C64’den iPad’e: Defender of the Crown

Defender_of_the_Crown

Defender of the Crown

C64 ile oyun hayatına adım atmış ve atari salonları dahil oynadığı oyun sayısını hatırlamayan birisi olarak geçen yıllarda strateji ve frp sevgimin kaynağı hangi oyun diye düşünürsem sanıyorum yapının temelinde Defender of the Crown yer alacaktır. PC yıllarıyla beraber elbette bu alanlarda Heroes of Might and Magic serileri (tabii ki sadece 2 ve 3) ve elbette Baldur’s Gate, Icewind Dale, Torment, Elder Scrolls gibi efsanelerle strateji/frp konusunda başyapıtlarımı edinmeme rağmen İngiltere haritası üzerinde meşhur Aslan Yürekli Richard dönemini anlatan Defender of the Crown hala oynarken aldığım haz açısından anılarımda taptaze yer ediniyor.

Tabi bu durumu tarih ve özellikle orta çağ tarihi, haçlı dönemleriyle ilgili eserlere olan ilgim de etkilemiş olsa gerek. Daha önce haçlı seferleri hakkında Amin Maalouf’un yazdığı meşhur kitabı hakkında da burada birşeyler karalamıştım. İşte Defender of the Crown’da tam bu dönemlerde 1100’lü yılların son dönemleri İngiltere’sinde geçiyor. Aslan Yürekli Richard, Haçlı Seferi dönüşünde Avusturya’da esirdir ve ülke Saxon ve Norman lordlar arasında bölünmüş durumdadır. Bu haliyle oyun Sir Walter Scott’ın unutulmaz klasiği Ivanhoe üzerine kuruludur zaten. Bu mükemmel eseri kaç kere okudum bilmiyorum. Benzer şekilde ilk defa babam sayesinde izlediğim 1952 yapımı ve Türkiye’de Kara Şövalye ismiyle gösterime giren başrollerinde Robert Taylor, Elizabeth Taylor, Joan Fontaine ve George Sanders’ın oynadığı Hollywood klasiği Ivanhoe‘yu da kaç kere izlediğimi bilmiyorum. Bu arada dediğimiz dönem meşhur Robin Hood efsanesinin de geçtiği dönemdir ki zaten Scott’ın eserinde Robin of Locksley’de yer alır.

Defender of the Crown, 1986 yapımı bir klasik. Ben ilk olarak C64’de oynama şansına erişmiştim. Tam 2 kasetten oluşan en uzun oyunlardan (yükleme açısından elbette) birisiydi zamanında ve abimle başına geçip çözmeye çalışır, turnuvalar peşinde koşarken aldığımız kasetin kale kuşatma kısmının bozuk çıkması nedeniyle ilk zamanlarda asla bitirememiştik. Zira kaleleri almadan rakiplerinizi yok edemiyordunuz. Yine aynı dönemlerde okuduğum ilk oyun dergisi olan sanıyorum Amiga Dünyası’ydı adı orada da oyun hakkında uzun bir yazı okumuştum. Sonrasında kuzenimin C128’i sayesinde oyunu o devasa disketlerde hem de kaset gibi bekleme yapmadan bitirdiğimi de yine hiç unutmam.

Defender of the Crown - Jousting Tournament

Defender of the Crown – Jousting Tournament

Defender of the Crown’ın başında 4 Saxon lordundan birisini seçmeniz gerekir. Burada elbette her seferinde Wilfred of Ivanhoe ile oynadım hayatım boyunca. Ardından da bölgelere ayrılmış İngiltere haritasının kuzeyinde üç kalede üç Saxon lordu, güneyindeki üç kalede de üç Norman lorduyla oyuna başlıyorsunuz. Göreviniz elbette ordularınızı ve vergilerinizi güçlendirmek ve bütün İngiltere’yi tek bayrak altında birleştirmek. 4 lordunda Liderlik, Mızrak Dövüşü ve Kılıç Becerisi açısından Average, Good ya da Strong olarak değerlendirmeleri bulunur. C64 döneminde Ivanhoe her 3 skillde de Good ortalamasındayken iPad versiyonunda kılıç becerisi Average olarak karşımıza çıkıyor. Bu arada oyunun yıllar önce Windows için de geliştirildiğini ama hiç oynamadığımı da ekleyeyim.

Harita üzerinde stratejilerinizi geliştirmenin yanısıra turnuva düzenleyebilir ya da çağırılan turnuvalara (elbette Ashby’de) katılabilir burada şan ya da toprak için çarpışabilirsiniz. Go Raiding yaparak kalelere altın için gizlice saldırmak ve kale kuşatmada diğer bir opsiyonunuz. Bu arada bazen oyunda bir Saxon leydisinin kaçırıldığı durumlarda da isterseniz kurtarmayı seçebilirsiniz. Kurtardığınızda tüm eski oyuncular hatırlar leydi sizinle evlenecektir.

Defender of the Crown - Saxon Lords

Defender of the Crown – Saxon Lords

C64 ile iPad kıyaslamasında ise elbette C64 versiyonunun birçok yönden daha renkli olduğunu belirteyim. Mesela orada Normanlar haritada farklı renk bayrak Saxon’lar ayrı renk kalkan (siz hep siyahtınız C64’de) armasıyla haritada yer edinirken iPad versiyonunda bu durum değişmiş ve sadece bölge renklerine dönmüş. Ek olarak Cast kısmında leydilere Rebecca of York (elbette en güzel leydi ki filmde Elizabeth Taylor oynamıştı) eklenmiş. Sherwood’dan 3 kere yardım isteme hakkınız, turnuvada rakibinizin atını öldürürseniz ana kaleniz hariç bütün toprak ve ordularınıza el konularak (ve tabi onurunuza sürülen büyük bir kara leke ile) diskalifiye edilmeniz ve ana ekranda karakterinizin mimiklerinin oyunun gidişatına göre değişiklik göstermesi ise aynen korunmuş. Bir iki ufak değişiklikte ise savaşlarda Bombard ya da Outflank taktikleri yok ve kale kuşatmada sadece duvarda gedik açacak taşları kullanabiliyorsunuz.  C64 versiyonuna göre son olarak en büyük fark ise diğer Saxon lordları ile olan ilişkiniz. Eskinden onların topraklarından savaşmadan da geçebilirdiniz ama bu durum artık yok ama eskiden olduğu gibi sadece Normanları yenmenin zafer için yeterli olması aynen korunmuş.

Defender of the Crown – Norman Kale Kuşatması

Herşeye rağmen Defender of the Crown bu klasiğe ve tarihe benim gibi tutkuyla bağlı bir oyunsever için eşsiz bir lezzet. Ama bunun dışında retro bir klasiği oynamak isteyenlerdenseniz AppStore’dan 5,49 TL gibi bir fiyata alabilirsiniz. Açılıştaki müziği ve turnuvaları için bile değer diyorum ve aşağıda oyunun C64 versiyonuna ait bir longplay ekliyorum. Nette bulduğum iPad versiyonları bu kadar güzel değildi. Oyunu bitiren neden Wilfred of Ivanhoe’yu seçmemiş diyerek hepinize keyifli oyunlar dilerim.

Defender of the Crown C64 Longplay

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: