Devlet Tiyatroları Sahnesinden “Açıl Kafam Açıl”

Devlet Tiyatroları, geçen sezondan devam eden ve yeni sahnelenecek oyunlarla birlikte perdelerini açtı. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Trabzon, Diyarbakır, Van, Konya, Antalya, Erzurum ve Sivas’taki bölge tiyatrolarındaki oyunlar seyirciyle buluşmayı bekliyor. Bu illerin dışında ayrıca Gaziantep, Malatya, Samsun, Elazığ, Çorum, Zonguldak, Kahramanmaraş, Denizli, Ordu, Aydın ve Rize’deki devlet tiyatrolarına ait salonlarda diğer bölgelerden oyunlar da turne kapsamında sahneleniyor. Oyunların detaylarına Devlet Tiyatrolarının web sitesinden ulaşılabileceği gibi internet üzerinden de bilet alınabiliyor. Fiyatlarda geçen sezona göre herhangi bir artış söz konusu değil; tam 10 TL, öğrenci 6 TL. Bu makul fiyatlarla oyunlar rahatlıkla gidilip izlenebilir.

Tiyatroyu seven biri olarak bu sezonda izlediğim ilk oyun “Açıl Kafam Açıl” oldu. Oyun gerçi geçen sezon prömiyerini yapmıştı ama benim izleme fırsatım olmamıştı açıkcası. Hakkında iyi duyumlar alıyordum ve ilk olarak bu oyunu izlemek istedim. İyi ki de öyle yapmışım, oyun gerçekten izlemeye değerdi. 

Cevahir Sahnesinde oyunun başlamasını beklerken kurulmuş olan iki katlı dekor merakımı baya arttırmıştı. Oyunun başlamasıyla birlikte dekorun önüne düşen perdeye her gün internette ve televizyonda sıklıkla rastladığımız görüntüler yansımaya başladı. Görüntülerin ardından oyuncuların sahneye çıkmasıyla birlikte keyifli ve merakı sürekli ayakta tutan bir oyun izlemeye başladık.

Oyunun konusundan fazla dillendirmeden bahsetmek gerekirse; bir baba ve kızının yaşadıkları farklı hayatların gözünden görünenin aslında göründüğü gibi olmadığını anlatmak isteyen bir mesele var. Abidin’in yıllardır görmediği kızı, annesinin sonradan evlendiği iş adamının soyadını alabilmek için yardım istemek amacıyla çıkagelir. Ancak babasının hiç ummadığı bir işle uğraştığını görünce onu, hayatını ve etrafındaki insanları küçümsemeye başlar, çünkü Abidin bir batakhanenin patronudur. Abidin ise, hayatın gerçeklerine idealist düşünceleri ve pembe bir perdenin ardından bakan kızına isteğini yerine getirecektir; ancak bunun için bir şart sürer. Kızı üç gün babasıyla kalacaktır. Kızı bunu kabul eder ve Abidin ülkemiz gerçekleriyle hayatın asıl yüzünü göstermeye başlar. Bununla birlikte oyunun asıl anlatmak istediği, yani oyunun derdi ortaya çıkıyor. Dünya düzeni, ekonomik yapı,içinde yaşadığımız ülkenin yaşam koşulları, insanların vatandaş olarak yaşadıkları ve özellikle medyadan evlere ve sokaklara yansıyan dayatmaların bir panoramik sunuşunu izliyoruz. Asıl önemli olanın ise ahlaksızlığın sadece namussuzlukla yapılmadığı, zengin ve fakir sınıfın aynı değerde yaptığı ahlaksızlığın sadece boyutunun farklı olduğunu anlatmak istiyor.

Açıl Kafam Açıl, kalabalık oyuncu kadrosunun başarılı performanslarına keyifli müziklerin eklenmesiyle ortaya çıkmış oldukça iyi bir müzikli oyun. Gerek sahne düzeni gerek oyuncuların kostümleri ile bütçesinin yüksek olduğu rahatlıkla anlaşılıyor. Bana kalırsa devlet tiyatrolarının bu tarz oyunlara ağırlık vermesi çok önemli. Oyun bu haliyle, sıkmayan ve dinamik yapısıyla birkaç sezon daha sahnelenir gibi görünüyor. Başarısının devamını diliyorum ve İstanbul’da yaşayanlar için de mutlaka izlemelerini tavsiye ediyorum.

Oyunun künyesi

Yazan: Refik Erduran

Yöneten: Zafer Kayaokay

Dekor Tasarımı: Savaş Çevirel

Giysi Tasarımı: Serpil Tezcan

Işık Tasarımı: Enver Başar

Müzik: Can Atilla

Müzik Direktörü: Melikcan Zaman

Dans Düzeni: Yeşim Alıç

Dramaturg: Günay Ertekin

Görüntü Yönetmeni: Çağrı Kayaokay

Görsel Koordinatör: Arda Kaynak

Yardımcı Yönetmen: Ayla Baki Yücesoy

Yönetmen Yardımcısı: Ayla Baki Yücesoy

Asistanlar: Özden Dindar-Işıl Keskin-Berk Sezenler

Oyuncular: Ali Fuat Çimen, Gökalp Kulan, Ömer Hüsnü Turat, Aydın Şentürk, Berkay Tulumbacı, İmer Özgün, Işıl Keskin, Dilek Demir, Özden Dindar, Berk Sezenler, Ezel Salık, Atakan Yarımdünya, İpek Şen, Cihan Korkmaz, Eylül Ezgi Yılmaz, Ömer İvedi, Ali Murat Altunmeşe, Ceyhun Turgut, Gizem Genç, Salih Şimşek, Onur Kocabaş, Berkan Bulut

 

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: