DeVotchKa’nın sunumuyla Little Miss Sunshine soundtrack

2006-little_miss_sunshineBu yazının da kaderi çok uzun zaman önce yazdığım Breakfast on Pluto gibi olacak anlaşılan ve filmden önce yine ilk sırayı filmin müzikleri alacak. Bunun en büyük etkisi ise elbette DeVotchKa olsa gerek. 2006 yılında ilk defa Sundance Film Festivali’nde gösterime giren Little Miss Sunshine, başarılı senaryosu ve kalbur üstü oyuncularıyla sinemaseverlerden çok olumlu puanlar toplamış ve birçok kişinini arşivinde yer almış bir film. Başarı, güzellik, güç, mutluluk gibi kavramların günümüz tüketim toplumu çerçevesinde nasıl içlerinin boşaltıldığını başarıyla yorumlayan filmde Steve Carell, Alan Arkin, Greg Kinnear ve Toni Collette başarılı performanslarıyla göz dolduruyordu. Sadece 8 milyon dolarlık bir bütçeyle hazırlanan bu bağımsız filmin 100 milyon doların üzerinde hasılat getirdiğini de ekleyeyim.

İşte bu güzel ve sapsarı filmin soundtrack albümü de arşivinizde bulundurmanız gereken en başarılı yapımlardan bir tanesi. Filmin yönetmenleri Dayton ve Faris’in Los Angeles’da bir radyoda DeVotchKa’nın You Love Me’yi dinlemelerinin ardından grubun albümlerini satın almaları da soundtrackin başlangıcını oluşturan olay konumunda. Ardından Dr.Parnassus, 500 Days of Summer, Hulk ve en son Life of Pi’nin film müziklerini besteleyen Mychael Danna’nın ekibe katılmasıyla süreç tamamlanır. Danna, DeVotchKa’nın bazı şarkılarını filme göre aranje eder ve düzenlemeleri yapar. Albümde ağırlık DeVotchKa’da olmasına rağmen Sufjan Stevens iki, Tony Tisdale ve Rick James’de birer şarkıyla yer alır.

Albüm, çıktığı yıl Top Independent Albums listesinde 42, ABD’de 2006 Top Soundtracks listesinde de 24. sırada yer alır. Albümde yer alan Till the End of Time, 2006 Satellite Ödülleri’nde En İyi Şarkı adayı olur. Ancak çoğu bağımsız yapımda olduğu gibi Akademi, kullanılan şarkıların büyük kısmının DeVotchKa’nın şarkıları olması nedeniyle albümü Oscar adayı yapmaz.

Film hakkında daha fazla birşeyler sonra yazmaya çalırım, DeVotchKa hakkında ise kesin yazarım ama o zamana kadar hem filmi hem de DeVotchKa’yı size tanıtacak 3 şarkı aşağıda. Albümde de ilk 3 sırada yer alan bu şarkılardan “The Winner Is” grubun en meşhur şarkılarından How It Ends’in film için Danna tarafından aranje edilmiş hali ki şarkının orijinali de albümde yer alıyor. Son olarak DeVotchKa’nın Babylon Soundgarden Festivali kapsamında 25 Mayıs’da İstanbul, 26 Mayıs’da da Ankara’da olacağını belirteyim. Detaylarını burada bulacağınız konserde çimlere uzanıp Till the End of Time’a eşlik etme şansınız hala var. O zamana kadar herkese iyi dinlemeler.

The Winner Is

Till the End of Time

You Love Me

About Özkan Ulukök

1977 yılında Ankara'da doğdum. ama yaşamımın büyük bir kısmı daha bir yaşına gelmeden taşındığımız İzmir'de geçti. 1999 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldum. Burada önce 2002'de yüksek lisansımı zorlu bir süreç sonunda 2009'da da doktoramı tamamladım. Doktora tezim Marka Değeri üzerine oldu. 2004'e kadar Ege İletişim Reklamcılık Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak Reklam Yazarlığı, Yaratıcı Düşünce, Marka Değeri konuları üzerinde çalıştım. İstanbul'a gelişimle özel bir akademide geçen eğitmenlik tecrübesinden sonra 2007-2011 arasında Shell & Turcas Petrol'de Eğitim Uzmanı olarak, 2011-2015 arasında da Imperial Tobacco Türkiye İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak çalıştım. 2015'den beri Şişecam Paşabahçe Mağazaları İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Seyahat etmek, fırsat buldukça bol bol PC,PS3,iPad farketmez oyun oynamak, sinema, kitap, müzik, elbette fistikyesili.com'da blog yazmak ve bunları paylaşmak gibi hobilere sahibim. Evliyim ve üç kedim var :)

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: