The Strokes iftiharla sunar: Room on Fire

the_strokes_room_on_fire

Room on Fire – 2003

Babanız Albert Hammond olunca sizinde iyi bir müzisyen olma şansınız çok fazla. Albert Hammond ile ilgili bir yaz karalamadık ama en meşhur şarkılarından birisine daha önce yazdığım bir yazıdan ulaşabilirsiniz. Oğul Albert Hammond Jr. ise günümüzün en başarılı gruplarından birisi olan The Strokes’ın gitaristi. The Strokes ile ilgili daha önce güzel bir yazı yazmıştık. Orada da kısaca belirttiğimiz gibi bu New York kökenli başarılı grubu sadece Albert Hammond Jr. ile anmak diğer üyelere büyük haksızlık olur. Özellikle Julian Casablancas’ın (isim karizma uyumu:)) vokalinin gruba katkısı çok büyük.

The Strokes’ın müziği için yapılan tanımlarsa Indie Rock, Garage Rock ya da Post Punk Revival ki bunlar içerisinde hepsine katılmakla beraber Post Punk Revival’ın kesinlikle grubu net olarak açıkladığı inancındayım. Zaten bazı kaynaklar onları günümüzün Ramones‘u olarak da yorumluyor. Burada benzetmenin aynı tip şarkılar olarak olmadığını herhalde anlamışsınızdır. Post Punk Revival akımı içerisinde Interpol ve The White Stripes’ın da yer aldığını düşünürseniz sanıyorum olay daha da netleşir. Ama şarkı yapılarında (özellikle sürelerde bunu net görebilirsiniz) punk etkisi kesinlikle var.

İşte bu güzide grubun Is This It (Someday, Hard to Explain, Last Nite) gibi başarılı ilk albümünün ardından gelen Room on Fire’da arşivinizde mutlaka bulunması gereken bir eser. Is This It albüm turunun hemen ardından stüdyoya giren grup Room on Fire’ı kısa bir sürede kaydetmiş ve 2003 yılında yayınlamış. Albüm UK’de 2, ABD’de ise 4. sıraya kadar yükselme başarısının yanısıra yüksek bir satış rakamına da sahip. Birçok eleştirmenden de olumlu eleştiriler almış durumda. Bazı kaynakların albüme yaptığı tek eleştiri ise ilk albüme çok benzemesi hatta ilkinin ikizi gibi yorumlar olmuş durumda. Bu arada baktımda bu yazıyı yazarken Is This It albümüne haksızlık etmişim gibi oldum. Onu da ilk etapta buraya taşıyacağım söz! Bu arada aldümde yer alan ve en biline şarkıları Reptilia’nın isminini kaynağını da yine The Strokes yazımızda bulabilirsiniz.

Bütün albümlerinde olduğu gibi bu albüm kapağınında çok başarılı olduğu Room on Fire’dan seçmekte gerçekten zorlanınca sadece klibi olanları eklediğim 3 güzel şarkı aşağıda. Mesela böyle olunca Meet me in the Bathroom arada kaynadı. Sonuçta sadece 3 şarkıyı değil tüm albümü dinleyin. Dinleyin işte…

Reptilia

12:51

The End Has No End

About Özkan Ulukök

1977 yılında Ankara'da doğdum. ama yaşamımın büyük bir kısmı daha bir yaşına gelmeden taşındığımız İzmir'de geçti. 1999 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldum. Burada önce 2002'de yüksek lisansımı zorlu bir süreç sonunda 2009'da da doktoramı tamamladım. Doktora tezim Marka Değeri üzerine oldu. 2004'e kadar Ege İletişim Reklamcılık Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak Reklam Yazarlığı, Yaratıcı Düşünce, Marka Değeri konuları üzerinde çalıştım. İstanbul'a gelişimle özel bir akademide geçen eğitmenlik tecrübesinden sonra 2007-2011 arasında Shell & Turcas Petrol'de Eğitim Uzmanı olarak, 2011-2015 arasında da Imperial Tobacco Türkiye İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak çalıştım. 2015'den beri Şişecam Paşabahçe Mağazaları İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Seyahat etmek, fırsat buldukça bol bol PC,PS3,iPad farketmez oyun oynamak, sinema, kitap, müzik, elbette fistikyesili.com'da blog yazmak ve bunları paylaşmak gibi hobilere sahibim. Evliyim ve üç kedim var :)

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: