Trainspotting! Film mükemmel peki ya Soundtrack?

Filminin zaten mükemmel olduğunu biliyoruz. Ötesi yok. Ama her sinemaseverin bildiği gibi bir filmi kült statüsüne taşıyanlardan birisi de kesinlikle müzikleri. Bu nedenle Best Albums listeme bu sefer Trainspotting Soundtrack’i ekleyerek devam ediyorum. Trainspotting’i izlediğimde üniversitedeydim ve bu filmi sadece mükemmel senaryosu, mükemmel ötesi oyuncuları ve elbette buram buram kokan Britanya havası için sevmemiştim. Tüm bunları destekleyen mükemmel bir soundtrack’e sahip olmasının filmi hem benim hem de birçok sinemasever için ölümsüzlük mertebesine çıkarmasında katkısı büyük.

Peki detaylara baktığımızda kimler var derseniz bir kere Iggy Pop ve Brian Eno gibi ustalar var. Ayrıca New Order gibi elektronik (ki sevmem) müziğin gelişimine elektronik ve rock tınılarını harmanlayarak katkı yapacak bir İngiliz grubu var. Temptation kesinlikle çok başarılı bir şarkı. Ayrıca BritPop’un idolu Pulp, Blur, Elastica ve Blondie‘nin mükemmel şarkısı Atomic’e başarılı bir cover yapan Sleeper benim için öne çıkan sanatçılardı.

Ama albümümün en önemli şarkısı Renton’ın aşırı doz nedeniyle sanki tabut içine yatmış gibi yerin içinden yukarıyı izlediği sahnede arka fonda çalan Lou Reed. Filmi izlediğim o kış akşamının seansında o sahneyi izlerken hissettiklerimi ve filmden sonra deliler gibi o şarkıyı soruşturduğumu hala hatırlıyorum. Elbette şimdı artık çok bilinen bir şarkı ama bu efsane ile benim tanışmam böyle olmuştu. Hatta Sangria’yı da bu mükemmel şarkı sayesinde öğrenmiştim. Daha sonra birkaç kere daha izlediğim Trainspotting’in soundtrack’i işte bu mükemmel şarkılarıyla o dönemlerde (ki bu sene 96 ya da 97 falan oluyor galiba) uzun süre walkmanimden ayrılmayan bir kaset halini almıştı.

Filmi gibi soundtracki’de döneminin ötesine kalmayı başarmış bu mükemmel yapımdan o zaman size 3 güzel şarkıyla keyifli dinlemeler diliyorum.

Iggy Pop – The Passenger

Sleeper – Atomic

Lou Reed – Perfect Day

About Özkan Ulukök

1977 yılında Ankara'da doğdum. ama yaşamımın büyük bir kısmı daha bir yaşına gelmeden taşındığımız İzmir'de geçti. 1999 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldum. Burada önce 2002'de yüksek lisansımı zorlu bir süreç sonunda 2009'da da doktoramı tamamladım. Doktora tezim Marka Değeri üzerine oldu. 2004'e kadar Ege İletişim Reklamcılık Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak Reklam Yazarlığı, Yaratıcı Düşünce, Marka Değeri konuları üzerinde çalıştım. İstanbul'a gelişimle özel bir akademide geçen eğitmenlik tecrübesinden sonra 2007-2011 arasında Shell & Turcas Petrol'de Eğitim Uzmanı olarak, 2011-2015 arasında da Imperial Tobacco Türkiye İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak çalıştım. 2015'den beri Şişecam Paşabahçe Mağazaları İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Seyahat etmek, fırsat buldukça bol bol PC,PS3,iPad farketmez oyun oynamak, sinema, kitap, müzik, elbette fistikyesili.com'da blog yazmak ve bunları paylaşmak gibi hobilere sahibim. Evliyim ve üç kedim var :)

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: