The Cure ve Disintegration

Daha önce ilk olarak Smashing Pumpkins‘in Mellon Collie için bir yazı karalamıştım ardından da Pearl Jam ve Ten ile ilgili bir yazı geldi. Bunlardan sonra fark ettim ki aslında bu bence en iyi albümler olayını bir seriye bağlayalım. Öyle olunca da sahneyi şimdi The Cure alıyor.  Aslında son zamanlarda The Cure’dan 2 albüm sürekli playlistimde dönüyor ama burada önceliği çoğu fanı da kızdırmamak için Disintegration‘a veriyorum.

1989 yılında yayınlanan Disintegration ile Cure, 80’li yılların başındaki kasvetli gotik rock tarzlarına tekrar dönüş yapmıştı. Robert Smith’in 29 yaşına basması ve 30’lu yaşlarına 1 yıl kalması nedeniyle hissettiği baskı ve grubun son albümleriyle biraz daha pop eksenine kaymasının verdiği his albümün eski tarzlarına dönmesindeki en büyük etkenlerdi. Albüm geneline bakıldığında ise baştan sona mükemmel bir uyum ve şarkıların adeta sırayla birbirini tamamlamasıyla gidenbir şaheser söz konusu. Albümün Cure fanı olmayanların bile artık ezbere bildiği ve birçok coverı yapılan Love Song dışında Pictures of You, Lullaby, Closedown, Homesick ve elbette Fascination Street gibi harikulade şarkılardan oluştuğunu ekleyeyim.  ABD’de 12, UK’de ise 3. sıraya kadar çıkan albümde ayrıca Love Song Billboard Hot 100 listesinde ikinci, Fascination Street ise US Modern Rock listesinde birinci sıraya kadar yükseldi.

Rolling Stone dergisinin hazırladığı tüm zamanların en başarılı 500 albümü listesinde de 326. sırada yer alan Disintegration’ın South Park’dan Kyle Broflovski’nin de en sevdiği albümü olduğunu dizinin fanları çok iyi biliyor. Barbara Streisand’ın dev bir robota dönüşüp South Park’ı yok etmeye çalıştığı bölümde Streisand’ı Robert Smith durdurmayı başarmış ve Robert Smith ufka doğru uzaklaşırken Kyle arkasından bağırmıştı: “Disintegration is the best albüm ever”:)

O zaman albümden size Pictures of  You ve Fascination Street ile beraber Kyle’ın albümle ilgili görüşlerini aşağıda paylaşıyorum. Herkese iyi seyirler.

Pictures of You

Fascination Street

Kyle Broflovski – Disintegration is the best album ever

About Özkan Ulukök

1977 yılında Ankara'da doğdum. ama yaşamımın büyük bir kısmı daha bir yaşına gelmeden taşındığımız İzmir'de geçti. 1999 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldum. Burada önce 2002'de yüksek lisansımı zorlu bir süreç sonunda 2009'da da doktoramı tamamladım. Doktora tezim Marka Değeri üzerine oldu. 2004'e kadar Ege İletişim Reklamcılık Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak Reklam Yazarlığı, Yaratıcı Düşünce, Marka Değeri konuları üzerinde çalıştım. İstanbul'a gelişimle özel bir akademide geçen eğitmenlik tecrübesinden sonra 2007-2011 arasında Shell & Turcas Petrol'de Eğitim Uzmanı olarak, 2011-2015 arasında da Imperial Tobacco Türkiye İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak çalıştım. 2015'den beri Şişecam Paşabahçe Mağazaları İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Seyahat etmek, fırsat buldukça bol bol PC,PS3,iPad farketmez oyun oynamak, sinema, kitap, müzik, elbette fistikyesili.com'da blog yazmak ve bunları paylaşmak gibi hobilere sahibim. Evliyim ve üç kedim var :)

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: