Ekranların Edebiyat Uyarlaması Dizileri

Şu an televizyon kanallarında yayınlanmakta olan dizilerin sayısı 60’a yakın. Bunlardan bazıları özgün senaryoya sahip olduğu gibi bazıları da uyarlama senaryo olarak izleyicinin karşısına çıkıyor. Uyarlamalar romanlardan olabildiği gibi yabancı dizilerden veya eski Türk filmlerinden de yapılabiliyor. Özellikle Türk edebiyatından yapılan uyarlamalar kanalların tercih ettiği yapımlar arasında yerini alıyor.

Yakın dönemde yayınlanan ve oldukça yüksek izlenme oranları elde eden Yaprak Dökümü, Aşk- Memnu, Dudaktan Kalbe gibi edebiyat uyarlaması dizilerin ardından neredeyse çoğu kanalda edebiyat uyarlaması dizi görmek mümkün. Kimisi izleyicilerin büyük ilgisini  görürken kimisi de neredeyse yapımcılarına hayal kırıklığı yaşatıyor.

Kötü Yol ve Evlerden Biri dizileri Türk edebiyatının değerli bir ismi olan Orhan Kemal’in romanlarından uyarlama yapımlar. Hatırlarsanız geçtiğimiz yıllarda yine Orhan Kemal’in bir romanı olan Hanımın Çiftliği dizi olarak yayınlanmıştı ve oldukça başarılı bir sezon geçirmişti. Orhan Kemal’in televizyona yakışan romanlarını uyarlamak hem yapımcılara hem de kanallara oldukça cazip geliyor. Kötü Yol romanın yazıldığı dönemi ekranlara taşırken Evlerden Biri ise günümüze uyarlanmış bir dizi.

Veda ise Ayşe Kulin’in 2008 yılında yayımlanan ve 1920’li yıllarda işgal altındaki İstanbul’da bir konakta geçen hikayesiyle televizyona uyarlanan bir romanı. Ayşe Kulin’in bundan önce diziye uyarlanan romanları olmuştu; Köprü, Geniş Zamanlar ve Gece Sesleri gibi. Veda dizisi ise romanda geçen dönemin atmosferini görselliğiyle ve senaryonun kurgusal yapısıyla oldukça başarılı bir şekilde yansıtıyor. Romandaki hikayeden fazla uzaklaşmadan ve bir dizi olarak da iyice hakkını veren bu sezonun başarılı yapımlarından biri.

Ağır Roman: Yeni dünya dizisi de Metin Kaçan’ın 1995 yılında yayımlanan romanından uyarlandı. Roman 1996 yılında aynı isimle sinema filmi olarak çekilmiş ve o zaman bayağı dikkat çekmişti. Dizi de romandaki karakterlerin ve olayların günümüze uyarlanmış bir halini izliyoruz. Özellikle kalabalık oyuncu kadrosu ile dikkat çekmeyi başardı ama Okan Bayülgen ve Müjde Ar’ın oynadığı filmin başarısına yaklaşıp yaklaşamayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Ustura Kemal de 1970’li yıllarda ressam Haldun Sevel tarafından hazırlanan çizgi romandan televizyona uyarlanan bir dizi. 1. Dünya Savaşı zamanında işgal güçlerinin hakimiyeti altındaki İstanbul’da vatansever bir kabadayının milli mücadele için başından geçen maceraları konu alıyor.  Dönemi yansıtan görselliği ve senaryosunun heyecanlı ve çizgi romandan çıkmış duygusu veren kurgusuyla yeni sezonun ilgi çeken yapımları arasında yerini aldı bile.

Huzur Sokağı da yine edebiyat uyarlama bir diğer dizi. Şule Yüksel Şenler’in yazdığı roman  1970 yılında Türkan Şoray ve İzzet Günay’ın başrolünde Birleşen Yollar adıyla sinema filmi olarak çekilmişti. Eylül ayında romanıyla aynı isimle günümüze uyarlanmış haliyle televizyon izleyicisinin karşısına çıktı. Özellikle büyük kanallardan birinde ilk defa tesettürlü karakterlerin yer aldığı dizi olarak oldukça dikkat çekti.

Behzat Ç. ise üç sezon boyunca yayınlanmaya devam eden ve Emrah Serbes’in aynı adlı romanından uyarlanan, merakla ve ilgiyle izlenen başarısını kanıtlamış bir uyarlama dizi. Bölüm senaryolarına ara ara Emrah Serbes’in de katkıda bulunduğu dizi polisiye özelliğinin dışında bir komiserin hem kendisiyle hem adaletle hem de devletin bazı değiştirilemeyen sistemiyle mücadelesini anlatıyor. Dizinin başarılı olmasında polislerin kişisel dünyalarına girip görevlerinden ziyade insani hallerini gösteriyor olması büyük derece etkili oldu. Yine bir üç sezon devam etse izlenir ama sezon sonunda yani Haziran ayında final yapacağı söyleniyor.

Televizyon kanallarında edebiyattan uyarlamaların dışında yabancı dizilerden ve eski Türk filmlerinden de uyarlanan yapımlar yer alıyor. Bir sonraki yazı da bu diziler hakkında olacak.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: