Bazen ailenizi kendinizden korumanız gerekebilir: Sığınak

Başrollerini Michael Shannon ve Jessica Chastain’in paylaştığı Sığınak – Take Shelter, evinin önünde gökyüzünde toplanan bulutlara bakan ve yağan pas rengi yağmura bakan Curtis ile başlıyor.

Curtis, filmde korumacı bir baba figürü çizen Curtis’in özverili bir eşi ve dilsiz bir kızı var. Sığınak’ta, faturaları ödemek, kızlarının tedavisini gerçekleştirmek ve belki yılda bir defa küçük bir tatil yapmak için yaşam mücadelesi veren bir anne-baba tablosu var.

Baştan belirtmek isterim, Jeff Nichols’ın yazıp yönettiği film oldukça ağır ilerliyor ve hemen hemen tüm film boyunca Curtis’in günlük yaşamını etkilemeye başlayan kabusları ve bu kabuslarda gördüğü tehlikelere karşı önlemler işleniyor. Ocak 2011’de Sundance Film Festivalinde premieri yapılan Sığınak, Cannes Film Festivali, Deauville American Film Festivali ve Toronto Film Festivalinde de gösterildi.

Curtis’in kabusları yağmur, fırtına, hortum ve bu durumda ortaya çıkabilecek tehditlerle ilgili ve kabusları yüzünden günden güne fırtına ve felaket senaryolarına saplantılı hale gelip tuhaf davranışlar sergilemeye başlıyor. Marketten bir sürü erzak alıp depolamak, sığınağı temizleyip dekore etmek, gaz maskesi almak ve evdeki köpeği bahçeye bir kafesin içine taşımak gibi…

Curtis, uyku sorunu nedeniyle doktora gider ve kötü rüyalarını anlatmasıyla beraber filmdeki sis perdesi biraz kalkmaya başlıyor. Olaylar da buna paralel gelişiyor.

Başarılı bir psikolojik dram olan Sığınak’ın imdb puanı 10 üzerinden 7.8, oyunculuklar güzel ancak konu ağır ve atmosfer kasvetli. Bu nedenle filmi beğenmeme rağmen ısrarla tavsiye edeceğimi sanmıyorum. Sığınak hakkında söyleyebileceğim son şey, izleyecek bir modda olduğunuzda seyretmenizi tavsiye etmek olabilir. Aşağıdaki fragmandan başlayabilir, ilginizi çekerse filmin web sitesinden devam edebilirsiniz. Keyifli seyirler.

Sığınak – Take Shelter Fragman

İmajlar: Theculturevulture.co.uk, Cahiers2cinema.blogspot.com

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: