The Cure ve Disintegration

Daha önce ilk olarak Smashing Pumpkins‘in Mellon Collie için bir yazı karalamıştım ardından da Pearl Jam ve Ten ile ilgili bir yazı geldi. Bunlardan sonra fark ettim ki aslında bu bence en iyi albümler olayını bir seriye bağlayalım. Öyle olunca da sahneyi şimdi The Cure alıyor.  Aslında son zamanlarda The Cure’dan 2 albüm sürekli playlistimde dönüyor ama burada önceliği çoğu fanı da kızdırmamak için Disintegration‘a veriyorum.

1989 yılında yayınlanan Disintegration ile Cure, 80’li yılların başındaki kasvetli gotik rock tarzlarına tekrar dönüş yapmıştı. Robert Smith’in 29 yaşına basması ve 30’lu yaşlarına 1 yıl kalması nedeniyle hissettiği baskı ve grubun son albümleriyle biraz daha pop eksenine kaymasının verdiği his albümün eski tarzlarına dönmesindeki en büyük etkenlerdi. Albüm geneline bakıldığında ise baştan sona mükemmel bir uyum ve şarkıların adeta sırayla birbirini tamamlamasıyla gidenbir şaheser söz konusu. Albümün Cure fanı olmayanların bile artık ezbere bildiği ve birçok coverı yapılan Love Song dışında Pictures of You, Lullaby, Closedown, Homesick ve elbette Fascination Street gibi harikulade şarkılardan oluştuğunu ekleyeyim.  ABD’de 12, UK’de ise 3. sıraya kadar çıkan albümde ayrıca Love Song Billboard Hot 100 listesinde ikinci, Fascination Street ise US Modern Rock listesinde birinci sıraya kadar yükseldi.

Rolling Stone dergisinin hazırladığı tüm zamanların en başarılı 500 albümü listesinde de 326. sırada yer alan Disintegration’ın South Park’dan Kyle Broflovski’nin de en sevdiği albümü olduğunu dizinin fanları çok iyi biliyor. Barbara Streisand’ın dev bir robota dönüşüp South Park’ı yok etmeye çalıştığı bölümde Streisand’ı Robert Smith durdurmayı başarmış ve Robert Smith ufka doğru uzaklaşırken Kyle arkasından bağırmıştı: “Disintegration is the best albüm ever”:)

O zaman albümden size Pictures of  You ve Fascination Street ile beraber Kyle’ın albümle ilgili görüşlerini aşağıda paylaşıyorum. Herkese iyi seyirler.

Pictures of You

Fascination Street

Kyle Broflovski – Disintegration is the best album ever

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: