Fantastik kurguya ve Taht Oyunlarının yaklaşan yeni sezonuna dair..

House_Stark_Banner

House Stark

Sıralama tam net olmasa da sanıyorum şu şekilde ilerlemiş olmalı. Önce masalları seviyordum ardından bilim kurguyla tanıştım ve hepsinin ardından da fantastik kurgu girdi hayatıma. Bunları birbiriyle kıyaslamak her ne kadar saçma olsa da fantastik kurgunun yeri her zaman ayrı oldu benim için.

Elbette bu kavramla tanışmam JRR Tolkien’in eserlerine dayanıyor. Her eserini okuduğum Tolkien’in dünyasının yeri benim için hep ayrı bir yerde ama fantastik kurgu okuma isteği bir kere damarlarınıza karıştığında bir daha sizden ayrılmıyor ve sürekli yeni şeyleri araştırmaya başlıyorsunuz. Ben de bu doğrultuda özellikle öğrencilik yıllarımda ne bulduysam okudum. Le Guin, Dragonlance, Forgotten Realms, Ravenloft daha sonrasında da Eddings ve Moorcock. Ama zaman geçtikte hem okumaya ayırabildiğiniz zamanın azalması hem de çok fazla eser üretilmesi sonucunda biraz kopabiliyorsunuz. Hala okuyamadığım efsane eserler var örneğin Jordan’ın eserleri ya da elime alıp birinci cildini zor bitirip ikinci cildin ortasına gelmeden attığım eserler ki Eragon serisi benim için bu kademede.

Okumanın azalmasının en büyük nedeni aslında zamandan çok eserlerin öncekileri tekrar etmeye başlaması ve sizi fazla şok etmemesi olsa gerek. Mesela Drizzt Do’Urden’in maceralarını takip etmeyi bırakalı çok oldu ya da Raistlin öldü tamam da bir daha geri getirmeseydiniz olmaz mıydı? veya Sparhawk’ın o güçleri ne oldu öyle son ciltlerde!! Böyle hissetmeniz çok normal zira zaman içerisinde daha fazla yenilik ya da daha doğrusu o fantastik kurguyla ilk tanıştığınız ve sizi o dünyaya çeken ruhu arıyorsunuz okuduğunuz eserlerde. Hani Orta Dünya’ya ilk adım attığınız gün hissettiğiniz o histen bahsediyorum ya da Otik’in baharatlı patateslerinin tadını ilk merak ettiğiniz zamandan hatta Jander ile Barovia’ya yolunuzun ilk defa düştüğü o gün yaşadığınız korkudan.

George_R_R_Martin

George R.R. Martin

İşte George R. R. Martin’in yaptığıda bu, fantastik bir dünya içerisinde çok daha yenilikçi ve farklı bir dünya yaratmak ve daha önceki eserlerden ayrışarak fantastik kurgunun boyutunu farklı bir yere yerleştirip tarz içerisinde yeni bir tarz yaratmak. Bunu yaparken de en çok gerçeklikten ve tarihteki bazı olaylardan ilham alıyor. Buz ve Ateşin Şarkısı evreninde herşeyin temelinde yoğun bir entrika ağı ve politik oyunlar var. Kaos egemen denildiğinde aklınıza Drow şehirleri gelmesin hemen oralarda nasıl herşey sadece kötü ise Martin’in yarattığı dünyada iyilik ve kötülük eşit oranda olmasa da var. Ayrıca burada süslü şatolar, pırıl pırıl zırhlarda yok. Herşey çok daha kasvetli ve çok daha gerçekçi bir yapıda.

Bunlara ek olarak Martin’i ön plana çıkaran ve bu kadar popüler yapan ise ters köşeye yatırmayı sevmesi ve ardarda şok edici olaylar yaratarak okuyucuyu hem çıldırtmayı hem de zevkten ağzının suyunu akıtmayı çok iyi bilmesi. Düşünün ki daha ilk kitapta seri boyunca asıl adam bu herhalde, olaylar hep bunun etrafında dönecek dediğiniz Eddard Stark’ın kellesini hem de kendi kılıcıyla alıveriyor. Bunu söyledim diye spoiler verdin diyecek olanlara şunu söyleyebilirim ki bu daha hiç birşey…

robb_stark

Robb Stark

Buz ve Ateşin Şarkısı serisini bu kadar popüler yapan ise elbette HBO yapımı ve adını serinin ilk cildinden alan Game of Thrones (Taht Oyunları) dizisi oldu. Şu ana kadar iki sezonu tamamlanan dizide her bir sezon bir cilde tekabül ediyor ve oyuncu seçimlerinden görüntülere, atmosferden müziklere kadar herşey fazlasıyla başarılı. Dizinin üçüncü sezonu sıralamada da üçüncü kitap olan A Storm of the Swords (Kılıçların Fırtınası) üzerine kurulu ve yeni sezon 31 Mart’ta başlıyor. Bir önceki sezonunu anlatan A Clash of Kings’in (Kralların Çarpışması) sonunda gerçekleşen Blackwater Savaşı’ndan sonra olanları yeni sezonda izliyor olacağız.

Şunu söyleyebilirim ki A Storm of the Swords, Martin’in eserinde şu ana kadar okuduğum kesinlikle en mükemmel cilt konumunda. Gerçekten bu sezon yaşananlar üzerine saatlerce konuşacaksınız. Bu arada Martin yaptığı bir açıklamada seriyi 7 kitap olarak tamamlayacağını belirtmiş durumda ve şu ana kadar en son A Dance with Dragons (Ejderhalarla Dans) isimli beşinci cilt yayınlandı. Türkçeye Epsilon yayınları tarafından Sibel Alaş çevirisiyle ilk dört cilti çevrilen eserlerin dördüncü cildinin adı da A Feast for Crows (Kargaların Ziyafeti). Martin’in eserini tamamlaması için 2 cilt var ve elbette bütün hayranları Robert Jordan’ın Zaman Çarkı serisindeki gibi kötü ve üzüntü verici bir olay yaşamaktan çok korkuyor.

Joffrey's Name Day. A joust fight is in progress. Tyrion returns from battle . Intrp Ser Dontos.

Tyrion Lannister

Diziyi izleyin elbette ama gerçekten iyi bir kitap daha doğrusu fantastik kurgu okumak istiyorsanız kitaplara başlayın hemen. Diziden çok daha fazlası var emin olun. Aşağıda üçüncü sezon için yayınlanan son trailerı ve ikinci sezonda çalan Rain of Castamere’ı ekliyorum. The National tarafından mükemmel bir şekilde yorumlanan bu şarkıyı ikinci sezonda Blackwater Savaşının olduğu bölümün sonunda Tywin’in gelişinde kapanışta duymuştuk. Yapımcılar bu eseri biraz erken çaldılar dizide zira üçüncü sezonda ilgili bölümü izlerken bu şarkı başladığında kendinizi olacaklara şimdiden hazırlayın diyor ama bu olacak olay üzerine de şunu eklemek istiyorum: North Remembers;) İyi Seyirler…

Game of Throes Season III Trailer: Chaos Preview

Rain of Castamere

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: