Aldatmak

Tek başına yapılmayan ama saklı tutulan, saklı tutulduğu kadar da karışık olan bir eylemdir. Bilinmeyeni, görünmeyeni, sır olanı ortaya çıkartmak amacıyla sanatın bir çok alanına konu olmuştur: Bir romana, bir filme, bir şarkının sözüne, bir şiire, bir resme, bir tiyatro oyununa…

Aldatma konusunu cazip ve ilginç kılan şey ise içinde gizliden gizliye taşıdığı melankoli havasıdır. Aldatmak kelimesinin başına ‘neden’ ve ‘nasıl’ sorularını eklediğiniz zaman eylemin altında yatan melankoliyi doğuran sebepler de ortaya çıkmaya başlar.

Aldatmak da en çok ‘aşk’ birliktelikleriyle kullanılır, sanıyorum ki aldatmak en çok aşka yakışıyor. Bir dost da aldatılabilir, anne de aldatılabilir, evlat da aldatılabilir. Hem de çeşitli şekillerde ve durumlarda. Oysa ki; aldatma ilk yalan söylemekle başlar ve yalan söylemekle devam eder.

Kim olduğu aslında pek önemli değil, -aldatan da olabilir aldatılan da- hiçbir zaman tek taraflı değildir. Aldatmak için hayatınızda aldatacağınız birisi olmalıdır. O birisi sizi sevmeli, desteklemeli, size inanmalı, güvenmeli, değer vermeli. Yoksa aldatmanın hiçbir anlamı olmaz.

Fark edilmesi gereken nokta ise, aldatmak karşılıklıdır. “Aldatılan aldatanını mutlaka bir gün aldatır” demek değildir bu. Aldatan birini aldatıyorken aynı zamanda kendini de aldatıyordur. Kendini aldattığı için zaten aldatma eylemine yönelmiştir. Yalan söyleyenin hem karşısındakine hem de kendine yalan söylemesiyle aynı şeydir.

Sevgi gibidir. Sevince sadece karşındakini sevmezsin, kendini de seversin ve kendini ne kadar seversen karşındakini o kadar seversin. Sevgi büyüdükçe sen de büyürsün, sevdiğin de büyür. Yalan söylemek de öyledir. Kendine ne kadar yalan söylersen başkasına da o kadar yalan söylersin. Kendine yalan söylemediğin başkasına da yalan söylemeye yönelmezsin ve hayatın aldatma üzerine kurulu olmaz.

Aldatmak aslında fiziksel bir eylem olarak görülse de aslında ruhsal bir eylemdir. İnsanın ruhundaki çatlaklardan sızan bir eylemdir. Bu çatlakların farkındalığını azaltarak onarımını gerçekleştirmek için yalan söylemenin beraberinde gelen aldatmak en kolay ve ucuz yollardan biridir. Böylece ruhun boşlukları sahte eylemlerle doldurulur. Ama bir insanla karşılıklı değil de yan yana yürüdüğünüz sürece onu aldatmanız mümkün değildir.

İlişkiler de böyledir. Önce karşılıklı yürürsünüz. Uzaktan hoş görünen size yaklaşmaya başladığında detaylarla ve sorularla yüz yüze gelirsiniz.  Bazısını görmezden gelir bazısını cevapsız bırakmaya başlarsınız. Bazısını da hiç önemsemezsiniz ve karşılıklı yürümeye devam edersiniz. Böyle devam ettiğiniz sürece gün gelir aldatmak kapınızı çalar. Görmezden gelinen ayrıntılar ve cevapsız  bırakılan sorular zamanla ruhen çatlaklara ve boşluklara yer açar. Siz de karşılıklı yürümeye devam ederken başka yollara da bakmaya başlarsınız  çatlakları ve boşlukları doldurmak için. Burada ilişkilerdeki kırılma noktaları başlar. Hem yan yollara gözünüz bakıyordur hem de karşılıklı  yürümeye devam ediyorsunuzdur. Böylesi size daha kolay geliyordur. Ayrıntılarla yüzleşmek ve sorulara cevap vermek daha zordur. Oysa ki bunları yapmaya başladığınızda karşınızdaki ile artık yan yana gelirsiniz. (Zaten o kişi sizin için doğru insan değilse hayatlarınızı ayırırsınız.) Bundan sonra yolunuzu yan yana yürürsünüz, karşılıklı değil. Sizin yüzleşmek ve cevaplamak istemedikleriniz kırılma noktanızdır. Ya onları bırakmadan karşılıklı  yürümeye devam edersiniz ya da onları aşarak yan yana yürürsünüz. Ama şunu da bilin ki yan yana yürüdüğünüz yol karşılıklı yürüdüğünüz yoldan başkadır. Size hep saygı ve sevgi eşlik ediyordur, çünkü siz kendinizi sayıyor ve seviyorsunuz.

 

 

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

Bir Yanıt “Aldatmak”

  1. GÜZEL YAZI..

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: