Gezi Parkı’nda Neler Oluyor? Okuyup Öğrenme Zamanı Geldi!

Sadece 1-2 dersle sınırlı gazetecilik bilgim ve iletişimci şapkamla Taksim Gezi Parkı gözlemlerimi objektif bir şekilde şöyle paylaşabilirim. Her şey Taksim Gezi Parkı’nın yeniden düzenlenip buraya Topçu Kışlası’nın yapılması ve buranın da bir AVM olacağı kararıyla başladı.

Turkey Protests BBC TV World News

Turkey Protests BBC TV World News

Ardından 28 Mayıs itibariyle öncelikle çevreciler olmak üzere bir grup sanatçının da desteğiyle Gezi Parkı’nda birçok kişi bir araya gelmeye ve yıkıma karşı çıkması gerçekleşti. Polisin biber gazıyla karşılık vermesine rağmen, 31 Mayıs gününe kadar olaylar sadece Taksim Gezi Parkı sınırlarında kaldı.

Turkey Protests BBC Ana Sayfa Manşet

Turkey Protests BBC Ana Sayfa Manşet

31 Mayıs

Ne olduysa 31 Mayıs günü oldu. Sabah 05:00 itibariyle polisin müdahalesinin ardından Gezi Parkı’nı savunan eylemciler Taksim Meydanı’na yöneldi ve burada oturma eylemi yaptı. Ama polis gecikmeden burada da müdahale etti ve grubu biber gazıyla dağıttı. Olayların ardından sosyal medyadaki tepkiler çığ gibi büyüdü ve insanlar Taksim Meydanı’na yöneldi.

Turkey The Guardian Ana Sayfa

Turkey Protests The Guardian Ana Sayfa

31 Mayıs gecesi İstanbul gördüğüm kadarıyla uyumadı; sosyal medyadan gelen haberlere göre İzmir, Ankara, Eskişehir ve birçok ilde de tepki için toplanan insanlar vardı. Neler olduğuna dair haber almak isteyen kişiler sadece 2 tane televizyon kanalı (Ulusal Kanal ve Halk TV), sosyal medya ve yabancı basından bu bilgiye ulaşabiliyor. Şu anda yabancı haber kanallarında sürekli yayınlanan, yabancı haber sitelerinde manşetlerde yer alan “Turkey Protests” haberlerini kendi TV kanallarımızda görememek gerçekten acı!

Istanbul Protests CNN.com

Istanbul Protests CNN.com

Zira CNN TURK, NTV ve Habertürk gibi büyük haber kanallarının, konu hakkında doğru düzgün hiçbir habere yer vermemelerini, insanların tepkilerini ve çektikleri sıkıntıları hiçbir şekilde paylaşmamalarını hangi temel habercilik ilkesine bağlayacakları meçhul.

Twitter Worldwide Trending Topic Listesi

Twitter Worldwide Trending Topic Listesi

Medyanın tek bir işlevi olmalı aslında, doğru ve gerçek haberleri halka net olarak aktarmak ve olayları çarpıtmadan sunmak. En azından üniversitede bu şekilde öğrettiklerini hatırlıyorum. Arada çarpıtmaların olabileceğini anlattıklarını da hatırlıyorum ama yaşanan olayları hiç olmamış gibi davranma ve hiçbir şekilde yer vermeme konusunu sanıyorum ya anlatmadılar ya da ben o derse girmemişim…

Harbiye'den Taksim Gezi Parkı'na Yürüyüşten Bir Kare

Harbiye’den Taksim Gezi Parkı’na Yürüyüşten Bir Kare

Haberleri daha duymayan, ne olduğunu bilmeyenler için söyleyeyim. 31 Mayıs gecesi İstanbul uyumadı. İnsanlar birçok yoldan (Harbiye, Gümüşsuyu, Cihangir, Karaköy, Tarlabaşı, Talimhane) Taksim’e yürümeye çalıştı, her yerde polis barikatları ve atılan biber gazlarıyla karşılaştılar. Taksim ve İstiklal Caddesi hakkında Twitter’da birçok içerik paylaşıldı, doğruluğunu netleştirememekle beraber orada olayların çok daha sert ve kötü olduğuyla ilgili, yaralılar hatta ölenlerle ilgili tweetler yayınlandı. Ama dediğim gibi bunların gerçekliği hakkında net bir bilgiye ya da habere sahip değilim. Zaten doğru paylaşımlar yapılması ve dezenformasyona neden olunmaması için de insanlar birbirlerini uyardılar.

Harbiye'den Taksim Gezi Parkı'na Yürüyüşten Bir Kare

Ufukta biber gazı ile Harbiye’den Taksim Gezi Parkı’na yürüyüş

31 Mayıs gecesi Taksim ve çevresi dışında da insanlar her yerde sokaklardaydı. Beşiktaş, Hisarüstü, Etiler, Beylikdüzü, Kadıköy, Bahçeşehir benim listemden takip edebildiklerim. Ayrıca dün sabaha karşı 04:00 sıralarında Bağdat Caddesi’nden Kadıköy’e inen insanlar Taksim’e yürümeye başladılar ve günün ilk ışıklarıyla Köprüyü yürüyerek geçtiler. İnsanlar hala Taksim’e ulaşmaya ve bir araya gelmeye çalışıyor.

Taksim Gezi Parki Yürüyüşü 31 Mayis 2013 Harbiye

Harbiye’den Taksim Gezi Parkı’na Yürüyüşten Bir Kare

1 Haziran

Şu anda 1 Haziran itibariyle de hala televizyonlarda doğru düzgün haber göremiyorsunuz, günlük gazetelere de baktığımızda bazılarının sayfasında doğru dürüst bir haber ya da manşet yok. Şu ana kadar gördüğüm kadarıyla Radikal manşetinde olayı net bir şekilde taşımış. Bazı büyük haber sitelerinde ise standart birkaç haberi okuyabiliyorsunuz. Ama bunun dışında yurt dışında birçok haber sitesinin manşetlerinde Türkiye’deki olaylar var, dün gece olayları da Türk kanalları yerine Norveç kanalından veya Reuters’den izleyen birçok kişi oldu. Ek olarak Twitter Worldwide’da da trending topic sıralamasında ilk sırada #SesVerTürkiyeBuÜlkeSahipsizDeğil yer almakta. Olaylar hakkında birçok kişi buralardan bilgi almaya çalışıyor.

Gezi Parki Harbiye'den Taksim'e yuruyus

Gezi Parki icin Harbiye’den Taksim’e yuruyus

En başa dönersek paylaşılanlara göre eğer bunlar doğruysa Türkiye’nin birçok ilinde ve benim gördüğüm kadarıyla İstanbul’da insanlar sokaklarda ama yerel medya bunların hiçbirini paylaşmamaya ve rutin programlarına devam ediyor. Haber alabileceğiniz kanalları da sadece siz yaratabiliyorsunuz.

İnsanların bilgiye ulaşımını engelleyen, paylaşımda bulunmayan tüm medya kanallarının sahip ve çalışanlarının da şu anda dönüp bakmaları gereken tek yerin Vicdan‘ları olduğuna inanıyorum.

Gezi Parki Taksim 1 Haziran

Gezi Parki Taksim 1 Haziran

31 Mayıs gecesi ve 1 Haziran sabahına kadar yukarıda da yazdığım gibi hiçbir haber kanalı net bir yayın yapmamaya devam etti. Ertesi gün bazı gazetelerin manşetlerinde konunun ciddiyeti paylaşılmasına rağmen insanlar 1 Haziran günü boyunca da yine bütün haber ihtiyaçlarını sadece sosyal medya üzerinden karşılamaya çalıştı. Burada şunu eklemeliyim ki insanların en önemli haklarından birisi kesinlikle “Haber Alma Özgürlüğü”. Zira sosyal medyada bir süre sonra çok fazla bilgi paylaşılınca dezenformasyon da kendisini gösterdi ve müthiş bir bilgi akışı/kirliliği başladı. Ama yine gördüğüm kadarıyla insanlar o kadar bilgiye aç durumdaydı ki bu tarz yalan yanlış haberlere birçok kişi iltimas geçmemeye çalıştı ve gerçekten belirli yerlerde olan ve yaşadıklarını, gördüklerini paylaşan insanların haberlerini takip etmeye çabaladılar.

Gezi Parki Taksim 1 Haziran

Taksim Meydani’nda Gezi Parki icin bekleyenler 1 Haziran

Öğleden sonra hükümetin olaylarla ilgili ilk açıklamalarını yapmasıyla beraber haber kanalları sonunda konu hakkında bazı bilgileri geçmeye başladılar. Ancak burada da ne derece detay ve açık bilgiler verdikleri birçok kişi tarafından tartışıldı. Gezi Parkı ve Taksim’den polisin çekileceğinin açıklanmasıyla da günlerdir birçok noktadan Taksim’e gitmek isteyen insanlar harekete geçti ve Gezi Parkı, Taksim Meydanı, İstiklal bütün her yer kocaman bir insan seline dönüştü. Bu arada bir gece önce sokaklarda olan her kesimden insan aynı sakinlik ve ağırbaşlılığını koruyarak meydana geçti.

Gezi Parki Taksim 1 Haziran Gecesi

Gezi Parki Taksim 1 Haziran Gecesi

Bütün bir gece boyunca insanlar Taksim Gezi Parkı’nda kendi halinde eğlendi ve parkta oturup şarkılar söyledi. Şişli’den Taksim’e oradan Tünel’e, Beşiktaş’a her yer insan doluydu. Burada bazı heyecanlı kişiler ya da ortalığı karıştıracak gibi davranan insanlar da bir anda ortaya çıktı ama burada da etraftaki büyük bir kitle tarafından taşkınlık yapmamaları konusunda uyarıldılar.

Gezi Parki Taksim 1 Haziran Gecesi

Gezi Parki Taksim 1 Haziran Gecesi

İstiklal Caddesi üzerinde ise birçok noktada bir gece öncenin izleri vardı. Bir gece önce haber kanallarının hiçbir şey paylaşmaması nedeniyle sadece sosyal medya ya da Reuters gibi önemli yabancı yayın kuruluşları sayesinde görüntü izleyebildiğimiz Taksim ve İstiklal Caddesi’nin gerçekten zor bir gece geçirdiğini net olarak görebildim. Geç saatlere kadar burada insanlar kendi hallerinde zaman geçirdiler. Ama bu seferde Beşiktaş, Ankara ve İzmir’den bazı haberler gelmeye başladı. Paylaşılanlar Beşiktaş’ta 1 Haziran gecesinin çok sıkıntılı ve kötü geçtiği yönünde oldu. Elbette yine haber kanalları konu hakkında herhangi bir haber paylaşımında bulunma gereğini görmedi. NTV, Hitler ile ilgili bir belgesel yayınlarken, CNN TURK penguenlerle ilgili bir belgesel yayınlamayı tercih etti. Habertürk’ün ne yayınladığını ise gerçekten hatırlamıyorum bile.

2 Haziran

2 Haziran sabahı itibariyle Gezi Parkında büyük bir temizlik hareketi başladı. Sadece geceyi parkta geçirenler değil evlerine gidip dinlenen insanlar sabah erkenden yanlarında getirdikleri çöp torbaları ve ellerine geçirdikleri bulaşık eldivenleriyle Gezi Parkını, Taksim’i, İstiklal Caddesini hatta Sıraselviler Caddesini temizlemeye başladı.

Taksim Gezi Parki 2 Haziran Sabahi

Taksim Gezi Parki 2 Haziran Sabahi

Burada da hiçbir sıkıntı ya da sorun gözlemlemedim. İnsanlar kendi aralarında organize olarak meydanda, sokaklarda ve parkta tek bir çöp bile bırakmadılar. Burada elbette temizlik görevlileri de işlerini yapıyordu ve herkes hep beraber Taksim, Gezi Parkı ve çevresindeki bütün kiri ve pası temizledi.

Gezi Parki icin Siraselviler Taksim 2 Haziran 2013 Sabahi

Gezi Parki icin Siraselviler Taksim 2 Haziran 2013 Sabahi

2 Haziran boyunca insanlar Taksim’den hiç ayrılmadı ve hala birçok yerden otobüslerle, vapurlarla, metroyla veya yürüyerek Taksim ve çevresine akın ediyorlar. Bunun dışında 2 Haziran günü konu hakkında haber yapan iki kanalın yaptığı bağlantılarla 54 il ve 20 ilçede de (bu bilgiyi Ulusal Kanal geçti) benzer şekilde insanların toplandığı ve bir araya geldiğini öğrendim. Bunu bazı illerde sosyal medya üzerinden de teyit etmeye çalıştım.

Gezi Parki icin Cihangir 2 Haziran 2013 Sabahi

Gezi Parki icin Cihangir 2 Haziran 2013 Sabahi

Bu yazıyı ilk tamamladığımda haber kanalı sahip ve çalışanlarının vicdanlarına bakmaları gerektiğini söyleyerek yazıyı tamamlamıştım. Şimdi fark ediyorum ki ilgili kişilerin vicdan kavramıyla fazla bir alakası yok. Ama sosyal medya üzerinde bilgilerini çarpıtmadan, net ve doğru şekilde paylaşan, kimseyi provoke etmeyen binlerce vicdan sahibi insan olduğunu şimdi görebiliyorum. Onlarla bir arada olduğum için mutlu ve gururluyum.

About Özkan Ulukök

1977 yılında Ankara'da doğdum. ama yaşamımın büyük bir kısmı daha bir yaşına gelmeden taşındığımız İzmir'de geçti. 1999 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldum. Burada önce 2002'de yüksek lisansımı zorlu bir süreç sonunda 2009'da da doktoramı tamamladım. Doktora tezim Marka Değeri üzerine oldu. 2004'e kadar Ege İletişim Reklamcılık Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak Reklam Yazarlığı, Yaratıcı Düşünce, Marka Değeri konuları üzerinde çalıştım. İstanbul'a gelişimle özel bir akademide geçen eğitmenlik tecrübesinden sonra 2007-2011 arasında Shell & Turcas Petrol'de Eğitim Uzmanı olarak, 2011-2015 arasında da Imperial Tobacco Türkiye İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak çalıştım. 2015'den beri Şişecam Paşabahçe Mağazaları İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Seyahat etmek, fırsat buldukça bol bol PC,PS3,iPad farketmez oyun oynamak, sinema, kitap, müzik, elbette fistikyesili.com'da blog yazmak ve bunları paylaşmak gibi hobilere sahibim. Evliyim ve Ümraniye'de yaşıyorum.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: