Manik depresif aşk hali: Umut Işığım

silver_linings_playbook5Silver Linings Playbook (Umut Işığım) bu sene en iyi film kategorisinde Oscar adayları arasında yerini alıyor. Filmin yönetmen koltuğunda oturan David O. Russell aynı zamanda Matthew Quick’in aynı isimli kitabını senaryoya da uyarladı. Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro, Jacki Weaver ve Chris Tucker’ın rol aldığı film ayrıca toplam 8 dalda aday olarak gösterildi. En iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu, en iyi kadın oyuncu, en iyi yardımcı erkek oyuncu, en iyi yardımcı kadın oyuncu ve en iyi uyarlama senaryo. Romantik komedi olarak diğer güçlü adaylar arasından sıyrılabilir mi bilmiyorum ama Oscar töreninin en iddialı filmlerinden biri.

silver_linings_playbook4Pat (Bradley Cooper),  çok sevdiği eşi tarafından yaşadığı büyük bir olayın sonucunda sinirini kaybedip ağır şiddet gösterince duygusal ve zihinsel dengeleri alt üst olur. Tedavi gördüğü klinikten çıkıp ailesinin yanına geri döndüğünde tek amacı iyileştiğini kanıtlayıp eşinin kendisine geri dönmesini sağlamaktır. Babası (Robert De Niro) ve annesi (Jacki Weaver) Pat’i bu düşünceden uzaklaştırmak için çeşitli yollar denese de Pat umudunu kaybetmeden adeta kilitlenmiş bir halde hedefine ulaşmak için her şeyi yapmayı göze alır. Sosyal hayatla ilgili bazı uyum zorlukları yaşasa da insanlarla eskiden olduğu gibi iletişim kurmaya çabalar. Eski arkadaşlarından birinin evine akşam yemeği için gittiğinde orada Tiffany ile tanışır. Hoş bir şekilde sonuçlanmayan bu tanışmanın ardından Pat’in farkında olmadan hayatı değişmeye başlar. Tiffany de Pat gibi kocasının ölümünün ardından ciddi sorunlar yaşayarak toparlanmaya aşamasında olan genç ve güzel bir kadındır.  İlk yakınlığı Tiffany gösterse de Pat eski karsını hala sevdiğini düşünerek onu geri çevirir ama sabah koşularında onunla denk gelmekten de kendini ala koyamaz. Tiffany’den eski karısına ulaşmak için istediği bir yardımın karşılığında onunla dans yarışmasına katılmayı kabul eder. Böylece de filmin beklenen finaline adım atılmış olur.

silver_linings_playbook3Öncelikle Bradley Cooper’dan bahsetmek gerekirse, Hangover serisi ile öne çıkan oyuncunun Limitsiz (Limitless) filmi ile kariyerinde tırmanmasının ardından Umut Işığım’daki rolü ile yıldızı parladı diyebilirim. Manik depresif teşhisi konan bir insanın ruhsal ve davranışsal gel-gitlerini Pat karakterinde yumuşak ve sevimli bir hale getirmeyi oldukça iyi başarmış. Hayata tutunma mücadelesi veren sorunlu birinin duyguları seyirciyi kesinlikle üzmüyor, bilakis hayatındaki kısır döngüyü kırmasını heyecanla ve merakla izlettirmeyi layıkıyla başarıyor. Jennifer Lawrence ise Açlık Oyunları ile adını duyuran genç oyuncu bu film ile kariyerindeki dönüm noktasını yaşıyor diyebilirim, hayatı yıkıntıya uğramış bir kadının toparlanma cesaretini oldukça yerinde sergiliyor. Robert De Niro ise  serisindeki o eğlenceli baba karakteri ile yeniden seyircinin karşısına çıkıyor. Daha önce yine Bradley Cooper ile oynadıkları Limit Yok filmindeki uyumları bu filmde de devam ediyor. David O. Russell manik-depresif iki insanın hallerini oldukça gerçekçi bir şekilde yansıttığı için alışılagelmiş romantik komedi filmlerinden ayırt edilen bir film ortayZor Babaa çıkarmış.

Kesinlikle ama kesinlikle izlemenizi tavsiye edeceğim bir film.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: