Ruh eşini arayanlara: EşRuhumun EşZamanı

“Ruh eşi” oldukça fazla karşılaştığımız bir söz. Kimileri herkesin bir ruh eşi olduğuna inanırken kimileri ise bunu saçma buluyor. Spiritüel yaşamla ilgilenenlerin ise yakından bildiği bir kavram ki “eş ruh” ve “ruh ikizi” demek aslında daha doğru oluyor. Bu konuda herkesin bir düşüncesi vardır tabii ki. Ama yolunda gitmeyen bir ilişkiniz veya kısır döngü haline gelen sorunlarınız varsa bu konuyu araştırmakta fayda var. Bence kaybedecek bir şey olmaz.

Eşruh ve spiritüel yaşamla alakalı olarak Türkiye’de çekilen ilk film olma özelliğini taşıyor Eşruhumun Eşzamanı. Benim de kıyısından köşesinden biraz bilgi sahibi olduğum bu eğilimi konu alan filmi çekmek oldukça iyi düşünülmüş bir fikir. R. Şanal’ın Kuantum düşünce yöntemi hakkında birçok kitabı olan Türkiye’deki önemli isimlerden biri. Eşruh olduklarını söylediği Işık Elçi ile birbirlerini tanımalarının ve evliliğe giden yolda yaşadıklarının gerçek öyküsünü anlattıkları kitabı yıllar sonra sinemaya uyarlayarak bu alanda bir ilke imza attılar. Filmin senaryosu Işık Elçi’ye aitken yönetmen koltuğunda ise R. Şanal oturuyor. Oyuncuları ise Uğur Çavuşoğlu, Aylin Kabasakal, Musa Uzunlar, Bedia Ener.

Şanal ve Işık özel hayatlarında sorunlar yaşamış, yanlış evliliklerini bitirmiş ve kendilerini arama yoluna girmiş iki insandır.  Sevdikleri işi yapmaya gönül verirken hayat onları bir araya getirir. İlk başta hem kendilerinden hem çevrelerinden kaynaklı engeller yaşasalar da aralarındaki sevginin gücüyle bir araya gelmeyi başarırlar, hatta kendilerine rağmen. Eğer film kuantum düşüncesine göre çekilmemiş olsaydı romantik komedi diyebileceğimiz bir film olurdu. Ama bir nevi yazarın ve yönetmenin yaşam gayelerine hizmet eden bir film olduğu için farklı bir şekilde ele almak gerekir diye düşünüyorum. Öncelikle yüksek bütçeli bir yapım değil, o yüzden ticari bir kaygısı olduğu söylenemez.  Senaryosuna bakınca da bazı sorunların olduğu ortada, karakterlerin ayakları yere basmayan hikayeleri ve tam olarak anlayamadığımız birbirine karşı sorunları var. Kuantumla ya da spiritüel yaşamla ilgilenmeyen birisine oldukça uzak sahneler mevcut. Işık’a ve daha sonra Şanal’a arkadaşları tarafından yapılan geçmiş yaşam terapisi ve bu terapiyi anlamlandırmaları çoğu insana yabancı gelecek bir konu. Işık’ın gördüğü rüyalar veya dua ediş biçimi yine aynı şekilde bu konuyla hiç alakası olmayan insanların yadırgayabileceği tarzda anlatılmış.

Sinematografik açıdan ise filmin genelinde yakın çekimlerin kullanılması seyircide bir sinema filminden ziyade bir televizyon filmi izliyormuş havası bırakıyor. O yüzden bazı insanların çok seveceği bazı insanların ise beğenmeyeceği bir film olmuş. Ama sinema tekniği açısından sorunları olmasına rağmen Türkiye’de çekilen ilk kuantum filmi olmasıyla birlikte bence önemli bir işe imza atılmış. Farklı konulara, farklı yaşamlara, farklı anlayışlara Türk sinemasının gerçekten ihtiyacı var. Toplumun dinin dışında genel inanışın dışındaki cesaret isteyen alanlardan biri sonuçta. Karakterler hikayelerinin ve olay örgüsünün toparlanmasıyla birlikte eğer eksiklikleri tamamlanabilseydi sinemasal açıdan oldukça keyifli bir film izleyebilirdik. Bunu yapanlar bana göre daha iyisini yapabilirler. Doğru aşkı, eşi ve sevgiyi bulmak zorsa onu korumak da bir hayli zahmetli. Filmin demek istediği ise kendinizi gerçek anlamıyla sevdiğiniz zaman ruh eşinizi de bulabilirsiniz. Kimbilir…

Filmin Künyesi
Yönetmen: R. Şanal
Senaryo: Işık Elçi
Oyuncular: Uğur Çavuşoğlu, Aylin Kabasakal, Musa Uzunlar, Bedia Ener, Güzin Usta, Zeynep Utku, Tuğçe Ersoy
Yapım: ADG Film
Vizyon tarihi: Şubat 2012

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: