Amin Maalouf’un kalemiyle Arapların Gözünden Haçlı Seferleri

Amin_Maalouf_Araplarin_Gozunden_Hacli_SeferleriAmin Maalouf, özellikle 90’lı yılların başında Yapı Kredi Yayınları tarafından ardarda Türkçe’ye çevrilen Afrikalı Leo, Semerkant ve Tanios Kayası gibi kitaplarıyla Türkiye’de de hatırı sayılır bir okuyucu kitlesine sahip Lübnanlı bir yazar. Ekonomi ve sosyoloji eğitimini daha ileride bir süre meslek olarak sürdüreceği gazetecilik de olduğu kadar yazarlığında da etkili bir şekilde kullanan Maalouf 76 yılından beri de Paris’de yaşıyor. Doğduğu bölgenin tarihini, kültürünü çok iyi bir şekilde özümseyen yazarın bu özümsediği bilgileri de bütün eserlerinde etkin bir şekilde kullandığı görülebilir.

Amin Maalouf’un aslında bu en bilinen eserlerini de destekleyen ve tarihin en bilinen ve en tartışılan konularından birisi olan Haçlı Seferleri hakkında da yazdığı ve yazarına aslında ilk eseri olan Arapların Gözünden Haçlı Seferleri ise tarihe ve özellikle orta çağ tarihine merak duyan herkesin okumasını şiddetle tavsiye ettiğim bir eser. Aslında sadece tarih değil günümüz Ortadoğu’su ve Hıristiyan-Müslüman çatışmalarının da bazı temelleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin yararlanabileceği son derece objektif bir eser.

Toplamda 6 kısım ve 13 bölümden oluşan eser, 1096 ile 1291 yılları arasında geçen Haçlı Seferleri dönemini en ince detayına kadar dönemin tarihçilerinin aktardıkları ve tutulmuş eserlerinin üzerinden aktarıyor. İstila, İşgal, Karşı Saldırı, Zafer, Ertelem ve Frenklerin Kovulması başlıklarını taşıyan altı kısım içerisinde dönem içerisinde Hıristiyan dünyasının bilinen şahsiyetleri Bohemond, Renaud de Chatillon, IV. Baudouin, Balian (Cennetin Krallığı filmini izleyenler Orlando Bloom’un canlandırdığı karakteri hatırlayabilir) ve yine Müslüman dünyasının önemli kişileri Atabey Zengi, Nureddin, Selahaddin Eyyübi gibi karakterleri de detaylı bir şekilde tanıyabiliyorsunuz.

Arapların Gözünden Haçlı Seferi ile Maalouf sadece seferlerin temelinde yer aldığı söylenen din savaşını değil bu süreci ortaya çıkaran ekonomik nedenleri de çok iyi bir şekilde aktarmış. Örneğin kitap içerisinde tarihte yaşanan ve karşı karşıya gelmiş iki ordunun bir tarafında bir Hıristiyan Kont ile bir Arap Beyi, diğer tarafta da başka bir Hıristiyan Kont ile bir Müslüman Beyinin olduğu gibi öyle saçmalıklar görüyorsunuz ki güç ve iktidar kavramının günümüzde de olduğu gibi birçok masumun ölümüne sebep olduğunun her devir gerçekleşmiş olduğuna tekrar tanık oluyorsunuz.

Kitabın son kısmı ise tam bir özeleştiri ile aslında Avrupa’nın Haçlı Seferleri’nden sonra nasıl bir ilerlemeye geçtiğini ve bunu yaparken Arap Dünyasından nasıl yararlandığını aktarırken, Arap Dünyası’nın bu travmayı hala nasıl atlatamadığını ve gerilemeye başladığını anlatıyor. Hatta Maalouf bu noktada çok güzel bir tarihi gerçeği de aktarıyor: “Haçlı Seferleri’nin en başından sonuna kadar, Araplar Batı’dan gelen fikirlere açılmayı reddetmişlerdir. Uğradıkları saldırıların belki de en yıkıcı etkisi bu alandadır. İşgalci açısından topraklarını fethettiği halkın dilini öğrenmek bir hünerdir; istilaya uğrayan halk açısından fatihlerin dilini öğrenmek ise bir taviz, hatta ihanettir. Gerçekten de çok sayıda Frenk Arapça öğrenirken, birkaç Hıristiyan dışında memleket nüfusu Batılıların dillerine kulaklarını tıkamışlardır.”

Tarihe meraklı olan ve yakın coğrafyamızdan hala gerçekleşen bazı olayların nedenlerinin bir kısmını kavramak isteyen herkesin severek okuyacağı ve kitaplığında önemli bir kaynak eser olarak Amin Maalouf’un Arapların Gözünden Haçlı Seferi’nin özetini kısaca yaptıktan sonra herkese tavsiye eder iyi okumalar dilerim.

About Özkan Ulukök

1977 yılında Ankara'da doğdum. ama yaşamımın büyük bir kısmı daha bir yaşına gelmeden taşındığımız İzmir'de geçti. 1999 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldum. Burada önce 2002'de yüksek lisansımı zorlu bir süreç sonunda 2009'da da doktoramı tamamladım. Doktora tezim Marka Değeri üzerine oldu. 2004'e kadar Ege İletişim Reklamcılık Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak Reklam Yazarlığı, Yaratıcı Düşünce, Marka Değeri konuları üzerinde çalıştım. İstanbul'a gelişimle özel bir akademide geçen eğitmenlik tecrübesinden sonra 2007-2011 arasında Shell & Turcas Petrol'de Eğitim Uzmanı olarak, 2011-2015 arasında da Imperial Tobacco Türkiye İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak çalıştım. 2015'den beri Şişecam Paşabahçe Mağazaları İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Seyahat etmek, fırsat buldukça bol bol PC,PS3,iPad farketmez oyun oynamak, sinema, kitap, müzik, elbette fistikyesili.com'da blog yazmak ve bunları paylaşmak gibi hobilere sahibim. Evliyim ve üç kedim var :)

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: