İrlanda’nın Şarkısı: Fields of Athenry

1845 ve 1847 yılları arasında İrlanda tarihinin en zorlu günlerini yaşamıştı. İrlanda Kıtlığı ya da daha çok bilinen adıyla Büyük Patates Kıtlığı olarak bilinen bu dönem, sadece İrlanda değil dünya tarihini de birçok açıdan etkileyecekti. O yıllarda İrlanda’nın ekonomisi ağırlıklı olarak patatese bağımlıydı ama 1845 yılında gerçekleşen ve patateslerin bozulmasına neden olan bir hastalık nedeniyle İrlanda’da yaklaşık 2 yıl içerisinde 1 milyona yakın kişi hayatını kaybetti ve iki katı kadar kişi de Amerika, Avusturalya gibi ülkelere göç etmek zorunda kaldı. Benzer şekilde yine bu dönemde açlık nedeniyle ortaya çıkan suçların sonucunda da birçok kişi özellikle Avusturalya olmak üzere sürgüne gönderildi.

Ireland_Fans

Irish Fans

Bu yönüyle İrlanda’nın tarihinde önemli bir yer edinen kıtlık, İngiltere ile olan ilişkilerini de kötü yönde etkiliyordu. Zira kıtlık öncesi 8 küsür milyon nüfusla Avrupa’nın en kalabalık ülkelerinden olan İrlanda 3 yıl sonunda İngiltere’nin uyguladığı katı ekonomik program sonunda nüfusunun yarısını kaybettmişti. Kıtlığın Amerika’ya olan etkisi ise buradan göç eden İrlandalıların New York ve Boston gibi şehirlere olan büyük katkılarıydı. Birçok araştırmacıya göre kıtlığın en büyük etkilerinden birisi de Kelt dilini kullananların sayısındaki dramatik düşüş olmuş zira göç edenlerin çoğu gittikleri ülkede kendi dillerini terk edip İngilizce konuşmaya başlayacaktı.

İrlanda gibi müzik ve edebiyat konusunda dolu bir ülkede de bu konu hakkında birçok eser yapılmış elbette. Sinead O’Connor’ın Universal Mother albümünde yer alan Famine bu konu hakkında en bilinen eserlerden birisi. Ama sanıyorum İrlanda ve İrlanda’nın ezgisi diye bir şarkı seçilmeye çalışılsa kıtlık hakkında yazılmış en güzel şarkı olan Fields of Athenry açık ara ilk sırayı alacaktır. 1979 yılında İrlandalı folk şarkıcısı Paddy Reilly tarafından yazılan Fields of Athenry, ailesi için mısır çalmak zorunda kalan ve sonunda da yakalanıp Avusturalya’ya sürgüne gönderilen Michael’ın hikayesini anlatıyor. Birçok şarkıcı tarafından coverlanan bu eserin en bilinen yorumu çoğu İrlanda folk şarkısında olduğu gibi The Dubliners’a ait.

The Dubliners’ın dingin yorumunu ne kadar beğensem de benim için en iyi Fields of Athenry yorumu daha önce haklarında bir yazı da karaladığımız Dropkick Murphys’e ait. Elbette bunda Celtic Punk ve Celtic Rock sevmeminde büyük etkisi var ama Murphys’in yorumunu dinlediğinizde İrlanda’nın yemyeşil tepelerine fırlamak ve bağıra çağıra şarkıyı söylemek geliyor içimden o derece net:)

Dropkick_Murphys

Dropkick Murphys

Son olarak şarkının bir de spor ayağı var elbette. Öncelikle Celtic taraftarlarınca hemen sahiplenilen şarkının Liverpool FC tarafından bir de Fields of Anfield Road versiyonu var. Ama sanıyorum bu şarkı ve spor dediğimizde aklımıza sadece Haziran 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası gelmeli Gdansk’da maçın 80 küsürüncü dakikalarında İrlanda güçlü rakibi İspanya karşısında 4-0 geride maçı devam ettirir ve kupadan elenmesi garantilenmişken statta yer alan bütün İrlanda taraftarları taraflı tarafsız herkesin tüyleri diken diken eden bir şekilde büyük bir gururla Fields of Athenry’ı söylemeye başlar. Gerçekten futbol sadece futbol değil.

O zaman aşağıda sırasıyla önce Gdansk’da şarkıyı büyük bir coşkuyla söyleyen İrlanda taraftarları altında en başarılı yorumu olduğuna inandığım Dropkick Murphys versiyonu ve son olarak şarkının sözleri. İyi dinlemeler.

Irish Fans – Spain vs Ireland Euro 2012/Gdansk

Dropkick Murphys – Fields of Athenry

by a lonely prison wall, i heard a young girl calling
“michael, they have taken you away,
for you stole Trevelyan’s corn,
so the young might see the morn.
now a prison ship lies waiting in the bay.”

low lie the fields of athenry
where once we watched the small free birds fly
our love was on the wing
we had dreams and songs to sing
it’s so lonely round the fields of athenry.

by a lonely prison wall, i heard a young man calling
“nothing matters, mary, when you’re free
against the famine and the crown,
i rebelled, they cut me down.
now you must raise our child with dignity.”

by a lonely harbor wall, she watched the last star fall
as the prison ship sailed out against the sky
for she lived to hope and pray for her love in botany bay
it’s so lonely round the fields of athenry.

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: