Korku tutkunları bu diziyi kaçırmasın: American Horror Story

2011 yılında yurt dışındaki izleyicilerle buluşan korku dizisi American Horror Story, özellikle ilk birkaç bölümünde kanınızı dondurmaya yetecek kadar korkmanıza sebep olabilir. İlk sezonda, cinayetler nedeniyle lanetlenmiş bir evde geçen dizi, gerek kasvete boğan atmosferi, gerekse oyuncuların performansıyla klasik korku hikayelerini etkileyici bir şekilde sunmayı başarmış.

American Horror Story’nin yapımcıları Nip/Tuck ve Glee dizileriyle akıllarda kalan Ryan Murphy ve Brad Falchuk ikilisi. Oyunculardan en ön plana çıkan isimler bence Evan Peter ve Jessica Lange. Jessica Lange’in oyunculuğunun başarısını anlatmaya zaten gerek yok, Evan Peter ise inanılmaz performansıyla korku sektörünün yeni yıldızı olacak gibi duruyor. Bu iki başarılı oyuncunun yanı sıra Lily Rabe ve Zachary Quinto da rolünü hakkını vererek sergileyen isimlerden.

İkinci sezonu Asylum ile ilk sezondaki hikayeden uzaklaşan ve hikayeyi bir akıl hastanesine taşıyan dizi, ilk sezondaki oyuncuların büyük bir bölümünü ikinci sezonda da farklı bir ortamda izleyiciyle buluşturmuş. Evde izlerseniz ciddi anlamda uyku problemleri yaşatma potansiyeli olan American Horror Story’nin kanımca gece vakti izlenmemesi gerek.

2011 yılında Bram Stoker Ödülü, 2012’de Jessica Lange’in performansıyla Altın Küre, Primetime Emmy ve Screen Actors Guild Ödüllerini kazanan American Horror Story’nin önümüzdeki yıllarda da yeni ödüller alacağı kaçınılmaz gibi duruyor.

Son dönemde sıkça seyretmek durumunda kaldığım ergen vampir kurt adam korkumsu dizileri nedeniyle açıkcası korku dizilerden beklentim hayli düşmüştü. Ancak American Horror Story bu durumu biraz da olsa düzeltmeyi başardı. Yer yer kendini tekrarlaması ve geniş kitlelere mesaj verme kaygısını hissettirmesinin dışında, bir korku dizisinden bekleyebileceğiniz pek çok şeyi karşılıyor. Müzikleri, atmosferi, sahnelerin geçişleri, oyunculuklarıyla etkileyici, akılda kalıcı ve hatta zaman zaman kanınızı dondurma potansiyeline bile sahip. İzlediklerinizden korkmayı seviyorsanız, American Horror Story’ye bir şans vermenizi öneririm.

Imdb puanı 10 üzerinden 8.3 olan diziyi merak edenler için aşağıda ilk ve ikinci sezonların trailerlarını sırasıyla paylaşıyorum. Daha detaylı bilgi almak isteyenler American Horror Story’nin Facebook sayfasına buradan, web sitesine de tam buradan ulaşabilirler.

Keyifli seyirler.

American Horror Story İlk Sezon Açılışı

American Horror Story Asylum ikinci Sezon Açılışı

Görseller: fanpop.com/clubs/american-horror-story, florentw08.deviantart.com, wampirella.tumblr.com

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

Bir Yanıt “Korku tutkunları bu diziyi kaçırmasın: American Horror Story”

  1. American Horror Story’nin en güzel özelliklerinden birisi de adı üzerinde Amerikan korku geleneğinden ve tarihinden birçok iz taşıması. İlk sezon standart bir perili ev çerçevesinde başlıyor ve burada birçok başarılı filme göndermeler var. The Shining, Poltergeist, Rosemary’s Baby ilk akla gelenler. Ardından da Mena Suvari’nin (malum Amerikan Güzeli) Elizabeth Short olarak karşımıza çıkması ve Amerikan tarihinin hala en kanlı cinayetlerinden birisi olan Black Dahlia’nın işlenmesi.

    Bu nefes kesici sezonun ardından gelen ikinci sezonda da yine bir başka Amerikan korku geleneği var karşımızda bu sefer bir tımarhanedeyiz. Başta House on Haunted Hill olmak üzere yine birçok filme gönderme özellikle Exorcist çok net belli. Tımarhane’de yer alan din-bilim çatışmasının yanısıra profesor karakteriyle psikopat deneysel araştırmalar, 60’lı yıların bütün problemlerinin (siyah-beyaz ayrımı, kadın hakları, cinsellik vb.) arka planda işlenmesi, yeni bitmiş bir ikinci dünya savaşı ardından hala gizlenen Nazi kalıntıları, idealist ve iyi niyetli (en azından şimdilik) gözüken bir bilim adamı ve yine kendini hissettiren Amerikanın uzay araştırmalarına ve elbette malum hikaye Roswell’e göndermeler. Gerçekten şahane ötesi.

    Oyunculara zaten laf yok ilk sezondaki kadronun büyük bir kısmı burada var. Ama Evan Peters’a ayrı bir parantez lazım. İlk sezon ana karakterlerden birisi olan Tate Langdon’ı başarıyla canlandıran Peters, ikinci sezonda da şu ana kadar masum gözüken Kit Walker’ı oynuyor. Geleceğin Joker’i olabilecek bir performans sergilediğine inanılan Peters’la ilgili okuduğum güzel bir dipnotta Otomatik Portakal’ın Alex’ine çok benzetilmesi ki ikinci sezon ilk bölümde buna süper bir gönderme yaptılar (bknz. fotoğraf 4).

    Kısaca izleyin izlettirin.

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: