Cake ve en başarılı albümü Comfort Eagle

Comfort Eagle – 2001

Cake ile tanışmam benim kuşağımdaki birçok kişi gibi 90’lı yılların ikinci yarısında gerçekleşti. Önce Fashion Nugget ardından da Prolonging the Magic ile dünya çapında tanındılar ve benim arşivimde de önemli bir yere sahip oldular. Özellikle Fashion Nugget, üzerinde ileride bir yazı yazılmayı hak ediyor ama bugünün konusu bu iki güzel albümün ardından gelen ve grubun en başarılı albümü olarak gördüğüm Comfort Eagle.

2001 yılında çıkan Comfort Eagle, Sacramento kökenli bu güzide grubun 4. stüdyo albümü. Albüm’den çıkan ilk single ise artık bir klasik (benim için klasik ötesi) olan Short Skirt/Long Jacket. Bu mükemmel parça ile ilgili tek üzüntüm ise müziğinin başarılı televizyon serisi Chuck’ın jeneriğinde kullanılması olmuştur. Zira bunun sonucunda çok alakasız insanlar tarafından şarkının biraz canına okundu maalesef.

Albüm çıktıktan sonra grubun aklında ikinci single olarak Comfort Eagle bulunur ancak  Amerika’da 11 Eylül olayları nedeniyle grup şarkı sözlerinin olumsuz etkisi olabilir düşüncesiyle Love You Madly’i single yapmaya karar verir. Hatta o dönemde Amerika’da bazı radyolarında aynı nedenle bu şarkıyı yayınlamadığı biliniyor. Elbette tüm bunlar Comfort Eagle’ın şarkı olarak gelmiş geçmiş en iyi şarkılardan birisi olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Diğer albümlerde de olduğu gibi Comfort Eagle’daki şarkılarda da (2 şarkıda diğer grup elemanlarıyla diğerlerinde tek başına) John McCrea imzası bulunuyor. The Billboard 200’de 13. sırayı gören bu mükemmel albüm içerisinde yer alan gizli hazine ise kesinlikle Commissioning a Symphony in C. 2011 yılında Efes Pilsen One Love Festival‘de canlı olarak da dinleme şanısını bulduğum Cake’in ölmeden önce bir konserini ve daha uzun bir performansını izlemeyi umarak size albümden 3 güzel şarkıyı iki tanesi canlı performans olarak sunuyorum. Herkese iyi dinlemeler.

Comfort Eagle

Commissioning a Symphony in C.

Short Skirt/Long Jacket

About Özkan Ulukök

1977 yılında Ankara'da doğdum. ama yaşamımın büyük bir kısmı daha bir yaşına gelmeden taşındığımız İzmir'de geçti. 1999 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldum. Burada önce 2002'de yüksek lisansımı zorlu bir süreç sonunda 2009'da da doktoramı tamamladım. Doktora tezim Marka Değeri üzerine oldu. 2004'e kadar Ege İletişim Reklamcılık Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak Reklam Yazarlığı, Yaratıcı Düşünce, Marka Değeri konuları üzerinde çalıştım. İstanbul'a gelişimle özel bir akademide geçen eğitmenlik tecrübesinden sonra 2007-2011 arasında Shell & Turcas Petrol'de Eğitim Uzmanı olarak, 2011-2015 arasında da Imperial Tobacco Türkiye İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak çalıştım. 2015'den beri Şişecam Paşabahçe Mağazaları İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Seyahat etmek, fırsat buldukça bol bol PC,PS3,iPad farketmez oyun oynamak, sinema, kitap, müzik, elbette fistikyesili.com'da blog yazmak ve bunları paylaşmak gibi hobilere sahibim. Evliyim ve üç kedim var :)

Bir Yanıt “Cake ve en başarılı albümü Comfort Eagle”

 1. Favorilerim 3. sıradaki “long skirt long jacket” ile listede olmayan “take it all away”
  Müziğin yanı sıra sözler de süper:
  Take your economy car and your suitcase
  Take you psycho little dogs
  Take it all away
  Go
  Go ahead and destroy this
  Better come with an army

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: