Operasyon: Argo ve Hollywood’un Ortadoğu Fantezisi

Oscar Ödülleri yazısı:
Oscar Ödüllerinin kazanan filmleri Operasyon: Argo, Pi’nin Yaşamı, Lincoln ve Umut Işığım oldu

Oyunculukları, senaryosu, yönetimi ve çekim teknikleriyle son derece mükemmel diyebileceğim bir film bu hafta gösterime giriyor. Operasyon:Argo bence 2012’in en iyi filmlerinden biri. Oscar’ın en güçlü adayı, birden fazla dalda ödül alırsa hiç şaşırmam. Fragmanını izlediğimde filmin bir an önce gösterime girmesini bekliyordum. Neyse ki Beyazperde.com’un düzenlediği  ön gösterimde filmi izleme fırsatım oldu. Beyazperde.com’un ön gösterim etkinlikleri çok başarılı, iyi filmleri önceden izleme şansını yakalayabiliyorsunuz. Etkinlikleri merak ediyorsanız buradan görebilirsiniz.

Gelelim filmden bahsetmeye. Belki hatırlayanlar vardır, geçtiğimiz bahar aylarında gazetelerde Ben Affleck’in çekeceği film için mekan bakmaya İstanbul’a geldiği haberleri çıkmıştı. Birkaç ay sonra da sessiz sedasız gelip filmini çekip gitmişti. İşte o film Operasyon: Argo. Filmin yönetmen koltuğunda Hollywood’un oyunculuğu çoğunlukla eleştirilen ismi Ben Affleck oturuyor. Bu son filmini iyi bir şekilde yönettiği gibi aynı zamanda iyi bir oyunculuk performansı da sergilemiş. Filmde Bryan Craston, Alan Arkin ve John Goodman gibi oyuncular da yer alıyor. Joshuah Bearman’ın “Escape from Tehran” kitabından Chris Terrio senaryolaştırmış.

Filmin hikayesi İran’da 1979 yılında yaşanan ve Türkiye’nin de yakından bildiği Şah’ın devrildiği devrim döneminde geçiyor. İran’da yönetim ve rejim değişmiş, yeni düzen kurulmaya çalışılırken sokaklar karışık haldedir. Tahran’daki Amerikan Büyükelçiliğinin önünde devrim yanlıları tarafından Amerika karşıtı büyük tehdit içeren protestolar yapılır. Elçilik çalışanları devrim yanlılarına fazla direnemezler ve elçilik binası işgal edilir. Ancak bu karmaşanın içinde elçilikte görevli altı kişi kaçıp Kanada Konsolosunun evine sığınmayı başarır, içeride kalanlar Devrim Muhafızları tarafından rehin alınır. Aradan geçen iki ayın sonunda İran henüz bu altı kişinin varlığından habersizken CIA çaresizce bu vatandaşlarını İran’dan çıkarmanın yollarını aramaktadır. Tony Mendez (Ben Afflecek)’in aklına bir film çekmek için İran’a girip bu kişileri kurtarmak gelir. Bunun için Hollywood’un ağzı sıkı ve vatansever bir yapımcısından gizlilik içinde büyük bir destek alır. Plan İran’a film yapımcısı olarak girip altı kişiyi film ekibindenmiş gibi gösterip ülkeden çıkarmaktır. Bir film çekimi için gerekli bütün prosedürler uygulanır; senaryo, oyuncular, kostümler ve basında çıkan haberler. Ardından iş tüm risklere ve son dakikada çıkabilecek engellere rağmen Tony Mendez’in becerisine kalır.

Operasyon: Argo zaman zaman seyircide belgesel izliyormuş havası oluşturan gerçekçi çekimleri, abartıya kaçmayan yalın senaryosu, doğal oyunculukları ile oldukça iyi kotarılmış bir film. Yaşanmış bir operasyonu anlattığı için gerçekliği yansıtan sade atmosferi, akıcı ve izleyiciyi yormayan zaman zaman gerilen kurgusuyla birleşince seyircide oldukça etkileyici bir izlenim bırakıyor. Bu filmi izleyip de beğenmeyen olmaz diye düşünüyorum.

Aslında üzerine sayfalarca (hiç de sıkılmadan) çözümleme yapabileceğim bir film. Sinemayı bir sanat aracı olarak iyi değerlendirmiş, sinemayı politik bir propaganda aracı olarak da iliklerine kadar sömürmüş bir film. Amerika’nın Ortadoğu üzerindeki hakimiyetçi ve işgalci politikasını oldukça temize çeken bir iş ortaya çıkmış. Amerika’nın günümüzdeki Ortadoğu siyasetini geçmişiyle aklama, haklı çıkarma gösterisi de diyebiliriz. Hatta işi daha da ileriyi götüreyim, İran’a hala emperyal gücünü nüfuz ettirememiş olan Amerika bu filmle gönlüne bir su serpiyor. Genel ve kısa anlatımıyla böyle ama detaya girersek yerimiz yetmez. Akademi 2009 yılında The Hurt Locker (Ölümcül Tuzak) filmine yaptığı gibi bu filmi de kesinlikle ama kesinlikle es geçmeyecektir.

Filmin Künyesi:

Yönetmen: Ben Afflecek

Senaryo: Chris Terrio

Oyuncular: Ben Affleck, Bryan Craston, Alan Arkin, John Goodman

Süre: 120 dk.

Filmin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: