Edward Gorey ve The Gorey End

Gashlycrumb_Tinies

The Gashlycrumb Tinies

Uzun zamandır Edward Gorey ile ilgili birşeyler karalamayı planlayıp ertelerken dün Google çıkıp bu ustanın 88. doğum günü şerefine bir Doodle yayınladı. Ben de o zaman bunu bir işaret olarak ele alıyor ve bilgisayarımın başına geçiyorum. Edward Gorey 1925 doğumlu Amerikalı bir illüstratör, şair ve yazar. 11 yaşında annesi ve babası ayrılan Gorey’in birkaç farklı üvey annesi olur ki bunlardan bir tanesi olan Corrina Mura bir kabare şarkıcısıdır. Tanınmayan bir sanatçı olan Mura’yı sadece sinemaseverler Casablanca’da Rick’in barında söylenen meşhur La Marseille sahnesinde gitar çalan şarkıcı rolüyle hatırlayabilir o kadar. Annesi ve babası Edward 27 yaşına geldiğinde tekrar birleşir. Ama sanıyorum zorlu geçen çocukluk ve ergenlik dönemleri ileride sanatını etkileyecektir.

Gorey birçok farklı okuldan sonra Chicago School of Arts’da eğitim görür ve ardından New York’a gider. Burada Doubleday dergisinin sanat ekibinde çalışırken bir yandan da bazı kitaplara çizimler yapmaya başlar. Bram Stoker’ın Drakula’sı, H.G. Wells’in Dünyalar Savaşı burada en bilinen çalışmalarındandır. İlk bağımsız çalışmasını da The Unstrung Harp ile yayınlar. Birçok kaynakta Edward Gorey’in eserlerine doğrudan Gothic Art damgası vurulmasına rağmen kendisi aslında yaptığı eserlerin Literary Nonsense içerisinde olduğunu ekler. Bu tarz içerisinde en bilinen kişi/eser Lewis Caroll ve Alice Harikalar Diyarı’nda elbette. Hatta Alice’in ilk basımlarında da kitabın illüstrasyonlarını yapan John Tenniel’de bu akım içerisinde yer alan çok başarılı bir illüstratör. Yine Dr.Seuss, John Lennon’ın çizimleri, hatta bazı kaynaklara göre James Joyce, Rudyard Kipling ve Kafka, bu akımın en bilinen temsilcilerindendir.

Edward Gorey’in eserlerinden en fazla etkilenenlerden birisininde kesin bir kaynak olmasa da Tim Burton olduğuna inanılmaktadır ki Gorey’in eserlerini incelediğinizde olasılığın ne kadar kuvvetli olduğunu görebilirsiniz. Edward Gorey’in en bilinen eseri ise sanıyorum The Gashlycrumb Tinies olsa gerek. Bir alfabe kitabı olan bu eserde Gorey, her bir harf için bir çocuğun ismi ve o çocuğun ölümünün çizimi yapmıştır. The Gashlycrumb Tinies’in tümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Edward_Gorey

Edward Gorey

Agatha Christie, Francis Bacon Johannes Vermeer gibi sanatçılardan etkilenen Gorey’in sıkı bir popüler kültür takipçisi olduğuda bilinen bir gerçek. Cheers, Buffy the Vampire Slayer ve The X-Files gibi dizilerin müdavimi olan Edvard Gorey, 2000 yılında aramızdan ayrıldı. Ölümünden sonra en büyük tartışmalardan birisi de tüm servetini çok daha sadık ve güvenilir dediği kedilerine, köpeklerine ve içinde yarasa, böcek gibi türleri de barından diğer hayvanlara bırakması üzerine yapıldığını da ekleyeyim.

Gorey hakkında yapılan en güzel çalışmalardan birisi burada birçok kere albümleri hakkında yazılar yazdığımız, konserlerini paylaştığımız Tiger Lillies tarafından yapılmış. Grubun 2003 yılında yayınlanan ve The Kronos Quartet ile ortak çalışması olan albümleri The Gorey End adını taşıyor. Albüm Edward Gorey ve eserlerine adanmış. Albümün hikayesine baktığımızda ise; Edward Gorey, grubun Banging in the Nails şarkısını çok sevmesi üzerine gruba içinde daha önce yayınlanmamış eserlerinin olduğu bir kutu gönderir, Tiger Lillies’de bu eserlerden ilham alarak albümü hazırlamaya başlar. Weeping Chandelier, Gin, Hipdeep Family gibi güzel şarkıları barındıran albümü Edward Gorey çok istemesine rağmen maalesef dinleyemeden önce bu hayattan ayrılır. Daha fazla bilgilerine buradan ulaşabileceğiniz albüm aynı zamanda Tiger Lillies’in Grammy adayı oldukları (çok umursadıklarını sanmıyorum ama) albüm özelliğini de taşımakta.

Son olarak bu usta illüstratörü bu güzel albümün kapanış şarkısı Hipdeep Family ile analım. Şarkının The Gashlycrumb Tinies’den esinlediğine inanıyorum ama ne derece doğrudur bilemem. Son olarak Tiger Lillies’in 29 Mart’da İstanbul’da bir konser daha vereceğini ekler herkese iyi dinlemeler derim…

Tiger Lillies & Kronos Quartet – Hipdeep Familiy (The Gorey End)

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: