Hoşçakal Tony Soprano

James Gandolfini - (Tony Soprano)

James Gandolfini – (Tony Soprano)

Günün yoğunluğu içerisinde bir haber sitesinde gözüme takıldı James Gandolfini’nin ya da nam-ı diğer Tony Soprano’nun öldüğü haberi. Tiyatro kökenli bu usta aktörü sadece The Sopranos ile anmak kesinlikle büyük haksızlık olmasına rağmen onu büyük bir şöhrete ulaştıranın da aynı dizi olduğunu unutmamak gerekiyor elbette.

The Sopranos dışında Gandolfini’ye baktığımızda 1992’de Broadway’de 6 hafta boyunca Rıhtımlar Üzerinde’de gösterdiği performansın çok konuşulduğunu söyleyebilir ve True Romance, 8mm ve elbette benim büyük bir tebessümle hatırladığım Meksikalı filmindeki gay kiralık katil rolüyle hatırlayabiliriz. Meksikalı’da özellikle Julia Roberts ile çorak Meksika yollarındaki macerası son derece eğlenceliydi.

Ve bunun dışında The Sopranos kısmına baktığımzda ise televizyon tarihinin en başarılı drama dizilerinden birisinin başrolünde ortaya koyduğu New Jersey mafyasının başı İtalyan asıllı Tony Soprano rolü. Zaten İtalyan kökenlere sahip Gandolfini’nin New Jersey doğumlu olması bile bu rolle ne kadar ironik bir bağının olduğunun kanıtı. Gandolfini, 1999 yılında The Sopranos ile bölüm başına 1000 dolar ile anlaşarak bu dizinin başrolünü aldıktan sonra geçen dönemde “Drama Dalında En İyi Aktör” dalında 3 kere Emmy kazanacaktı. 2007 yılına kadar 6 sezon ve 86 bölüm olarak devam eden The Sopranos’un lideri Tony Soprano karakteri de Entertainment Weekly dergisi tarafından tüm zamanların unutulmaz televizyon ikonları listesinde 42. sırada yer aldı.

19 Haziran 2013’de tatilde olduğu Roma’da geçirdiği kalp krizi sonucu heniz 51 yaşındayken son derece erken bir şekilde göç etti bu büyük aktör. The Sopranos gibi mükemmel bir dramada sürekli çelişkileri olan, aslında hiç de hayranlık duyulamayacak işler yapan, çelişkilerle dolu, psikoloğa giden ve rüyalarının çözümlemelerinin üzerine bile sayfalarca yazılan bu unutulmaz karaktere hayat veren Gandolfini’ye artık huzur içinde yat demekten başka bir şey bulamıyorum. Umarım gittiği yerde mutludur.

Sopranos_Final_Episode

The Sopranos Episode 86 – Made in America

Müzikleriyle de efsane olan dizide (ki önerim tüm sezonların müziklerini mutlaka edinin) özellikle introsunda çalan Woke up This Morning’de hala playlistimde yer bulan şarkılardan birisi. 86. bölümde dizinin final sahnesiyle de akıllara kazınan ve tüm tahminleri tersyüz eden finaliyle de gördüğüm en güzel dizi finallerinden birisinin yaşatan The Sopranos’un bu final bölümünde Jukebox’da çalan Journey – Don’t Stop Believin’in de kapanışa mükemmel bir katkısı olduğunu ekleyeyim.

Dr.Melfi’nin ofisi, Satriale’s Pork Store ve elbette Bada Bing! gibi unutulmaz mekanlarıyla hatırlayacağımız The Sopranos’un liderine huzur içinde uyu diyor ve Gandolfini’yi dizinin o meşhur introsu ve final sezonunun kapanışıyla uğurlamak istiyorum. İyi izlemeler…

The Sopranos Intro

The Sopranos Final Episode Final Scene

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: