The Cranberries’in en başarılı albümü: No Need to Argue

the-cranberries-the-no-need-to-argue

No Need to Argue – 1994

The Cranberries ile tanışmam sanıyorum benim kuşağımdaki birçok kişi gibi MTV ve Zombie aracılığıyla olmuştu. Zaman içerisinde de İrlanda’ya olan tutkum, güzel müzik ve Dolores’in mükemmel sesiyle birleşince her zaman playlistimde yer alan, sürekli dinlemesem de karşıma çıktığında yüzümde bir tebessüm oluşturan bir grup haline gelecekti. Yaklaşık 2,5 yıl önce geldikleri İstanbul konseri ile canlı olarak izleme şansına da sahip olduğumum, temelleri 90’lı yılların başına denk gelen bu güzel grubun en fazla satış rakamına ulaşan albümü de hala No Need to Argue. Sanıyorum bu saatten sonra da satış olarak geçilemeyecektir.

Peki en güzel albümü mü? sorusuna ise yine evet diyebilirim (Satış olarak daha geride kalmış olsa da To the Faithfull Departed ile beraber elbette). No Need to Argue, grubun 1994 yılında çıkardığı ve 17 milyonluk satışıyla grubu tüm dünyaya tanıtan ve patlamalarını sağlayan albüm. Albümün başarısındaki en önemli etkenlerden birisi elbette Zombie ve buna ek olarak ilk albümlerine göre daha derin sözler ve daha karanlık bir yapısının olması. Dolores’in şarkı sözlerinde bayağı yol katetmesi sonucunda, savaş, aşk, hayal kırıklığı, özlem gibi konuları müthiş şekilde işlediğini görüyoruz. Zaten albümde konsept olarak son derece başarılı bi şekilde birbirini izleyen şarkılara sahip.

Daha öncede belirttiğimiz gibi albümün hiti olan Zombie, 1993 yılında Kuzey İrlanda’da Warrington, Cheshire’da IRA tarafından gerçekleştirilen ve iki çocuğun öldüğü bombalama olayı üzerine yazılmıştır. Yine albümün bir başka harikası olan Ode to My Family ise Modern Rock Tracks’de 11. sıraya kadar yükselme başarısı göstermiş. Ek olarak Yeat’s Grave’de ünlü İrlandalı şair William Butler Yeats’ın No Second Troy şiirinden alıntılarla dolu. Albümün Zombie ve Ode to My Family dışında en büyük hitleri ise I Can’t Be with You, Ridiculous Thoughts, Dreaming My Dreams ve elbette No Need to Argue. O zaman alın size arşivinizde her zaman bulunması gereken bu güzel albümden 3 şarkı. Öncelikle albümün en gaz şarkısı kıpkırmızı klibiyle, ardından İrlanda’nın harika doğasıyla en meşhur şarkılarından birisi ve albümün kapanışını da yapan gizli hazine. İyi Dinlemeler.

I Can’t Be with You

Ode to My Family

No Need to Argue

About Özkan Ulukök

1977 yılında Ankara'da doğdum. ama yaşamımın büyük bir kısmı daha bir yaşına gelmeden taşındığımız İzmir'de geçti. 1999 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldum. Burada önce 2002'de yüksek lisansımı zorlu bir süreç sonunda 2009'da da doktoramı tamamladım. Doktora tezim Marka Değeri üzerine oldu. 2004'e kadar Ege İletişim Reklamcılık Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak Reklam Yazarlığı, Yaratıcı Düşünce, Marka Değeri konuları üzerinde çalıştım. İstanbul'a gelişimle özel bir akademide geçen eğitmenlik tecrübesinden sonra 2007-2011 arasında Shell & Turcas Petrol'de Eğitim Uzmanı olarak, 2011-2015 arasında da Imperial Tobacco Türkiye İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak çalıştım. 2015'den beri Şişecam Paşabahçe Mağazaları İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Seyahat etmek, fırsat buldukça bol bol PC,PS3,iPad farketmez oyun oynamak, sinema, kitap, müzik, elbette fistikyesili.com'da blog yazmak ve bunları paylaşmak gibi hobilere sahibim. Evliyim ve üç kedim var :)

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: