Hayatın ucundan tutmayı beceremeyenler bu filmi izlemeli: Beginners

Mike Mills’in yazıp yönettiği ve Ewan McGregor, Christopher Plummer ve Mélanie Laurent’in başrollerini paylaştığı 2010 yapımı Beginners, ne yazık ki Türkiye’de hiçbir zaman vizyona girmedi.

Filmde, evli kaldığı yıllar boyunca eşcinsel olduğunu kabullenmeyerek bunu değiştirmek  için mücadele eden bir babaya sahip Oliver’ın hikayesi işleniyor. Oliver, anne babasının birbiriyle olan ilişkisinin etkisiyle kendi hayatında uzun süreli ilişkileri olsa bile onları sürdürmeye cesaret edemeyen orta yaşlı bir karakter.

Annesinin ve babasının ölümleriyle birlikte, onların geçmişlerini ve hayatlarındaki diğer insanlarla olan ilişkilerini derinlemesine incelemeye başlıyor. Ailesinin geçmişini inceleyerek aslında birçok olayın kendi hatıralarındakinden çok daha farklı içyüzlerinin olduğunu keşfediyor ve kendi hayatının çizgisini de yavaş yavaş değiştiriyor.

Beginners, pek de sıradan sayılmayan bir aileden yola çıkıyor ve kimin başına gelirse gelsin hemen herkesin benzer şeyler hissedeceği olayları ele alarak aile ilişkilerini enine boyuna konu alıyor.

Karı-koca, anne-oğul, anne-baba ve kadın erkek arasındaki dalgalanmalar ve her an bu yazıyı okuyanlardan birinin karşılaşması mümkün olan olayların kişilerin üzerinde yarattığı etkiler tüm can sıkıcılığı, huzursuzluğu ve duygusallığıyla işleniyor.

Filmi izlerken bazı sahnelerde kendi kendinize: “Aslında bu olaya çok benzer bir şey yaşamıştım” veya “Acaba bu benim başıma gelseydi ne yapardım?” diye düşünmeden edemiyorsunuz.

Pek tabii geçmişe veya geleceğe dair kendinizle ilgili düşünerek içinizden “Aslında şöyle yapsam hiç de fena olmayabilir” dediğiniz de oluyor.

Kısaca Beginners, oyuncuların son derece başarılı performanslarının da gücüyle, sıradan insanlardan ve ilişkilerden yola çıkarak sizi, kendi çevrenizdeki pek çok olayı ve ilişkiyi daha farklı bir şekilde değerlendirmeye itiyor. Bunu yaparken, hayatınızda yaşayacağınız en derin acıları bile iyimser bir çerçeveden yansıtmayı başarıyor. Film bittiğinde aklınızda tek bir cümle oluyor: “İyi ki izlemişim”

Sinemayı seven herkesin vakit ayırıp bu filmi seyretmesini tavsiye ederim. Imdb puanı 10 üzerinden 7.2 olan Beginners’ın fragmanını aşağıda izleyebilir, daha fazla bilgi almak isterseniz web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Beginners Trailer


İmajlar: Filmaffinity.com, Thefastertimes.com, Nymag.com

About Ekin Acar Ulukok

1981 yılında İzmir’de doğdum ve 2004 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden mezun oldum. Lise ve üniversite yıllarında İngilizce, Almanca ve İtalyanca öğrendim. Bolca mesai harcayacağım profesyonel yaşama, AFM Sinemaları pazarlama departmanında başladım. Teknoloji Holding’de, web ve mobil alandaki yüzlerce yerli-yabancı proje başvurusu arasından en iyilerini bulup hayata geçirmek ve bu projelerin tüm pazarlama & PR faaliyetlerini koordine etmek için çalıştım. TTNET’te interaktif medya bölümünün doğru şekilde kurulup büyümesi, Turkcell Global Bilgi‘de Türkiye’nin lider markalarına dijital dünyada yön göstermek adına mesai yapıyorum. Seyahat etmek, fotoğraf çekmek, Fistikyesili.com‘da blog yazmak ve müzik dinlemek gibi hobiler edindim. Pazarlama, dijital pazarlama, sosyal medya, lokasyon bazlı pazarlama ve blog yazarlığı üzerine konuşmalar yapıyor, eğitimler veriyorum.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: