Kadife sesli bir ölümsüz: Nat King Cole

Çok büyük bir ihtimalle ilk defa Sezen Cumhur Önal sayesinde duymuşumdur bu çikolata renkli kadife sesli adamın ismini. Ardından da özellikle TRT sayesinde bir dönem (ağırlıklı olarak çocukluk olsa da sonrasında da denk geldiğimde hiç kaçırmadım) izlediğim Hollywood müzikallerinde de birçok şarkısının yorumlandığını gördüm.Burada olabildiğince çok olarak müzik zevklerimizle ilgili yazılar karaladık. Ama sanıyorum içlerinde Nat King Cole dünyanın en sakin ve huzur dolu sesleri sıralamasında açık ara ilk sırayı alacaktır.

Cole, 1919 Montgomery Alabama’da doğmuş ve 4 yaşındayken piyano çalmaya başlamış cazın bu büyük isimlerinden birisi. Ray Charles’ın müziğine de çok büyük etkileri olan Nat King Cole’ın piyanoda da gerçekten çok ama çok başarılı olduğunu atlamamak lazım. Bunda 12 yaşına kadar annesinden aldığı kilise orgu derslerinin de etkisi büyük. Cole, dönemi içinde birçok büyük caz, blues ustası arasında anılmaya hala devam etmektedir.

Nat King Cole

Nat King Cole

17 yaşında Royal Dukes isimli caz grubunu kurmasının ardından 37 yaşında Los Angeles’da caz klüplerinde çıkmaya başladı. 1956 yılında ise NBC’de başladığı Nat King Cole Show ile adını tüm ülkeye duyurdu. Bu NBC’de ilk defa bir Afro-Amerikalı’nın yaptığı programdı. İlk başlarda sadece 15 dakika olan programın süresi zaman içerisinde 30 dakikaya kadar çıkmasına rağmen sponsor bulamama nedeniyle 1 yıl içerisinde yayından kalktı. Ek olarak dönemin meşhur şovu Ed Sullivan şova da 6 tanesi kendi şovundan önceki zamanlarda olmak üzere 8 kere konuk oldu. Bu arada Cole elbette yaşadığı süre boyunca ırkçılıkla da karşı karşıya kaldı. O da buna karşı ayrımcılığı yapan yerlerde asla sahne almayarak yanıt verdi.

Nat King Cole, 1957 yapımı başrollerinde Errol Flynn ve Cornell Borchels’in oynadığı İstanbul isimli filmde de bir gece klübünde çalışan Danny Rice isimli bir piyanisti canlandırmıştır. Bu filmde söylediği When I Fall in Love ile bütün dünya tarafından tanınan Cole’un bu güzel eseri ölümünden yıllar sonra 1987’de İngiltere müzik listelerinde ilk sıraya kadar yükselir. Buna benzer bir tanınma başarısı da Casablanca’da çaldığı As Time Goes By ile Dooley Wilson’a ait olsa gerek.

Nat King Cole, birçok güzel insan gibi çok erken şekilde 1965 yılında akciğer kanseri nedeniyle daha 46 yaşındayken hayata veda etti. İşin en üzücü yanıysa ölümünden birgün önce katıldığı radyo programında “Kendimi hiç bu kadar iyi hissetmemiştim. Galiba kanserden tamamen kurtuldum” demesi. Ölümünden yıllar sonra kızı Natalie Cole’un Unforgettable şarkısının klibinde Nat King Cole’un eski görüntülerini kullanılması ve düet şeklinde şarkının söylenmesi ise gerçekten müzik tarihinin en duygusal anlarından birisi.

Gerçekten biraz huzur ve sakinliğe ihtiyacınız varsa, iyi hissetmek istiyorsanız müziğin arındırıcı gücüne ve Nat King Cole’ın sihirli sesi ve parmaklarına güvenin derim. O zaman her zamanki gibi (seçmesi elbette çok zor oldu) 3 güzel ve klasik şarkı. İyi dinlemeler.

İmaj: www.pbs.org

For Sentimental Reasons (I Love You)

Mona Lisa

Unforgettable

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: