Dizilerin ekran yarışı

Televizyon denince akla artık ilk olarak diziler geliyor. Eylül ayında yeni sezonunun başlaması ile birlikte birçok diziyi izlemeye başladık. Geçtiğimiz sezondan yüksek izlenme oranlarına sahip olup da devam eden dizilerin yanısıra yeni ve iddialı işler de deyim yerindeyse görücüye çıktı.

Geçen seneden devam eden diziler bayrağı bıraktıkları yerden devraldılar. Muhteşem Yüzyıl, Kuzey Güney, Leyla ile Mecnun, Öyle Bir Geçer Zaman ki, Yalan Dünya, Behzat Ç. ilk akla dizilerden. Bu sezonda yeni başlayan dizilerden bu kısa süre içinde iddialarını koruyanlar olduğu gibi hayal kırıklığına uğrayanlar da oldu.

Televizyon dünyasındaki gelişmeleri takip edenler bilir, geçen sene yaşanan reyting skandalının ardından uzun bir süredir izlenme oranları ölçülemiyordu. İzlenme oranının güvenilir bir şekilde ölçülmesi demek reklam payının düzgün bir şekilde dağılması demek. Bu konuda reklamverenler ile televizyon kanalları oldukça zorlu bir dönem yaşadılar. Eylül ayı ortalarında ise yeni reyting ölçüm sisteminin devreye girmesi ile birlikte bütün televizyon sektörü rahat bir nefes almaya başladı diyebilirim. Daha sağlıklı verilere ulaşılarak yayını devam etmekte olan sayısı 50’nin üzerindeki diziler için kesin ve doğru kabul edilen değerler alınmış olunuyor.

Gelelim yeni sezonun yeni dizilerine. 20’ye yakın dizi ekranlara merhaba dedi. Bu da geçen sezondan devam edenlerle birlikte ekranlarda hiç boş yer yok demek oluyor.  Yani bir televizyon kanalının, televizyonun en çok izlenen akşam saatlerinde yayınlayabileceği iki dizisi var. Hafta içi hafta sonu her günümüz dizilerle dolu! Kayıp Şehir, Veda, Ustura Kemal, Karadayı, İşler Güçler, Merhaba Hayat dikkat çeken yeni dizilerin başında geliyorlar.

Geçtiğimiz sezonlarda ilk bölüm yayınının ertesinde bile beklenen reytingi alamayınca biten diziler olmuştu. Ancak bu sezonun yeni işlerine baktığımızda büyük çoğunluğu iddialı ve iyi hazırlanmış olarak reyting yarışına ‘start’ verdi. Hem konusu hem oyuncuları ile bu büyük rekabet içinde olanca güçleriyle yer almaya çalışıyorlar. Ancak gerçek şu ki, hem kanal hem de dizi yapımcıları açısından beklentilerinin biraz ters çıktığı bir sezon başlangıcı oldu. Yeni reyting ölçümünde değişen deneklerle birlikte dizilerin aldığı reytinglerde de değişmeler oldu. Birinci olacağı kesin gözüyle bakılan bir çok dizi beklediği sıralamayı tam anlamıyla elde edemedi. Hatta planlanan da önce ekranlara veda edenler oldu ve olacak da. Geçen senelere göre ölçümlerde çıkmayan reyting oranları kanalları ve dizi yapımcılarını söylemek gerekirse ters köşeye yatırdı. Dizilerin bütçeleri aldıkları reklam bütçelerini bir hayli geçince ilk bölümlerde sonlandırılma ya da planlanandan önce bitirilme kararı verildi.

Her gün saatlerce dizi izleyen insanlar artık iyice seçici oldular. Önceki yıllardaki gibi güzel kız ve yakışıklı oğlana başrolü verip dakikalar süren bakışmalarını izleyicinin önüne ısıtıp ısıtıp koymanın bir getirisi kalmadı artık. Genel izleyici dediğimiz kesim bile dizinin konusuna, oyuncularının performanslarına, hikayenin gidişatına, kostümlere, dekorlara ve hatta teknik bir çok unsura bakarak dizi seçiyor. Artık iyi senaryoların, iyi kurgulanmış hikayelerin, hakkını veren oyunculukların, kaliteli ve farklı yapımların artık ön plana çıkması gerekiyor.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: