Aksiyon tutkunları bu filmi kaçırmasın: Drive

Dün gece öylesine ne yapayım diye düşündükten sonra uzun zamandır evde film izlemedim bir bakanayım neler varmış izlenmemiş derken rastladım Drive‘a.

Öncelikle afişine baktım. Afişte direksiyon da bir esas oğlan vardı. “Hımm” dedim. “Sanırım yarışlı bir film.” O an yarışcı bir genç, sevgili var, mafya işlerine karışıyor ve hızlı vurdulu kırdılı bir film bu diye düşündüm ve kendi kendime “Tamam ya izlenir ne olacak biraz zaman geçer.” dedim. Artı filmin çıkış tarihinin çok eski olmaması da ilgimi çekmedi değil. Ancak filme başlamadan önce sağdan soldan yorumları okumadım. Direk filme daldım.

Film, tahmin ettiğim gibi başladı ama tahmin ettiğim gibi gelişmedi. Detay vermek istemiyorum çünkü aranızda izlemek isteyenler olabilir. Film yapımından ve biraz olsun oyuncuların performanslarından bahsetmek istiyorum. Ama öncelikle filmin hikayesinin öyle çok karmaşık olmadığı gerçeğini ortaya koymak lazım. Gerçi “Hadi canım” denecek yerler yok değil.

Ryan Gosling’in oynaması beni filme itici başlatan unsurlardır. Adamı bir türlü sevemedim nedense. Aslında nedeni var da açıklık getirmek zor. Oynadığı rolleri sanki zoraki oynuyormuş gibi geliyor bana. Kasıyor böyle adam. Utanmasa kameraya falan bakacak gibi geliyor.

Özellikle The Ides of March‘daki performansı şahsımda berbat buluyorum. Zaten o film de ayrı bir tartışma konusu ya neyse. Fakat bütün bunları bir kenara bırakıp filme baktığımda, sanırım yönetmeden dolayı bambaşka bir adam gördüm bu filmde. Canlandırdığı kişiden mi bilemem ama daha bir cool Ryan vardı bu film de. Açıkcası cool kelimesi bu filmde canlandırdığı karakter için az bile kaçar diye düşünüyorum.

Film içinde çok fazla diyalog yok. Oyunculukta konuşturulmamış ama sahneler, olaylar ve kişiler kanımca birbirine güzel bağlanmış. Daha güzel olabilir miydi? Tabi ki evet. Ama başta da dediğim gibi böylesine kolay bir senaryonun, bu kadar iyi anlatıldığı ve görselleştirildiği film bulmak zordur diye düşünüyorum.

Mekanların ve mekanlardaki karakterlerin tripleri ise yönetmen tarafından iyi düşünülmüş ve oyuncuların biraz da yeteneklerini konuşturarak ortaya ilginç bir çıkarmışlar diyebilirim.

Ben filmi beğendim. Ama beğenmemin nedenlerinin birincisi filme vasat bir filmmiş gibi yaklaşıp sonrasında karşımda ilginç bir film bulmam oldu diyebilirim. Ha bir de son olarak müzikler konusuna değinmek istiyorum. Böylesi bir filme gidebilecek en iyi müzikler seçilmiş. Filmi, film yapan nedenleri başında müziklerini de sayabiliriz diye düşünüyorum.

Drive’ın fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.


İmajlar: Moviescut.com, Filmonair.com

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: