Yeni bir uyarlama dizi: Revenge yoksa İntikam mı desek?

Alexandre Dumas iyi ki Monte Kristo Kontu’nu yazmış. Yoksa sinema ve televizyon yapımcıları hikaye üretme konusunda büyük bir sıkıntı yaşayacaklardı. 1844 yılında roman olarak yayınlanan macera ve heyecan dolu bir intikam hikayesi bugün hala filmlere ve dizilere konu ya da esin kaynağı olabiliyor. Hollywood tabii ki bu romanın hakkını fazlasıyla iade etti. Türkiye’de ise bir kaç sene öncesine kadar bu romandan esinlenilerek çekilen Ezel dizisi iki sezon boyunca ekranlarda yayınlandı. Yakın dönemde ise aynı konu farklı bir şekilde yine karşımıza çıkacak.

Amerikan ABC televizyonunda Eylül 2011 yılından beri hikayesini bu ünlü romandan esinlenerek oluşturan Revenge (Türkçesi: İntikam) adında bir dizi yayınlanmakta ve oldukça yüksek izlenme oranlarına sahip. Benim de her bölümünü merakla ve heyecanla izlediğim bir dizi Revenge.  Çünkü karakterleri, olay örgüsü ve dramatik yapısı ile hikayesi çok iyi kurgulanmış. Geçmişte babasına haksız bir şekilde yüklenen suçun bedelini hem çocukluğu hem de babasının kaybıyla ödeyen bir kızın intikam alma hikayesini anlatan Revenge, Türkiye’de İntikam adıyla uyarlama bir dizi olarak yayınlanacak.

revenge

Şimdiye kadar bana intikam aldırtacak ya da büyük bedeller ödeyeceğim bir olay başıma gelmedi, o yüzden bu duygunun nasıl bir şey olduğunu bilmiyorum. Ama dizinin orijinalini izleyince direkt olarak intikam duygusunun içine girebiliyorsunuz. Bu duygunun ne kadar yıpratıcı, kan emici, hatta duygu emici bir gücü olduğunu ve en ufak bir zayıflıkta ya da inanç kaybında sinsice insanın aleyhine dönebildiğini görüyorsunuz. Revenge’deki baş karakterin Amanda Clarke (Emily Thorne sahte adıyla) intikamına çok iyi hazırlandığını, düşmanlarını en küçük zaaflarına kadar analiz ettiğini, atacağı adımları çok iyi planladığını izlerken bir yandan ona hak verip yanında duruyorsunuz bir yandan da amacına ilerlerken karşılaştığı duygusal dönemeçlerden nasıl geçeceğini merakla bekliyorsunuz. Hikayedeki tutarlılık, inandırıcılık ve olasılık dengesinin iyi kurulmuş olmasının yanı sıra zengin yaşamları kendi doğallığı içinde gösteren yüksek bütçeli bir prodüksiyon da bu dizinin seyirciler tarafından ilgi görmesinde büyük bir paya sahip.

Orijinal bölümleri 40 dakika olan dizinin Türk uyarlamasında bölümleri 90 dakika olarak izlemek nasıl bir deneyim olacak merak etmiyor değilim açıkcası. 40 dakikada akıcı bir şekilde ilerleyen ve seyircisinde merakı tavan yapan bölümleri iki katından fazla bir süreye çıkarmak da ayrı bir marifet doğrusu. Ama bu uzatılan dakikalar çoğunlukla diyalog ve uzun çekimlerle yapılacağı için benim gibi bu dizinin meraklıları açısından sıkıcı olabilir diye düşünüyorum. Ayrıca Revenge’deki karakterlerin, zengin yaşamların, mesleklerin de Türkiye şartlarını göz önüne aldığımızda birebir uyarlanacağını pek sanmıyorum. Milyar dolarların döndüğü bir yatırım şirketi, yine aynı şekilde yüksek kazancı olan bir yazılım şirketi vs. Büyük bir inşaat şirketi ya da holding olmasın da ne olursa olsun.

intikam

Türk versiyonunda dizinin baş karakterini Beren Saat oynayacak. Nejat İşler, Mert Fırat, Zafer Algöz ve Arzu Gamze Kılınç da diğer ana karakterleri oynayacak isimler. Oyuncular iyi. Orijinal hikayeyi Türk izleyicisinin inanacağı bir şekilde uyarlayabilirlerse de izlenme oranları yüksek olur. Bakalım, yakında izleyeceğiz.

 

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: