belediyesinde görev yapan bir memurdur ve Koşman’a dönüş yolunda eşlik eder. Koşman bildiğin Karadeniz uşağıdır. Aynı ülke sınırları içinde yaşasalar da geldikleri kültürlerden dolayı bariz olan farklılıkları “insan” olmanın önemi doğrultusunda adeta siliniyor. Koşman’ın Asya’dan duyduğu ve yöreye has bir”şive” olarak nitelendirdiği kelimeler aslında onun anadilidir. Çoğu şeye bakış açıları ve kültür seviyelerindeki farklılıkları içlerindeki saf ve iyimser yanlarının onları birbirlerine çekmelerine engel olamaz. Filmi izledikçe ve Karadeniz’e yaklaştıkça anlıyoruz ki Koşman’ın geçmişinde büyük bir acı var. Ama geldikleri yer ve yaşadıkları çevre ne olursa olsun birbirlerini geride bırakmadan birlikte yollarına devam ediyorlar.

Kimi zaman gülünen, kahkaha atılan kimi zaman da duygulanan sahneleriyle iyi bir film çıkmış ortaya. Oyunculuklar da başarılı. Özellikle Erkan Can’ın oynadığı Rizeli imam karakteri tipik bir Karadeniz insanı. Yangın Var’ı bi’ izleyin derim.

Filmin web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: