The Strokes iftiharla sunar: Room on Fire

the_strokes_room_on_fire

Room on Fire – 2003

Babanız Albert Hammond olunca sizinde iyi bir müzisyen olma şansınız çok fazla. Albert Hammond ile ilgili bir yaz karalamadık ama en meşhur şarkılarından birisine daha önce yazdığım bir yazıdan ulaşabilirsiniz. Oğul Albert Hammond Jr. ise günümüzün en başarılı gruplarından birisi olan The Strokes’ın gitaristi. The Strokes ile ilgili daha önce güzel bir yazı yazmıştık. Orada da kısaca belirttiğimiz gibi bu New York kökenli başarılı grubu sadece Albert Hammond Jr. ile anmak diğer üyelere büyük haksızlık olur. Özellikle Julian Casablancas’ın (isim karizma uyumu:)) vokalinin gruba katkısı çok büyük.

The Strokes’ın müziği için yapılan tanımlarsa Indie Rock, Garage Rock ya da Post Punk Revival ki bunlar içerisinde hepsine katılmakla beraber Post Punk Revival’ın kesinlikle grubu net olarak açıkladığı inancındayım. Zaten bazı kaynaklar onları günümüzün Ramones‘u olarak da yorumluyor. Burada benzetmenin aynı tip şarkılar olarak olmadığını herhalde anlamışsınızdır. Post Punk Revival akımı içerisinde Interpol ve The White Stripes’ın da yer aldığını düşünürseniz sanıyorum olay daha da netleşir. Ama şarkı yapılarında (özellikle sürelerde bunu net görebilirsiniz) punk etkisi kesinlikle var.

İşte bu güzide grubun Is This It (Someday, Hard to Explain, Last Nite) gibi başarılı ilk albümünün ardından gelen Room on Fire’da arşivinizde mutlaka bulunması gereken bir eser. Is This It albüm turunun hemen ardından stüdyoya giren grup Room on Fire’ı kısa bir sürede kaydetmiş ve 2003 yılında yayınlamış. Albüm UK’de 2, ABD’de ise 4. sıraya kadar yükselme başarısının yanısıra yüksek bir satış rakamına da sahip. Birçok eleştirmenden de olumlu eleştiriler almış durumda. Bazı kaynakların albüme yaptığı tek eleştiri ise ilk albüme çok benzemesi hatta ilkinin ikizi gibi yorumlar olmuş durumda. Bu arada baktımda bu yazıyı yazarken Is This It albümüne haksızlık etmişim gibi oldum. Onu da ilk etapta buraya taşıyacağım söz! Bu arada aldümde yer alan ve en biline şarkıları Reptilia’nın isminini kaynağını da yine The Strokes yazımızda bulabilirsiniz.

Bütün albümlerinde olduğu gibi bu albüm kapağınında çok başarılı olduğu Room on Fire’dan seçmekte gerçekten zorlanınca sadece klibi olanları eklediğim 3 güzel şarkı aşağıda. Mesela böyle olunca Meet me in the Bathroom arada kaynadı. Sonuçta sadece 3 şarkıyı değil tüm albümü dinleyin. Dinleyin işte…

Reptilia

12:51

The End Has No End

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: