Teknolojik Hatırat / Bölüm 1

Mecburen kullanıyorum yoksa keyfi değil…

Bir gün kapatayım dedim ve hiç açmayım. Bırak 24 saati, bi’ şey oldu ve 2 saat sonra açmak zorunda kaldım. Ne mi? Cep telefonu tabii ki!

13 yıldır aktif olarak cep telefonu kullanıcısıyım. İlk cep telefonumu gazete kuponuyla almıştım, yanında da kontörlü hat veriyorlardı. Ama annem bana kıyak geçerek faturalı hat almıştı, reşit değildim daha o zamanlar.

Sadece arama ve mesaj gönderme özelliği vardı. Daha fotoğraf çekme teknolojisine geçememiştik. Bizim de arkadaş çevremizde telefonla konuşmaktan ziyade mesajlaşmak daha çok hoşumuza giderdi. Daha ucuzdu galiba, üniversite öğrencisi için idealdi yani. Kelimeleri tam ve doğru kullanarak uzun cümleler yazardık mesajlarda. “Merhaba;-) Ben simdi evden cikiyorum. Durakta bulusup birlikte gelecegiz. Ama once kitapciya ugramamiz lazim. Geldigimizde ararim. See you.” Bu aslında bir gün öncesinde mesajla kararlaştırılmış bir buluşmaya giderken yapılan bir iletişim. Artık gerisini, berisini siz kendi hafıza derinliklerinizde hatırlamaya çalışın.

Daha sonrasında çalışma hayatına başlayınca acaip bi’ cep telefonunu aldım. Oyunları var, fotoğraf çekiyor, video çekiyor ve internete bağlıyor GPRS ile. Yoksa WAP mıydı? Bilemedim şimdi. Biri 3G dese “Höönk?” diye bir tepki vereceğimiz dönemdi yani. Ben de bi’ hevesle kredi kartına bilmem kaç taksitle aldım işte. Tabii hemen ayarları yaptım, internete bağlandım. yahoo’dan e-postalarıma baktım hemen nasıl oluyor bu diye. Sadece meraktı,  bi’ de bi’ yerde oturunca masada havalı duruyordu telefon. Ama o zaman dünya olarak 3G hızına erişemediğimiz için internetten acil halletmem gereken bi’ iş de olmuyordu açıkcası. Neyse arada sırada böyle cep telefonundan internete geyiğine bağlanınca, telefonu aldıktan sonra gelen ilk faturam biraz daha zorlasa kendini telefonun fiyatına ulaşacaktı. O dakika anladım ki zaman harcama, vakit geçirme, yani boş işler bunlar arkadaş. Gerek yok, sen eski arama ve mesaj günlerine geri dön dedim kendime. Sene 2006 olsa gerek. Bi’ de o zaman facebook, twitter, youtube vs. sosyal medya yok yani, bilmiyoruz böyle, kullanmıyoruz, ihtiyacımız yok paylaşımlara falan.

O gün benim miladımdır zaten. Kullanmam cepten internet. Eminim ki herkesin böyle kazık yemişliği vardır hayatında. Ama şimdi zaman değişti. O kadar çok telefon aracılığıyla iletişime geçiyoruz ki artık yüz yüze iletişim kurmaya gerek duymuyoruz. Neyse…

Bi’ de artık her şeyi cep telefonuna bağladılar. Bağımlıyız. Ama bazı kolaylıklar sunmuyor değil. Neydi abi öyle, eskiden okula giderken sabahın köründe sesine yataktan sıçradığımız çalar saatler… Hepsi nostalji artık ya da dekor, süs eşyası. Telefonun alarmı var, erteleme özelliği de var yaa. Büyük kolaylık. Ama alarmı iptal etmeyi unutursan haftasonu da erkenden uyanıyorsun.

Geçenlerde başıma şöyle bi’ olay geldi. İş yerine geldiğimde farkettim ki telefonu evde unutmuşum. Neyse dedim önemli değil; facebook, twitter, msn falan var nasıl olsa. Durum güncellemesi yaparım “hay bin kunduzzz.. telefonu evde unuttum!!!” diye.. Bu zaten başlı başına uzun bi’ yazı konusu, şimdi detaya girmeyeceğim. Bana ulaşan buradan ulaşır, ulaşamayanı bilemiyorum artık  falan iç sesleri. Neyse, daha sonra bi’ havale yapmam gerekti gün içinde. Eee zaten, şubeye gitmiyoruz artık, internet bankacılığı kullanıyoruz. Aman tanrım, aman tanrım! Cep telefonuma şifre gelecekti ama! Bendeki gerilim düşünün yani… Tıpış tıpış şubeye gitmek ve nüfus cüzdanımla işlem yapmak zorunda kaldım. Sonra bi’ arkadaşımı arayacaktım, ama numarası benim hafızamda değil cep telefonunun rehberinde. N’aptım ben de? Face’ten mesaj gönderdim ama cevap gelmedi. Öyle gerilimli, iletişimsiz, saçma bi’ gündü yani.

Bu cep telefonları yokken n’apıyorduk biz hakikaten?
Cevabı haftaya 🙂

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: