“Aşkın Formülü Yok” demek mümkün mü?

Bu filmi izleyince demek mümkün. Eğlenceli ve çok farklı bir romantik komedi filmi olan Aşkın Formülü Yok, film arşivinde tutulup zaman zaman tekrar izlenebilecek kadar iyi. 2010 İsveç yapımı olan film renkli atmosferi ve sıradışı ana karakteri ile oldukça akılda kalıcı bir hikayeye sahip.

Film günümüz modern toplumlarının yaşayış tarzına ve insanların sistem tarafından bilinçli ya da bilinçsiz maruz kaldığı dayatmalara aşk üzerinden bir ters okuma yapıyor. Ekonomik düzenin getirdikleri ile birlikte çoğu insan toplum kurallarının gerektirdiği biçimde bir yaşam tarzı oluşturmak zorunda. Aslında çoğu insan seçeneklerin çoğunluğu altından sürülen özgürlük bombardımanı ile sistemin kendilerinden yapmalarını zorunlu kıldıklarını kendi özgür iradeleri ile yaptıkları seçimler olarak görebiliyor. Burada bir film hakkında yazılan bir yazının dışına çıkıp da toplumsal bir eleştiri yapmak niyetinde değilim tabii ki. Ama Aşkın Formülü Yok da tam buradan hareketle yazılmış ve görüntüye dökülmüş bir film ki, günümüzdeki çoğu aşkın ve sevgi durumunun da bu kurallar çerçevesinde yaşandığına dikkat çekmeyi amaçlamış.

Simon ve Sam İsveçli normal standartlarda yaşayan bir ailenin iki oğludur. Sam sevgilisi ile birlikte ailesinden ayrı yaşıyor, Simon ise hem okula gidip hem de boş vakitlerinde part time bir işte çalışıyor. Bu filmi izlemeye alışık olduğumuz ve sonunu başından çözebildiğimiz klasik romantik komedi filmlerinden ayıran nokta ise, Simon’un hastalığı. Simon dış dünyanın kurallarını kendine göre oldukça güvensiz bularak kendi kurallarını harfiyen uygulamak zorunda olan biri. Her gün aynı saatte kalkıp, aynı saatte kahvaltı yapıp, aynı şeyleri yiyip, aynı saatte okula gidip, aynı saatte işe gidip, aynı saatte uyuyan biri. Saniyesi saniyesine kendi hayatı için kurduğu bu düzene uymak zorunda, yoksa dünya bir uzak mekiğine binip terk edilecek kadar tekinsiz bir yer olur.

Simon ailesiyle yaşadığı evi tekinsiz bulduğu bir durumda Sam’in yanına taşınır ve bu andan sonra iki kardeşin de hayatları değişmeye başlar. Simon kendisi yüzünden sevgilisinden ayrılmak durumunda kalan ve bu yüzden aşk acısı çeken Sam’e bir iyilik yapmayı kendine görev edinir. Yaptığı hesaplamalar, hesapladığı olasılıklar dahilinde Sam’in sevebileceği kızları etrafında aramaya başlar ve kendine göre bir liste oluşturur. Sadece Sam için yaptığı bütün bu düzenlemeler Jonna’nın hayatlarına girmesiyle birlikte ters tepmeye başlar. Simon ne kadar mantıklı davransa da, ne kadar hesaplamalar sonucunda aşk için olasılık grafikleri ortaya çıkartsa da kendi düzenlediği formülü hiç de beklemediği bir sonucu ortaya çıkarır. Bunun ne olduğunu görmek için de filmi izlemeniz yeterli. Daha fazla detaya girersem filmin formülünü açığa çıkarmış olurum.

Renkli, kendine has atmosferi olan, insanı yormayan ve filme enerji yayan görüntüleri ile oldukça başarılı bir İsveç filmi. Yönetmen Öhman’ın ilk uzun metraj deneyimi olmasına rağmen 2010 yılında İsveç adına Oscar için aday adayı olabilmeyi başaran bu filmin oyunculukları da ekranda pek göz doldurmasa da vasatın altına düşmemiş en azından. Romantik komedi filmi denince burun kıvıran insanlardan olsanız bile bu filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Aşka, insana, topluma ve hayata farklı bir gözden bakacağınız kesin.

Filmin künyesi

Yönetmen & Senarist: Andreas Öhman
Ülke: İsveç (2010)
Orijinal Adı: I rymden finns inga känslor
Oyuncular: Bill Skarsgard (Simon), Martin Wallström (Sam), Sofie Hamilton (Frida), Susanne Thorson (Jonna)

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: