Ekonomik krizin yükünü dijital pazarlama ile hafifletmek mümkün mü?

21. yüzyılın açılışını ekonomik krizle yapan Türkiye, son 11 yılda içinde kriz kelimesinin geçmediği ard arda birkaç yıl yaşamamış olsa gerek.

İçinde bulunduğumuz dönemi de kapsayan ekonomik kriz etkisi, akla ilk olarak yatırımların yavaşlamasını ve şirket küçülmelerini getiriyor. Hemen ardından da şirketlerin yeni istihdam yaratmaması, mevcut çalışan sayısını azaltması ve pazarlama bütçelerini kesintiye uğratması geliyor. Ekonomik kriz ortamında dijital pazarlama için de durum aynı mı olmalı, yoksa krizde saklı fırsatlar var mıdır, varsa nelerdir gibi soruların cevaplarını aşağıdaki maddeler üzerinden kısaca vermeye çalışacağım.

Kadronuzu küçültmeyin
Dijital pazarlama kadrosu kurmak hiç kolay değildir, hali hazırda böyle bir kadronuz varsa bu kadroyu geçici olacağını bildiğiniz bir dönem için gözden çıkarmayın. Elinizdeki bu zor bulunur kalifiye gücü kriz dönemindeki stratejilerin paralelinde yönetmeye odaklanın ve krizde mevcut kaynaklarınızı nasıl daha verimli kullanabileceğinizin yollarını araştırmaya başlayın.

Bütçenizi kesintiye uğratmayın
Bütçenizi kesintiye uğratmak şirketinize orta ve uzun vadede gözle görülür zararlar verir. Kriz dönemini minimum hasarla atlatmak için orta ve uzun vadeli yatırımlarınızın zarar görmesine izin vermeyin. Aksiyon planınızı kriz stratejiniz doğrultusunda revize edin ve bütçenizi yeni planınız paralelinde kullanmaya başlayın.

Bütçenizi ölçümlemeyle optimize edin
Dijital pazarlama bütçeleri, takip etmesi son derece kolay olan ve geri dönüşünü ölçümleyebileceğiniz şeffaf bütçelerdir. Harcadığınız her bir liranın markanıza yaptığı katkı ortadadır, harcamanızın geri dönüşünün ne olduğunu görür ve hedeflerinize ulaşmak için uzun vadede ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğine dair öngörülerde bulunabilirsiniz. Tüm bütçenizi doğrudan tek bir alana yatırmaktan kaçının, önce markanıza uygun olduğunu düşündüğünüz kanalların tamamında küçük test bütçeleri kullanın ve dönüşlerini karşılaştırın. Hangi kanallar size optimum verimlilik sağlamışsa bütçenizin kalanını o kanallar üzerinde kullanın.

Küçük bütçeleri efektif kullanın
Dijital pazarlama için dev bütçelere ihtiyacınız yoktur, iyi hazırlanmış bir dijital reklam planı ve optimize edilmiş küçük bütçelerle de geniş kesimlere ulaşmanız mümkündür. Cost per click denilen CPC reklamlarıyla her bir tıklamanın birim maliyetini hesaplamanız son derece kolaydır. Eğer online satış yapıyorsanız, online satışın gerçekleştiği her bir online adımı da yakından takip ediyorsunuz demektir. Yayında olan dijital reklamlarınızdan gelen kullanıcıların ne kadarının şirketinizin online ortamlardaki satış adımlarını tamamladığını görebilir, bu takip yöntemiyle en fazla satışı getiren reklamları belirleyerek düşük performanslıları durdurabilir, böylece reklam bütçenizi en etkili şekilde kullanabilirsiniz.

Dijital devlerin gücünden yararlanın
Google Adwords ile Google’ın girebildiği tüm online kanallara girebilir, markanızı duyurmak istediğiniz kullanıcıların yer aldığı online ortamları Google reklam ağından seçerek reklamlarınızın nerelerde yayınlanacağını belirleyebilir ve Facebook üzerindeki 30 milyon online kişiye yaş, yaşadığı şehir, öğrenim durumu, ilgi alanları gibi kendi seçeceğiniz kriterler üzerinden ulaşabilirsiniz. Reklamlarınızın içeriklerini, görmesini hedeflediğiniz kitlelere özel içerikler haline getirebilir ve böylece ulaştığınız farklı kriterlerdeki kitlelere, ilgilerini çekip tıklamalarını sağlayacak etkideki reklamlar sunabilirsiniz. Kategorize ettiğiniz hedef kitlelerinize özel yapıda reklam içerikleri oluşturarak, nokta artışı reklamlarla tıklanma ve satış oranlarınızı yükseltebilirsiniz. Reklamlarınızı yönlendirdiğiniz online ortamlarınızdaki içeriklerinizi de, farklı kategorideki kitlelere uygun yapıda hazırlayabilir ve her bir kategorideki kullanıcının en uygun içerikteki online ortama ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin 18-29 yaş aralığındaki kullanıcılara, kendi yaş gruplarına uygun içerikte bir reklamı gösterebilir ve tıkladıklarında yine kendi yaş gruplarının ilgisini çekecek bir sayfayla karşılaşmalarını belirleyebilirsiniz. 30 yaş üstündeki kullanıcılara, onlara özel içerikte hazırlanmış bir reklam gösterebilir ve tıkladıklarında yine içinde bulundukları yaş grubuna uygun mesajları içeren bir sayfaya yönlendirebilirsiniz.

Reklam ağlarını unutmayın
Reklam ağları, Google Adwords ve Facebook reklamlarıyla erişemeyeceğiniz kitlelere ulaşmanızı sağlar. Reklam ağlarını kullanmanız dijital reklamlarınızın, web ve mobil ortamlarda en geniş kitlelerin görüntüleyeceği şekilde yayınlanmasına destek olacaktır.

Sosyal medyada güçlenin
Sosyal medya kampanyalarıyla mevcut müşteri sadakatini pekiştirmeniz ve yeni müşteriler kazanmanız mümkündür. Sosyal medyada öncelikle markanızla ilgilenen kişileri bularak topluluğunuzu oluşturmalı, ardından bu kişilerin markanızla neden ilgilendiklerini bulmalı; topluluğunuzun ilgisini düzenli içerikler ve kampanya iletişimiyle kendi marka hedeflerinize yöneltmelisiniz. Sosyal medya, pek çok dijital alan gibi ölçümlenmesi ve performans takibi kolay alanlar arasındadır. Sosyal medya topluluklarını analiz etmek, dijital reklam performansını analiz etmeye oranla daha fazla zaman aldığından sabır gerektirir. Sosyal medya tüm iletişim çalışmaları gibi olası krizlerin de şeffaf yaşandığı bir ortamdır ve bu nedenle burada her adımınızı marka stratejinize paralel atmanız oldukça kritiktir. Sosyal medya iletişiminizi analiz ederken sabırlı olmanız ve aksiyon planınızı doğru şekillendirmeniz için konunun profesyonellerinden destek almanız önem taşır.

Arama motorlarını yanınıza alın
İnternette doğru kitleye ulaşmanın en temel yolu, arama motorlarında kullanıcıların karşısına doğru zamanda ve doğru anahtar kelimede çıkmaktan geçer. Kriz ortamında, maliyetli prestij kampanyaları yerine hedef odaklı kampanyalara yatırım yapılması gerektiğinin altını yukarıda çizmiştim. Hem bütçe hem de zaman kaynağı ayrılması gereken kampanyalardan tasarruf ettiğiniz zaman ile bütçeyi, web ve mobil ortamlarınızı hem teknik hem de içerik alanında arama motorlarında sunduğunuz hizmet ve ürünler doğrultusunda daha fazla bulunmanızı sağlayacak şekilde düzenlemeye ayırabilirsiniz. Eğer şirketinizde bu konuda size danışmanlık verecek personeliniz bulunmuyorsa, arama motoru optimizasyonu ajanslarından danışmanlık alarak çalışmalarınızı başlatabilir veya genişletebilirsiniz.

İçeriğe hükmedin
Son dönemin en popüler terimlerinden biri şüphesiz semantik web. İçerik webin kralı ve bu krala hürmetlerinizi sunmak online hedeflerinize giden yolda şirketinizin yararına olur. Markanızı başarıya taşımada hedef kitlenizin ulaşmak istediği bilgi ve faydayı sunan bir içerik altyapısı, en önemli unsurlardan biridir. İnternet kullanıcılarının içeriğiniz üzerinden ulaştığı bilgiyi, kendi online çevreleriyle kolayca paylaşabileceği şekilde oluşturmak akılcı bir harekettir. Bilgi ve deneyim paylaştıkça çoğalır, sunduğunuz bilgi ve deneyime ulaşmak ve paylaşmak isteyen bir kitleye sahipseniz onların sizi kendi online ağları üzerinden çok daha geniş kitlelere ulaştırmasına izin verin. İçeriğiniz güncel, eksiksiz ve başta sosyal ağlar olmak üzere en sık kullanılan online ortamlarda paylaşılabilir olsun.

Ekonomik krizler doğru yönetmeyi bilen firmalar için eşsiz fırsatlara dönüştürülebilir. Bu fırsatı görün ve en büyük faydayı yaratmak için çalışmalarınıza başlayın. Dönemsel olduğunu bildiğiniz tehditlerde elinizdeki kalifiye gücü yok etmek yerine, kapsamlı bir kriz stratejisi inşa etmek ve bu stratejiye paralel aksiyonlar almak için kullanın. Krizdeki odağınız küçülüp zayıflamak değil, akılcı değişikliklerle büyük farklar yaratıp güçlenmek olsun.

Bu yazım ilk olarak 29.2.2012 tarihinde Dijitolog‘da yayınlanmıştır.

İmajlar: Hunterdigitalmarketing.com, Arcc4life.com, Cdn.fuuzio.com, Skillpointalliance.org

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: