İzmir’de kar başkadır!

Yurdun dört bir yanında soğuk hava ve kar yağışı etkili olunca bu hafta Fıstıkyeşili’nde yazılarımızın çoğunluğunda kar konusuna yer verildi. Dün de İzmir’de uzun bir aradan sonra ilk defa yoğun bir kar yağışı görülünce bundan da bahsetmeden geçmek istemedim.

Dün sabah uyandıklarında her yerin karla kaplı olduğunu gören İzmirliler tahminimce mutlu bir şaşkınlık yaşadılar. Gördükleri muhteşem manzaranın dumurundan çıktıktan sonra hemen twitter’a akın edip İzmir’de kar yağışını dünya çapında trend topic listesinin üst sıralarına taşımayı başardılar. 2004’ten bu yana İstanbul’da yaşamama rağmen boğazın tam orta yerinden İzmir’de yaşanan bu coşkuya ben de kapıldım diyebilirim. Hatta keşke orada olsaydım ve İzmir’de kar yağışını bir daha görebilseydim diye de içimden geçmedi değil hani.

İzmirlilerin bu hali İstanbul’da yaşayan çoğu insana bir hayli tuhaf geldi, hatta bunu attıkları tweet’lerle de dile getirdiler. İzmir’e ne zaman kar yağsa insanlar hemen bir coşkuya ve heyecana kapılırlar. Bu hiç değişmez, ama 10 yıl önce twitter yoktu, malum online paylaşım yapılamıyordu. Neredeyse çeyrek asla yakın bir zamanı İzmir’de geçirmiş biri olarak şunu belirtmemde fayda var; İstanbul’un aksine İzmir’de kar bir başka yağar.

Çünkü; eşine az rastlanan bir mücevher kadar kıymetlidir.

Çünkü; yüzünü her zaman göstermeyen bir nazlı güzeldir.

Çünkü; hiçbir zaman uzun kalmayan bir davetsiz misafirdir.

Bu yüzden İzmirlinin kara bakışı farklıdır. Ancak televizyondan ve haberlerden bilir insan boyuna ulaşan karın, hayatı durduran tipinin, tehlike alarmı verilen çığın, ulaşıma kapanan yolların, yoğun kar yağışı altında saatlerce kilitlenen köprü trafiğinin ve hizmet dışı kalan metrobüslerin ne olduğunu.

Kar yağar, tutarsa ne ala, birkaç santim de birikirse işte o zaman değmeyin keyfine. Bir an önce karın o güzelliğinin doyasıya keyfine varılır. 7’den 70’e herkes işi gücü bırakır, kendini dışarı atar. Yerde hiç kalmamacasına kartopu oynanır. Arabaların üstüne biriken karlardan mini kardanadamlar yapılır. Bütün şehirde insanların hiç organize olmadan aynı zamanda kar oynadıkları ender manzaralardan biri ortaya çıkar. Zaten öyle fazla da kalmaz, hemen silinip gider, gidince ardında hiçbir iz bırakmaz.

Bundan dolayı İzmir’de kar başkadır. Bir rüya gelip geçer.

imaj: haberimport.com

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: