Sherlock Holmes ile gölge oyunları

Yaklaşık 2 sene önce Guy Ritchie’nin Sherlock Holmes’ı yöneteceği açıklandığında ve ardından da fragmanlar yayınlandığında birçok kişi eleştirmen kesilereke hemen filmi kötü ilan etmişti. Robert Downey’nin fazla çılgın karakteri, Watson rolüne oturmaya Jude Law gibi birçok yorum okuduğumu hatırlıyorum. Oysa aralarında benim de olduğum bazıları ise bu filmi Ritchie’nin diğer filmleri gibi görmemiz gerektiği ve olabildiğinice eğlenmeye çalışmamızı düşünüyordu. Zaten sonuçlarda bunu kanıtlamış olsa gerek ki ilk film 7.5 imdb puanıyla hala listede yer alıyor. İlk filmde Irene Adler, Lestrade gibi bütün karakterler aynen yer alırken Sherlock ve Watson bir okültist olan Lord Blackwood ile mücadele ediyordu. Filmin sonunda da Moriarty’nin imzasıyla serinin devam edeceği ve Sherlock’un azılı düşmanıyla karşılacağının sinyalini almıştık.

İşte sinyalden hareketle 2011’in sonlarında gösterime giren Sherlock Holmes: A Game of Shadows’u (Sherlock Holmes: Gölge Oyunları) sonunda izleme şansına ulaştım. Aynı ilk filmde olduğu gibi aksiyonu bol, eğlenceli ve Ritchie filmlerinde görmeye alıştığımız sanki bir çizgi roman okuyormuşsunuz hissi veren yavaşlama efektleriyle iki saati aşan güzel bir yapım izledim diyebilirim. Sonunda Sherlock ebedi düşmanı Profesör James Moriarty ile karşılaşıyor ve sonu unutulmaz Reichenbach Şelaleleri ile tamamlanan sıkı bir kovalamaca ve zeka oyunlarına dalıyor.

Birçok kişi aslında Guy Ritchie’nin Sherlock filmlerini eleştirdi. Ama aslında karakteri ne kadar uç noktaya çekse de Conan Doyle’un yarattığı efsanevi dedektif de aynı filmdeki gibi Irene’den hoşlanmış, afyon tekkelerinden çıkmamıştı. Bu nedenle aslında kitaplarda anlatılanları açıkça göstermese de aslında altta hep kitaplara yapılan birçok gönderme de var. Suçun Napolyonu Moriarty’i Jared Harris’in başarıyla canlandırdığı filmde Madam Simza rolünde Noomi Rapace ve Sherlock’un kardeşi Mycroft rolünde ise usta aktör Stephen Fry göz dolduruyor. Downey ve Law ise elbette yine mükemmel oyunculuk çıkarmışlar.

7.7 imdb puanıyla da ilk filmi geçen yapımı herkese öneririm. Sherlock Holmes serisinin birçok kitabını okumuş birisi diyorum ki olarak elbette kitaplardaki atmosfer ve yapı çok farklı ve güzel ama bu başarılı ve farklı bir yorumla çekilmiş bir filmi de göz ardı etmemize neden olmamalı. Bu nedenle önerim tam da sinema havası olan şu yağmurlu ve soğuk günlerde biletinizi ve koca bir kova mısırınızı alıp Sherlock Holmes: A Game of Shadows’a gidin. Aksiyon ve eğlenceye doyacağınıza eminim. Herkese iyi seyirler.

About Özkan Ulukök

1977 yılında Ankara'da doğdum. ama yaşamımın büyük bir kısmı daha bir yaşına gelmeden taşındığımız İzmir'de geçti. 1999 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldum. Burada önce 2002'de yüksek lisansımı zorlu bir süreç sonunda 2009'da da doktoramı tamamladım. Doktora tezim Marka Değeri üzerine oldu. 2004'e kadar Ege İletişim Reklamcılık Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak Reklam Yazarlığı, Yaratıcı Düşünce, Marka Değeri konuları üzerinde çalıştım. İstanbul'a gelişimle özel bir akademide geçen eğitmenlik tecrübesinden sonra 2007-2011 arasında Shell & Turcas Petrol'de Eğitim Uzmanı olarak, 2011-2015 arasında da Imperial Tobacco Türkiye İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak çalıştım. 2015'den beri Şişecam Paşabahçe Mağazaları İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Seyahat etmek, fırsat buldukça bol bol PC,PS3,iPad farketmez oyun oynamak, sinema, kitap, müzik, elbette fistikyesili.com'da blog yazmak ve bunları paylaşmak gibi hobilere sahibim. Evliyim ve üç kedim var :)

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: