Yedi Psikopat: Komik ve hareketli, tam bir psikopat film

seven-psychopaths2

Öncelikle şunun altını çizmek istiyorum: Bu filmi izlemeniz için en iyi nedenlerin başında oyuncu kadrosu geliyor. Sağ baştan sıralamaya başlayım 😉 Colin Farrell, Christopher Walken, Tom Waits, Woody Harrelson, Sam Rockwell, Olga Kurylenko, Gabourey Sidibe. Bu isimler bir araya geldiyse eğer bu filmde izlenecek gerçekten bir şeyler vardır.

Yedi Psikopat, isminin çağrıştırdığı üzere kan, şiddet, cinayet gibi vazgeçilmez klişelerin olduğu bir film değil. Filmin yönetmeni ve aynı zamanda senaristi olan Martin McDonagh içerisinde şiddet olmayan ama hayattan bir şeylerin olduğu bir film yapmak istemiş. Her yazarın yaşadığı bir sorun olan yazar tıkanmasını kendi deneyimlerinden yola çıkarak bu senaryoyu yazdığı kesin. İyi ki de yazmış.

seven-psychopaths3Filmin konusu adıdan anlaşılacağı üzere yedi psikopat üzerine kurulu. Aslında Yedi Psikopat Farrell’in canlandırdığı Marty isimli bir senaristin avansını önceden aldığı ama bir türlü yoğunlaşıp istediği noktaya getirip de yazamadığı senaryosunun adı. Marty’in hem sektörden hem de mahalleden arkadaşı olan Billy (ki Sam Rockwell karakteri adeta yaşatmış) geçimini köpekleri sahiplerinden kaçırıp sonra onları para karşılığında geri vererek sağlayan işsiz bir aktördür. Geçici bir süre ek gelir elde etmek için yaptığı bu işin de Hans adında bir ortağı vardır. Christopher Walken’a bu rolü için şapka çıkarmak istiyorum. Hans bu işi pek sevmese de hastanede tedavi gören kanser hastası karısının masrafları için yapmaktadır. Bir gün Billy’in Charlie adındaki gerçek bir psikopatın köpeğini kaçırmasıyla işler tamamiyle karışır. Woddy Harrelson’ı böylesine eğlenceli bir rolde izlemekten gerçekten büyük keyif aldım. Billy’nin Marty’e senaryosunda oluşturmakta zorlandığı psikopat karakterlere yardım etmek amacıyla gazeteye verdiği ilan sonucunda filme dahil olan Zach ise anlattığı tüyler ürpertici hikayesiyle gerçek bir psikopat. Tom Waits bir anda geliyor ki oyunculuğuyla seyirciyi başka bir boyuta taşıyor. Marty yazar tıkanmasını Zach’ın anlattıklarıyla bile açamazken Charlie’nin köpeğini almak için Billy’nin evine gelmesiyle senaryosuna yön verecek bir kovalamaca ve hesaplaşmanın ortasında kendini bulur. Marty, Billy ve Hans’ın akıl almaz hikaye kapanışları en deli psikopat hikayesini bile seyirciye gülümsemeyle izlettiriyor.

seven-psychopaths5Yedi Psikopat alışılagelmiş bir film hikayesinin dışında, farklı ve birbirinin içine dahil olmuş hikaye kurgusuyla değişik bir sinema keyfi sunuyor. Öyle ki filmin içinde seyirciye “hoş gelecek” senaristin de çok eğlenerek yazdığını zannettiğim enteresan numaralar da var. Komik ve hareketli, tam bir psikopat film. Final sahnesinde asıl psikopatı görünce şaşırmayın derim. Bir de psikopatların yedi tane olup olmadığını söylemek isterdim ama o zaman da filmin büyüsü bozulur. İyi seyirler 🙂

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: