Prag Rehberi: Nerede ne yenir?

Prag rehberlerini biraz boşladık galiba ama sonunda neleri yemeden dönmeyin diyerek bu seriyi tamamlıyoruz. Prag’da klasik orta avrıpa mutfağına özgü birçok yemeği tadabilme şansına sahipsiniz.

“Türk damak tadına uygun yemekler çok yok” ya da “biz gittik çok birşey yiyemedik çok kötüydü” gibi yorumlar duyabilirsiniz. Ben diyorum ki hiçbirisine inanmayın! Tamam bizim mutfağımız kadar çeşitli ve yaratıcı değil belki de ama gerçekten güzel ve farklı lezzetler arayan birisiyseniz çok güzel anılarla dönebilirsiniz.

Gulaş Çorbası

Gulaş Çorbası

Öncelikle et olarak çok zengin alternatiflere sahipsiniz. Dana, domuz, ördek, tavşan, tavuk, koyun hatta geyik eti tadabilecekleriniz arasında. Eğer domuz eti yemiyorsanız özellikle tezgahlardan aldığınız sosis gibi ürünlerde mutlaka domuz olup olmadığını sorun zira oralarda herhangi bir menü yok. Kahvaltı olarak çok fazla seçeneğiniz yok salam ya da jambon olarak domuz eti ağırlıklı kullanılıyor ve peynir olarak sarı peynir çeşitleri ağırlıklı. Ama bu durum zaten çoğu Avrupa ülkesinde geçerli o nedenle fazla takılmadan güzel bir kahvaltı edin. Ama burada Çeklere özel bir ekmek olan Rohliky’i sakın tatmadan ayrılmayın. Muz biçimli bu ekmek ruloları kahvaltı dışında öğle ya da akşam yemeklerinde yemeğin suyuna banmak içinde ideal:)

Pazarda meyve tezgahı

Pazarda meyve tezgahı

Prag’daki en meşhur yemeklerden birisi kesinklikle Gulaş. Daha çok Macar yemeği olarak bilinse de Çek Gulaşıda hiç fena değil. Daha az baharatlı, eti çok Çek gulaşında genellikle dana eti kullanılıyor. Yanında mutlaka knedliky denilen patates toplarından bulunması gerekli. Özellikle ayrı bir kapta gelen koyu sosuyla mükemmel bir uyuma sahip olan gulaşın yanına mutlaka güzel bir bira söylemeyi unutmayın. Ayrıca Gulaş denildiğinde yemeği dışında çorbasını da içebilme şansına sahipsiniz. Açıkçası çorbası da oldukça lezzetliydi. Biz gulaşı Vaclav meydanındaki bulvar üzerinde Çek yemekleri yapan güzel bir restoranda tatma fırsatı bulduk. Kapısında pelerini, miğferi ve flamalı mızrağıyla bizi karşılayan görevlinin de yönlendirmesiyle güzel bir gulaş tattık. Fiyat merak edenler için burada iki kişi güzel bir yemek artı birkaç biraya bahşiş dahil 500 Kč civarı bir para ödeyebilir. Bu 50 TL civarına geliyor. Bazılarınız belki biraz pahalı diyebilirsiniz ama Prag’ın en merkezi yerlerinden birisinde yediğiniz yemek ve içtiğiniz bira miktarını İstanbul ölçeğine çevirdiğinizde aradaki fark oldukça net ortaya çıkıyor.

Sosisli satan büfe

Sokaklarda bolca rastlayacağınız sosisli büfelerinden biri

Prag sokaklarında tadabileceğiniz en mükemmel lezzetlerden birisi de elbette sosisli tezgahları. Burada sanıyorum en çok bunları özlüyorum. Dana, domuz ya da mix seçim hakkınız var.

Zengin sosis çeşitleri

Zengin sosis çeşitleri

Karar sizin ama oldukça lezzetli ve mükemmel tadlarının yanına mutlaka bir küçük kutu bira eşlik etsin derim. Fiyat olarak da merak edenlere bir sosisli artı bir küçük kutu bira için 100 Kč ödüyorsunuz. Yani sadece 10 TL.

Eski Kent Meydanındaki bir restoranda soslu tavşan

Eski Kent Meydanındaki bir restoranda soslu tavşan

Bunların dışında ördek ciğeri ya da tavşan eti açısından da oldukça güzel lezzetler tadabilirsiniz. Bu arada yemeklerin yanında servis edilen ve dumplings adı verilen beyaz ve tatlı ekmek içi dilimleri de yemeklere mükemmel bir şekilde eşlik ediyor.

Eski Kent Meydanındaki bir restoranda ördek ciğeri

Çek mutfağına özel daha farklı lezzetler içinde güzel et yemeklerini yanında soslar, soğan, turşular eşliğinde yiyebilirsiniz. Kolesterol sorununu da kafanıza takmamanız gerekli elbette:)

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: