Yaşam cesurları gerçekten sever mi?

Nil Gün’ün Kuraldışı Yayınları’ndan çıkan Yaşam Cesurları Sever adlı kitabı, ilk baskısını Temmuz 2003 tarihinde yapmış. Yaşam Cesurları Sever, 185 sayfadan ve mutluluğa, başarıya, affetmeye, bilinçaltına, sevgiye, özgüvene, umuda, kişiliğe ve yaşama dair pek çok görüş, öneri ve yorum bulunuyor.

Nil Gün, 1952 doğumlu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Basın Yayın Yüksekokulu’nda ve sonrasında Kaliforniya’da alternatif sağlık, alternatif eğitim, insan potansiyeli ve humanistik psikoloji alanlarında eğitim görmüş bir yazar. Bireysel gelişim alanındaki öncü isimler arasında yer alıyor. Çok sayıda kitabı, çevirisi ve eğitimi bulunuyor.

Nil Gün, Kuraldışı Yayınları’nı 1995 yılında kendisi kurmuş ve bu yayınevinden psikoloji ve bireysel gelişim alanında kitaplar yayınlamaya devam ediyor. Yaşam Cesurları Sever kitabından beğendiğim birkaç bölümü kısaca aktarmak isterim.

Yaşamınızın sorumlusu sizseniz, beğenmediğiniz yerlerini değiştirebilirsiniz. Sorumlusu başkalarıysa değiştirme gücünden de yoksunsunuz demektir. Sorumluluk özgürlük, sorumsuzluk bağımlılık getirir.

Modern insan, mutsuz, doyumsuz ve korku dolu. Kendine yabancılaşmış, yalnız ve endişe dolu. Dünya iş yaşamında doyumsuz, yaşamında mutsuz bireylerle dolu. Dünyada iş yaşamında doyumlu, ilişkilerinde mutlu bireyler de var. Şu anda bulunduğunuz yer, hedeflediğiniz yolun üzerinde mi? Önemli olan yolun başında, ortasında, sonunda olmanız değil, yolun üzerinde olmanız.

İnsanların saygısını kazanmak öncelikle kendinize saygı duymakla mümkün. Korku ve iktidar saygı yaratmaz, hatta hayranlık bile saygı yaratmaz. Saygı, çaba, süreklilik ve tutarlılık gerektirir.

Engeller sizi kamçılayan, azminizi artıran yardımcılarınızdır. İnanın, istediğiniz şey önünüze altın tepside sunulsaydı ondan zevk almazdınız. Engeller, içinizdeki gücün ortaya çıkmasını sağlayan anahtarlardır. Engelleri aşmanın hazzı çok büyük, yeter ki içinizdeki cesareti özgür bırakın. Ötesini yaşama bırakın.

Başarısızlık korkusunu herkes bilir, başarı korkusunu ise herkes itiraf edemez. Korkular aşılabilir, onlarla yüzleşerek, onları kucaklayarak ve onları özgür bırakarak. Engelleri yaratan biziz, yıkan da. Yıkılan binaların yerine ne güzel binalar inşa edilebilir. Yaşamlar da öyle. Eğer korku olmazsa.

Kendi yaşam amacı doğrultusunda yaşayan insan, kendisini değerli hisseder. Özgüveni, öz saygısı, öz önemi, öz değeri, öz sevgisi yüksektir. Bu özelliklere sahip olduğu için de doğal olarak yaşamın her boyutunda aynı saygıyı ve sevgiyi gösterir. Sevecendir ama kendisini ezdirmez, anlayışlıdır ama kendisini sömürtmez, saygılıdır ama hakkını savunmayı bilir. Geçmişte ve gelecekte değil, anda yaşar. Geçmişin duygusal birikimine değil, deneyim ve zihinsel birikime sahiptir.

Kitabın yazarı Nil Gün’ü yakından takip etmek isterseniz Twitter hesabına buradan ulaşabilirsiniz. Yaşam Cesurları Sever kitabı ilginizi çektiyse kitapçılardan veya idefix, kitapyurdu gibi internet mağazalarından bir tıkla edinebilirsiniz.

Keyifli okumalar.

İmaj: Herseyfull.com

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: