Oscar yolunda bir: Kazanma Sanatı

Bu yılın En iyi film dalında Oscar adayları arasında yer alıyor Kazanma Sanatı (Moneyball). Filmin yönetmeni Bennett Miller, en çok satanlar listesinde yer alan Micheal Lewis’in aynı adlı kitabından uyarlanan senaryosu ile Steven Zaillian ve Aaron Sorkin tarafından kaleme alınmış. Oyuncuları ise Brad Pitt, Jonah Hill ve Philip Seymor Hoffman.

Alışılagelmiş yargılar ve kurallar herhangi bir işte sorunlara çözüm üretmiyorsa gelenekselin ve kalıpların dışına çıkarak yeni yollar denenmesi gerekir. Bunun için tecrübenin ve bilginin cesaret ile birlikte kullanılması gereklidir. O zaman çözümsüz ve aşılamaz gibi görünen sorunlara bir çare bulma ve beraberinde başarılı olma imkanı doğar.

Oakland A beysbol takımın Amerika’nın önde gelen spor kulüplerinden biridir. Takımın genel menajeri ve yetkili ismi Billy Beane (Brad Pitt), takımın en iyi oyuncularının başka kulüplere transferi sonucunda oluşan boşluğu doldurmak zorundadır. Kafasında yer alan oyuncuları kendi takımına transfer etmede zorluk çekmektedir çünkü önünde kısıtlı bir bütçe vardır. Diğer yöneticilerin önerdiği oyuncular ise Beane’in kafasına hiç yatmaz. Takımın başarısızlığının kendi başarısızlığı olacağını bildiğinden bu zorlu durumdan bir çıkar yol bulması gerekir. Peter Brand (Jonah Hill) ise Yale mezunu bir iktisatçı olup takımın yönetim bölümünde asistan olarak görev yapmaktadır. Brand’in oyuncu seçimindeki farklı yaklaşımını fark eden Beane onu takımı yeniden kurmak için yanına alır. Dahiane matematik hesabına tevcrübenin getirdiği önseziye dayanarak takıma transfer edilen yeni oyuncular ve yeni oyun sistemi ile Oakland A yeni sezona başlar. Beysbol otoriteleri, basın, kulüp yöneticileri ve hatta takımın koçu ile Beane’in yaptığı bu işin delilik olduğunu düşünerek ona hiçbir şekilde şans vermezler. Üstüne başarısız olup genç yaşta oyuncu olarak başladığı beysbol kariyerinin hazin bir şekilde son bulacağına dair yorumlar da bile bulunurlar. Ancak Beane ne yaptığını çok iyi bilen biri olarak hiçbir zaman söylenenlere kulak asmayıp kendi inandığı yolda taviz vermeden yürümeye devam eder. Tecrübe ve yılların getirdiği ustalıkla beysbolun bu zamana kadar süregelen değerlerini al aşağı ederek 2002 sezonuna damgasını vuran yenilikçi bir başarıya imza atar. Filmin sonunda beklenen tabii ki gerçekleşir ama seyirciyi sollayan sürpriz bir finalle.

Kazanma Sanatı’nın afişine bakıldığı zaman kesinlikle bir “erkek” filmi izlenimi uyandırıyor,bu yüzden izleyip izlememe konusunda tereddütte kalmadığımı söyleyemem. Ama beklediğimin aksine bir filmle karşılaştım. İzlemeye alıştığımız hırsa bürünmüş başarı tutkusunun anlatıldığı o maç filmlerinden farklı bir derdi var bu filmin. O yüzden herkesin kendini kaptırarak rahatlıkla izleyeceği bir film diyebilirim. Günümüzde pek çok kurumda veya işletmede görebileceğimiz sorunların yenilikçi bakış açılarıyla çözülebileceğin gerçek bir kanıtı aslında. Filmin anlatmak istediğini hayatımızın her yerinde ve döneminde görebiliriz. Özellikle herhangi bir sektörde yönetici olarak görev alan biri mutlaka bu filmi izlemeli diye düşünüyorum, eminim ki ufkunu biraz da olsa açacaktır.

Oscar’a gelirsek… Bennett Miller’in yönetmemliğiyle aday olmamasına rağmen filmin gerçekçi ve inandırıcı bir görünüm kazanmasını sağladığı için başarılı olduğunu söylemek mümkün. Zaten detaylarda gizli olan bu gerçek beysbol atmosferini yansıtması Moneyball’ın en iyi film dalında aday olmasına en büyük sebeplerden biri. Beysboldan ve oyun kurallarından hiç anlamayan biri olarak bilmecelerin için boğulmadan filmi izleme rahatımı senaryosunun sağlam bir yapıya oturtulmuş olmasına borçluyum. En iyi aktör dalında Oscar’a aday olan Brad Pitt canlandırdığı Billy Beane karakterini oldukça etkileyici bir şekilde yansıtmayı başarmış. Hepimizin hafızalarına kazınan yakışıklılığını bir kenara bırakarak kariyerinde gerçek bir aktör olarak emin adımlarla yürümeye devam ediyor. Filmden bir diğer Oscar adayı en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Jonah Hill. Oscar ödül töreni bu sene kesinlikle ilginç olacağa benziyor.

Kazanma Sanatı’nı henüz izlemeyen varsa bir şekilde izlesin derim.

 

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: