Yabancı dizi uyarlaması Türk dizileri

Her gün televizyon kanallarında neredeyse en az iki dizi yayınlanıyor. Bu dizi yoğunluğunda özgün senaryoların dışında uyarlamalara yönelmek yapımcılar ve kanal yöneticileri için kaçınılmaz bir durum haline geliyor. Edebiyat uyarlamaların dışında yabancı dizilerden ya da eski Türk filmlerinden uyarlamalar da daha çok ilgi görmeye başladı. Edebiyattan uyarlama eğer izleyici romanı okumuşsa kendi zihninde oluşturduğu şekliyle bir kıyaslamaya gidiyor. Ama yabancı diziyi ya da filmi daha önce izlemişse kıyaslama daha keskin bir şekilde yapılıyor. Bu kıyaslamada oyunculardan mekan düzenlemelerine kadar bir çok unsur göz önünde bulunduruluyor ister istemez. Bu uyarlamaların başarılı olanları olduğu gibi seyirciyi etkilemeyi başaramayanları da oluyor. Bu tarz uyarlamaların günümüz toplum yapısına ne kadar benzeşebildiği ve bu doğrultudaki samimiyeti bu başarıda en önemli etken.

Geçmiş yıllarda yayınlanan ve orijinali gibi başarılı olan uyarlama diziler hafızalarımızda kolayca yer edindiler. Hemen ilk aklıma gelenleri sıralayım: Kavak Yelleri (Dawson’s Creek), Küçük Sırlar (Gossip Girl), Doktorlar (Grey’s Anatomy), Acemi Cadı (The Teenage Witch), Tatlı Hayat (The Jeffersons), Dadı (The Nanny), Aslı ve Kerem (Dharma and Greg). Tabii ki bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Ama bunlar gibi bir çok dizi de beklenen başarıyı gösteremedi. Mesela bir dönemin dünya çapında çok izlenen dizisi The Golden Girls aynı adla Altın Kızlar olarak uyarlandı. Oyuncuları da sinemamızın başarılı isimlerinden oluşuyordu; Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik ve Nevra Serezli. Ama yayın ömrü kısa sürdü. Yine Haluk Bilginer’in başrolünde oynadığı Cuma’ya Kalsa According to Jim adlı dizi filmden uyarlanmıştı, ancak o da kısa süre yayında kaldı.

Yayında olan dizilerden örnek vermek gerekirse Umutsuz Ev Kadınları, Amerika’da 8 sezon boyunca yayını devam eden Desperate Housewives dizisinden uyarlandı ve izlenme oranları da oldukça memnun edici. 2008 yılından beri yayında olan 1 Erkek 1 Kadın da farklı formatıyla ve iki kişiden oyuncu kadrosuyla özellikle sosyal medyada oldukça dikkat çeken bir yapım oldu. Dizinin orijinali Kanada’ya ait. Suskunlar dizisi ise diğerlerinden farklı olarak bir Hollywood yapımı olan  Kardeş Gibiydiler (The Sleepers)  filmden konusundan esinlenilerek uyarlanmış bir dizi. İlk sezon hem çekim teknikleri hem de dramatik unsurlarının etkileyici olmasından oldukça iyi izlenme oranına sahipti ancak ikinci sezonunda aynı başarısını devam ettiremeyen bir dizi oldu.

Uyarlama dizilerin başarısından sonra yapımcılar farklı arayışlara girdiler ve zamanında ses getiren Türk filmlerini dizi olarak yeniden çekmeye karar verdiler. Fatmagül’ün Suçu Ne dizisini bu alandaki en başarılı diziler arasına rahatlıkla yerleştirebiliriz. Aynı şekilde İffet dizisi de 1982 yılında çekilen filmin dizi versiyonu olarak seyircinin karşısına çıktı ama ekran serüveni beklenenden kısa sürdü. Şu an yayında olan Alev Alev ve Dila Hanım dizileri de eski Türk filmlerinden uyarlanarak yayın akışında yerlerini aldılar. Ancak Yeşilçam seyircisinin hafızalarına kazınan bu filmler dizi olarak seyircide aynı duyguyu yaşatmayı başaramadı.

Uyarlama diziler tabii ki olacak ama Türk televizyonlarının özgün senaryolara olan ihtiyacı gün geçtikçe artmakta. Bu sezon sıkıntılı bir açılış yapan dizi yapımcılarının farklılıklara yönelmesi gerekiyor. Ama yakın zamanda yeni bir diziden uyarlama dizi daha yayın hayatına merhaba diyecek. 2 sezondur Amerika’da oldukça başarılı bir profil çizen Revenge dizisi Türk ekranlarında uyarlama olarak karşımıza çıkacak. Çok iyi bir dramatik yapısı ve kurgusu olan Revenge dizisinin Türk versiyonunun nasıl olacağını da sabırsızlıkla bekliyorum.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: