Metallica + H.P.Lovecraft + Cthulhu = The Call of Ktulu

Ride_the_Lightning

Ride the Lightning – 1984

İlk satın aldığım albümü (kaset elbette) çok iyi hatırlıyorum. Bunu ayrı bir yazıya saklayabiliriz ama bunun dışında sahip olduğum ilk albüm elbette dönemin ruhuna uygun olarak bir arkadaşımın çektiği kasetti. Üzerinde sadece grubun adının ve albümünün yer aldığı ses kalitesinin çok mükemmel olmadığı bir albüm: Metallica – … And Justice For All. Bu yazı bu albüm hakkında da olmayacak. (ki aslında o albüm kesinlikle sayfalarca yazıyı hak eder)

Elbette bu ilk albümün ardından Metallica’nın o zamanlar bulduğum tüm albümlerini sonuna kadar hatmettim. Her ne kadar Black Albüm sonrası Metallica’yı sevmeyen ve sonraki albümleri dinlemeyenlerden olsam da bu büyük gruba kolay kolay laf da söyletmeyeceğim. Bunun en büyük nedeni de elbette bu dönemlerde çıkan albümler. … And Justice For All ile beraber sanıyorum Master of Puppets ve elbette Ride the Lightning 90’lı yılların başında walkmanimde en fazla yer bulan albümlerdendi.

İşte bunlardan birisi olan Ride the Lightning’de grubun 1984 yılında çıkardığı ikinci albümleri. Kapağının üstünde mavi beyaz tonlarıyla şimşekler içinde Metallica yazısını ilk görüp aldığım zamanı hala çok net hatırlayabiliyorum ama üstüste kaç kere dinlediğimi şu anda hatırlayamayacağım. Hemen favori şarkılarım bu albümde de belirlendi ama bir şarkı sadece albüm içinde değil trash metal için en sevdiğin 10 şarkıyı yaz deseler yazacak kadar hayatıma girdi. Oysa tanıştığımda şarkının isminin (The Call of Ktulu) ne anlama geldiğini daha doğrusu Ktulu’nun ne anlama geldiğini anlamamıştım bile. Ama dinledikten sonra hissetiklerim şu anda bile bir gram değişmedi: Tanrım ne mükemmel bir şarkı!!! Giriş arpeji, sololar, kapanış. Hemen ardından bütün gücümle Ktulu ne diye araştırdığımı ve elbette 90’ların başında yer alan bilgiye ulaşma zorlukları nedeniyle  hiçbirşey bulamadığımı hatırlıyorum. Sonunda ben de bir süre sonra araştırmayı bıraktım ve zaman içerisinde Ktulu’nın anlamı ve gizemi unutuldu, derinliklerde derin uykusuna daldı.

Cthulhu_sketch_by_Lovecraft

Cthulhu

Aradan yıllar geçti, lise ve üniversite zamanlarında Edgar Allan Poe’nun her eserini yalayıp yutan birisi olarak diğer gotik korku yazarlarını araştırırken karşıma çıktı H.P. Lovecraft. Ve işte o zaman Lovecraft demenin Cthulhu demek olduğunu öğrendim. Elbette burada da tüm öyküleri yine bir çırpıda tamamladım. Call of Cthulhu, Shadow Over Innsmouth, Dunwich Horror ve mitosu besleyen tüm öyküler içinde kaybolurken Metallica’nın da Ktulu’da bir kelime oyunu yaptığı The Call of Ktulu’yu artık daha bir farklı gözle dinleyebilirdim. Zaten ilk dinlediğimde de özellikle girişiyle hep bir tedirginlik uyandıran, hafif bir ürpertiye neden olan bu şarkının arkasında yer alan arkaplanı, dünyayı ve dehşetleri görünce hiç yanılmadığımı şimdi daha iyi anlayabiliyorum.

Bu yazının konusu aynı aldığım ilk albüm, …And Justice For All ya da Metallica olmadığı gibi H.P. Lovecraft ve ölümsüz eserleri de değil. Bu, mitosun temelini oluşturan öykünün hikayesini anlatan şarkının yazısı sadece ve The Call of Ktulu sanıyorum şu ana kadar yazılmış ve içinde tek bir kelime bile geçmemesine rağmen vermek istediği atmosferi çok iyi bir şekilde anlatan epik bir şaheser. Hatta bir yerde bir kitabın, öykünün şarkısı bu kadar başarılı bir şekilde anlatılamazdı ifadesini bile okuduğumu hatırlıyorum.

Öyküyü şarkının arkaplanına yerleştirdiğinizde ise ben şarkıyı öykünün son bölümüne çok net bir şekilde oturtabiliyorum. Rüzgarlı ve soğuk bir atmosferle başlayan ve tedirgin edici arpejiyle giriş kısmında küçük bir balıkçı teknesinin güney denizlerindeki fırtınada yaptıkları tekinsiz yolculuğu ardından ritmler yükselmeye başladıkça karşılaşılan diğer tekne ve R’lyeh sahillerine ulaşılmasının hikayesini adeta yaşıyorsunuz. Şarkının ikinci bölümüyle bu sefer R’lyeh’de karşılaşılan dehşetler, tekneye amansız bir geri dönme çabası ve Cthulhu’nun yükselişi net olarak gözünüzün önünde canlanıyor. Burada Cliff Burton’ın (huzur içinde uyusun) bass gitarı mükemmel kullanımı ve dakika 6:20’lerden sonra wah pedalını Cthulhu’nun çığlığı (çağrısı) gibi kullanması (oysa ne kadar da basit bir detay) ile tüylerinizi diken diken ediyor. Çığlığın ardından ise amansız bir kaçış çabası ve en sonunda kurtulmayı başaran o tek kişinin yaşadığı dehşetin ve gördüklerinin imgelemleri içerisinde sonsuza dek huzursuz geçecek yaşamını anlatır şekilde mükemmel bir kapanış görüyorsunuz.

Metallica_Ride_the_Lightning

Yıl 1984, Burton, Ulrich, Hammett, Hetfield.

Dediğim gibi The Call of Ktulu sadece Metallica’nın değil sanıyorum müzik tarihinin de en başarılı enstrümantal çalışmalarından birisi (ki Metallica bu alanda ayrıca Anesthesia: Pulling Teeth, Orion ve To Live is To Die gibi 3 mükemmel eser daha armağan etmiştir). Bu arada Metallica’nın Michael Kamen yönetimindeki San Fransisco Senfoni Orkestrasıyla beraber bazı şarkılarını tekrar yorumladığı S&M albümündeki The Call of Ktulu versiyonunun da Grammy kazandığınu belirteyim. Bu versiyonu da her ne kadar güzel olsa da benim için Ride the Lightning’de 8:53 dakikalık versiyonunun yerini hiçbirşey tutamaz.

Şarkıyla ilgili son konu ise elbette Dave Mustaine’in Metallica’dan kovulmadan önce şarkıya olan katkıları hatta giriş arpejinin çok daha hızlı versiyonunu Hangar 18’de kullanması hikayesi. Bunun doğruluğunu araştıracak değilim zira Megadeth’in de bende ayrı bir yeri var ama bu şarkıyı sadece Mustaine’e adamak sanıyorum biraz teenage Megadeth fanlarına ait olsa gerek. Ayrıca bu şarkının bu kadar mükemmel olmasını eğer birisine adamak istiyorsak da o adam kesinlikle Cliff Burton olsa gerek. 1986’da İsveç’de o otobüs kazasında hayatını kaybetmese Metallica şimdi nasıl bir müzik yapıyor olurdu sorusu birçok trash metal hayranında olduğu gibi bende de hala büyük bir soru işareti. Şarkının Burton’a adanmasını gerekliliğini ise şarkıdaki müthiş bass gitar çalışına ek olarak Burton’ın çok sıkı bir H.P. Lovecraft fanı olduğuna bağlayabiliriz. Grubun diğer üyelerini Shadow Over Innsmouth’u okuduktan sonra Lovecraft ile Cliff Burton’ın tanıştırdığı biliniyor. Zaten şarkının adını demo kayıtlarındaki hali olan When Hell Freezes Over’dan değiştiren de yine Burton. Bu arada bir diğer Lovecraft bağlantılı Metallica şarkısı ise Master Of Puppets albümünde yer alan The Thing That Should Not Be’dir.

Diğer versiyonlarını başka yerlerden bulup dinleyebilirsiniz, ben size aşağıda 1984 yılında çıkan Ride the Lightning albümünde yer alan versiyonunu paylaşıyorum. Ktulu’nun Çağrısı eşliğinde de tekrar eklemek isterim ki huzur içinde uyu Cliff Burton. İyi dinlemeler…

The Call of Ktulu

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: