Piyano severler Winifred Atwell’i dinlemeden eksiksiniz

1910’lu yılların başında Trinidad’da doğan Winifred Atwell, piyanist olarak müzik kariyerinde zirveye ulaşan isimler arasında. Amerika, İngiltere ve Avustralya’da boogie woogie denildiğinde akla ilk gelen müzisyenler arasındaki Atwell, UK Singles listesine zirveye çıkan ilk siyahi müzik sanatçısı olma özelliğine sahip.

Atwell çok genç yaşından itibaren piyano çalmaya başlamış ve yakın çevresinde de bu özeliğiyle akıllara yerleşmiş. Hava kuvvetlerinde piyano çalmaya başlamasının ardından kısa sürede popülerliği çok daha geniş kitlelere ulaşmış. Müzik kariyerini sürdürmek için önce Amerika ve sonrasında da İngiltere’de yaşayan Atwell, kariyer basamaklarını hızlıca tırmanarak müzik listelerinde de adından söz ettirmeyi başarmış.

Winifred Atwell 34 yıllık müzik kariyeri süresince boogie woogie ve ragtime ağırlıklı 15 single çıkarmış ve bu singleların hepsi de İngiltere’deki müzik listelerinde yer bulmuş. Winifred Atwell’in singlelarının yılalra göre listesi şöyle:

Britannia Rag – 1952
Coronation Rag – 1953
Flirtation Waltz – 1953
Let’s Have a Party – 1953
Rachmaninoff’s 18th Variation On A Theme By Paganini – 1954
Let’s Have Another Party – 1954
Let’s Have A Ding Dong – 1955
The Poor People Of Paris – 1956
Port-Au-Prince – 1956
Left Bank (C’Est A Hamburg) – 1956
Make It A Party – 1956
Let’s Rock ‘N’ Roll – 1957
Let’s Have A Ball – 1957
The Summer Of The Seventeenth Doll – 1959
Piano Party – 1959

Sizin de hoşunuza gitmesi dileğiyle Winifred Atwell’in sevdiğim üç parçasını aşağıda paylaşıyor ve keyifli dinlemeler diliyorum.

İmajlar: Flickr.com/photos/retro_rose, 45-rpm.org.uk

Winifred Atwell – The Poor People of Paris

Winifred Atwell – The Charleston

Winifred Atwell – Coronation Rag

About Ekin Acar Ulukok

1981 yılında İzmir’de doğdum ve 2004 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden mezun oldum. Lise ve üniversite yıllarında İngilizce, Almanca ve İtalyanca öğrendim. Bolca mesai harcayacağım profesyonel yaşama, AFM Sinemaları pazarlama departmanında başladım. Teknoloji Holding’de, web ve mobil alandaki yüzlerce yerli-yabancı proje başvurusu arasından en iyilerini bulup hayata geçirmek ve bu projelerin tüm pazarlama & PR faaliyetlerini koordine etmek için çalıştım. TTNET’te interaktif medya bölümünün doğru şekilde kurulup büyümesi, Turkcell Global Bilgi‘de Türkiye’nin lider markalarına dijital dünyada yön göstermek adına mesai yapıyorum. Seyahat etmek, fotoğraf çekmek, Fistikyesili.com‘da blog yazmak ve müzik dinlemek gibi hobiler edindim. Pazarlama, dijital pazarlama, sosyal medya, lokasyon bazlı pazarlama ve blog yazarlığı üzerine konuşmalar yapıyor, eğitimler veriyorum.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: