Stone Temple Pilots ve en iyi albümleri Purple

stone_temple_pilots_purple

Purple – 1994

Pearl Jam, Nirvana, Soundgarden ve Alice in Chains. Seattle ve grunge denildiğinde akla gelen ilk dört grup. Aslında daha sonra birçok grup grunge olarak değerlendirilecek olmasına rağmen hiçbiri bu 4 grup kadar net bir Seattle Grunge akımını temsil edemedi. İşte bu tarz gruplar arasında adlandırılan ve ironiktir ki kendi yaptıkları müzik için asla grunge yapıyoruz demeyen bir grup Stone Temple Pilots. Zaten kökenleri de Seattle değil San Diego’ya dayanıyor. Weiland, DeLeo kardeşler ve Krentz’den oluşan kısaca STP’de diyebileceğimiz bu güzide grubun başarılı ilk albümü Core’dan sonra 1994 yılında çıkan albümleri Purple hala dinlediğim en mükemmel albümlerden birisi.

Purple, grubun çıkışını da sağlayan en önemli albüm belki de zira çıkışından sonra Billboard 200 listesinde ilk sıraya çıkmış ve 3 hafta yerini korumuş, albümden Vasoline ve Interstate Love Song, Mainstream Rock Tracks’de ilk sıraya çıkarken Big Empty’de ilk onda yer almıştı. Pretty Penny, Unglued ve Lounge Fly’da sanıyorum gizli kahramanlar. Aslında bütün albüm baştan sona mükemmel bu nedenle çok da şarkılara takılmamak lazım.

Big Empty’nin bir diğer başarısının da The Crow gibi mükemmel bir filmin soundtrack’inde de yer almasıydı. The Crow soundtrack başka bir gün yazarız ama 1994 yılında bir numaraya kadar yükselmiş bir çalışmaydı. Albüm kapağında Purple kelimesinin Çince karakterlerle yazılmış olması, bir röportajında Scott Weiland’ın “Mor benim favori rengimdir, yara ve berelerin rengidir” gibisinden bir açıklaması da bulunmaktadır. Benim içinde her dinlediğimde 1995-1996 yıllarını hatırlatan bu mükemmel eseri mutlaka arşivinize alın ve dinleyin. O zaman giriş için size iki tanesi klip olmak üzere 3 güzel şarkı. İyi dinlemeler.

Vasoline

Big Empty

Interstate Love Song

About Özkan Ulukök

1977 yılında Ankara'da doğdum. ama yaşamımın büyük bir kısmı daha bir yaşına gelmeden taşındığımız İzmir'de geçti. 1999 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldum. Burada önce 2002'de yüksek lisansımı zorlu bir süreç sonunda 2009'da da doktoramı tamamladım. Doktora tezim Marka Değeri üzerine oldu. 2004'e kadar Ege İletişim Reklamcılık Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak Reklam Yazarlığı, Yaratıcı Düşünce, Marka Değeri konuları üzerinde çalıştım. İstanbul'a gelişimle özel bir akademide geçen eğitmenlik tecrübesinden sonra 2007-2011 arasında Shell & Turcas Petrol'de Eğitim Uzmanı olarak, 2011-2015 arasında da Imperial Tobacco Türkiye İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak çalıştım. 2015'den beri Şişecam Paşabahçe Mağazaları İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Seyahat etmek, fırsat buldukça bol bol PC,PS3,iPad farketmez oyun oynamak, sinema, kitap, müzik, elbette fistikyesili.com'da blog yazmak ve bunları paylaşmak gibi hobilere sahibim. Evliyim ve üç kedim var :)

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: