The Muppets: Çocukluğumuzun efsanesine bir saygı duruşu

Kurbağa Kermit, Bayan Piggy, Ayı Fozzie, Animal ve Gonzo… ve daha niceleri… The Muppet Show deyince aklımıza ilk gelen isimler bunlar. 80’li yıllarda çocukluğumuza dair en güzel hatıralardan biridir Muppet Show. Trt’nin tek tüfek olduğu yıllarda yayınladığı ve hiç kaçırmadan izlediğimiz çocuk programlarından biriydi. Şimdi tekrar yayınlanmaya başlasa yaşa başa aldırmadan büyük bir heyecanla otururum televizyon karşısına. Aradan onca yıl geçmesine rağmen hala filmi çekiliyorsa zaten vardır bir keramet!

Walter, mütevazi bir kasabada kardeşi Gary (Jason Segel) ile yaşayan ve “muppets” hayranı bir muppet’dır. Gary nişanlısı Mary (Amy Adams) ile Los Angeles gezisine giderken Walter’ı da yanlarına alırlar. Walter’ın tek derdi tabii ki Muppets Stüdyolarını ziyaret etmektir.  Walter en büyük hayalini gerçekleştirmek üzereyken stüdyonun bakımsız halini görünce biraz hayal kırıklığına uğrar. Kurbağa Kermit’in tozlar içinde kendi haline bırakılmış odasını gezerken tesadüfen ilginç bir konuşmaya tanık olur. Petrol zengini iş adamı Tex Richman  (Chris Cooper) stüdyoyu satın alıp eski görkemli günlerine kavuşturacağı sözüyle aslında  stüdyonun altında yatan petrol kaynağını elde etmek istemektedir. Walter, önce Kurbağa Kermit’i bulur ve onu tekrar bir araya gelmeleri için ikna eder. Zorlu bir araya gelme sürecinden sonra Muppet’lar stüdyolarını geri almak için ihtiyaçları olan 10 milyon doları toplamak adına televizyonda gösterilerini sergiledikleri yardım kampanyasını düzenlemeyi başarırlar.

Film açısından baktığımız zaman önceden tanıdığımız karakterlerin yan hikayelerinin yetersiz kalması ve “Man or Muppet” şarkısı dışındaki şarkıların beklentimi pek karşılamaması filmin eksik yanlarından. Yönetmen James Bobin yaptığı bir röportajda filmin bir çok sahnesini çıkarmak zorunda kaldığını söylemiş. Film neredeyse yarı yarıya kısaltılmış. Ama yine de The Muppets Show hayranlarının severek izleyeceği bir film çıkmış ortaya. Hani sevdiğiniz birinin kusurlarını görmezsiniz ya, bu filmin de öyle bir torpili var işte. Uzun haliyle de film hiç sıkılmadan izlenebilirdi. Ama filmin dağıtımı ve ticari açısından bazı şeyleri gözden çıkarmanız gerekiyor. Belki bu çıkartılan sahneleri bir gün izleme fırsatımız olur.  Ayrıca efsane olan Mahna-Mahna şarkısı da filmin sürprizlerinden biri. Filmi izlerken “Man or Muppet” şarkısını ayrı bir sevmiştim zaten, 2012 Oscar’ında En İyi Şarkı dalında ödülü alınca şarkının ne kadar iyi olduğu tescillenmiş oldu böylece. Belirtmekte fayda var, filmde Jack Black ve Hangover serisinden tanıdığımız Zach Galifianakis de rol alıyor.

Film hala gösterimde. Bir şekilde izleyin ve çocukluğunuza bir süreliğine geri dönün derim. Youtube’da MuppetsStudio resmi hesabında filmle ilgili çok eğlenceli videolar var. Bizim Muppets’lar çağa ayak uyduruyor ve videolarını internette paylaşıyorlar. Çok keyifli  çalışmalar olmuş. İlgilenenlerin dikkatine.

 

“Man or Muppet” şarkısını da paylaşalım.

 

 

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: