Beyazperde Sinema Kulübü ile Frankenweenie

Beyazperde.com Sinema Kulübü bu ay düzenlediği Frankenweenie filminin ön gösteriminde sinema yazarlarını ve bloggerları bir araya getirdi. Capitol Spectrum Sinemaları’ndaki bu etkinlikte Fıstık Yeşili olarak biz de yerimizi aldık. Beyazperde Sinema Kulübü’nün etkinlikleriyle ilgili beyazperde.com‘dan ve facebook sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Filmin yönetmeni Tim Burton gibi usta bir isim olunca insan ister istemez önyargısız bir şekilde filmi izlemeden bile seviyor. Frankenweenie Tim Burton’ın 1984 yılında 26 yaşındayken henüz uzun metraj film yönetmeye başlamamışken kendi çabalarıyla stop motion tekniğiyle çektiği bir kısa film aslında. Yıllar yıllar sonra bu kısa filmini uzun metraj olarak çekti. Zaten yapmasaydı gözleri açık giderdi sanırım. Bu uzun metraj filmde Tim Burton’ın orijinal fikrini senaryolaştıran John August oldu. August zaten Burton ile daha önce Corpse Bride ve Charlie and the Chocolate Factory filmlerinde birlikteydi, ayrıca benim oldukça beğendiğim The Nines (Dokuzlar) filminin de senaristtidir. Yaratıcı kadro böyle olunca film insanda oldukça yüksek bir beklenti yaratmıyor değil.

Üç boyutlu siyah beyaz stop motion animasyon olarak hazırlanan Frankenweenie’nin oldukça eğlenceli bir konusu var. Victor köpeği Sparky’yi oldukça seven bir çocuktur. Sparky de sevilmeyecek bir köpek değildir zaten, hem zeki hem de komik. Sparky’nin birdenbire ölmesi Victor’un çocuk kalbinde derin bir acı yaratır. Fen dersinde öğretmeninin gösterdiği bir deneyle Sparky’yi yeniden hayata döndürebileceğinin ihtimali olduğunu öğrenir. Çocuk aklıyla, aslında kendinden büyük bir cesaretle çok özlediği Sparky’yi yeniden hayata döndürmeyi başarır. Ancak Sparky’nin yeniden hayata döndürdüğünü herkesten saklaması gerektir. İşler Victor’un beklediği gibi gitmez ve Sparky bir arkadaşı tarafından fark edilince kontrolden çıkan olaylar yaşanmaya başlar.

Frankenweenie, herkesin bildiği Frankenstein filminin rahatlıkla yeni bir versiyonu diyeceğimiz şekilde çekilmiş. Tim Burton ayrıca Godzilla, Mumya, Drakula, Frankenstein’in Gelini gibi yaratıcılık ve hayal gücü ürünü filme de gönderme yapmadan edememiş. Kariyerinde belli bir yere gelmiş pek çok yönetmen gibi Tim Burton da rüşdünü kanıtlamış olmanın rahatlığıyla geçmişe dönüp bir saygı duruşunda bulunmadan edememiş. Martin Scorsese’nin Hugo filmiyle sinema tarihinin en önemli isimlerinden biri olan George Melies’e bir saygı gösterisinde bulunması gibi… Tim Burton da Frankenweenie ile birlikte sinema tarihinin hayal gücü ve yaratılık dehası olarak gösterilebilecek Frankenstein ile birlikte bir çok filme göndermede bulunurken bir yandan da kendi geçmişine bir dönüş yaparak belki de özlem gideriyor.

Bir yetişkin olarak filmden oldukça keyif aldım ama animasyon olduğu için bir çocuk izlemeli mi izlememeli mi sorusunda tereddütte kalabilirim. Çocuklara biraz büyük gelebilecek bir film.

Filmin Künyesi

Vizyon Tarihi: 9 Kasım 2012
Yönetmen: Tim Burton
Senaryo: John August
Yapım: Walt Disney Pic.
Süre: 87 dk.

Filmin orijinal ve alt yazılı fragmanlarını buradan izleyebilirsiniz.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: