Sadece Aptallar 8 Saat Uyur

Zaman hızla akıp gidiyor. Farkına varmadan, nasıl yaşadığımızı bilmeden bir bakmışız ki; aylar, mevsimler, yıllar geçip gitmiş. Kış bitmiş, yaz gelmiş.

Bir sabah aylardır hazırlandığımız o çok önemli sınav gününe uyanmışız. Bir bakmışız ki üniversiteden mezun olmuşuz. Bayılmışız, ayıldığımızda emekli olmuşuz. Anneyseniz; bu çocuklar ne zaman büyüdüler de yuvadan ayrıldılar? Babaysanız; daha dün çocuğunuzu elinden tutup parka götürüyordunuz, şimdi torununuz kucağınızda.

Ve yahut… Her yeni yıl başlangıcında alınıp yılın bitmesine yakın raftan tozlanmış halde kaldırılan kararlar… Hep yapılacak ama bir türlü yapmaya zaman bulunamayan işler, hobiler… İşin içinden çıkılmadığı o çok zor anlarda bahaneler, mazeretler arkasına saklanarak kurgulanan kaçışlar… Her ertelenen bir hayat, hep kendi potansiyelinden kaçan hayatlar, hep önüne sunulanların dışında başka yapacak bir şeyi olduğuna inanmayan insanlar…

Her geçen saniyede hayatın o kaçınılmaz sonuna biraz daha yaklaşırken zamanımızın büyük çoğunluğunu boşuna geçirdiğimizin farkına bile varmıyoruz. Farkına varsak da “artık bizden geçmiş olduğundan”, “fazla zamanımız olmadığımızdan”, “biz yapsak neye yarayacağından”, “adam sen de başka işim yok mu zaten”, “treni çoktan kaçırmış olduğumuzdan”, “bunca zaman ne yapıyorduk da şimdi mi aklımıza geldi”, “benim yerime başkaları yapıyordur bile…” gibi eyleme geçmemek için oldukça ‘yaratıcı’ ve ‘dakik’ bahaneler üretiyoruz.

Oysa yapacağımız çok basit bir şey. Daha az uyumak. Ama bir insanın dinlenebilmesi için günde sekiz saat uyuması gerekmez mi diye soracaksınız hemen. Hepimiz çalışıyoruz ne de olsa. Bize öğretilen ve dayatılan en büyük yanlışlardan biri. 8 saatlik uyku süresi bedenimizin ihtiyacı olan normal uyku süresinin tam iki katı.

Bu kitapta beynimizin işleyişi ve dolayısıyla kendimiz hakkında edindiğimiz yanlış bilgilerin doğrusu anlatılıyor. Bir insanın günlük uyku ihtiyacı 4-6 saat arasında değişiyor. Yıllardır uzun saatler boyunca uyutulmuş insan olarak çok basit bir yöntemle ideal uyku düzenimize kavuşabiliriz. Bu sayede insan kendi potansiyelini istediği gibi rahatlıkla kullanabileceği ve yönlendirebileceği zamanı da yaratmış olur. Zamanı doğru ve yerinde değerlendirmenin en önemli yöntemi de burada yatıyor.

Bedenimiz ne yapıyorsak ona alışıyor. Çok uyursak çok uyumaya. Az uyursak az uyumaya. Çok uyumak her zaman için tam dinlenmek anlamına gelmiyor. Ama bedenimizi yeniden olması gereken uyku alışkanlığına alıştırabiliriz. Tabii ki istersek.

Erdal Demirkıran’ın yazdığı ve Kashna Kitap Ağacı yayınevinden çıkan ve ilk basımı 2006’da yapılan “Sadece Aptallar 8 Saat Uyur” kitabını bir roman akıcılığında okuyarak hayatınıza şimdikinden daha farklı ve daha işinize yarayacak bir şekilde yön verebilirsiniz. Kitapçılar da ayrıca cep boyutu da bulunuyor.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: