İstanbul’un prensi: Büyükada

Adalar denince akla ilk olarak Büyükada geliyor. Hem Prens adalarının en büyüğü olduğu için İstanbullular tarafından oldukça ilgi görüyor hem de Ayayorgi Kilisesi’nin ziyaretçilere açık olması nedeniyle bu ilgiyi çekiyor. Büyükada’ya gitmek için alternatif çok. Kabataş, Kadıköy, Avcılar, Eminönü, Karaköy, Bostancı, Maltepe ve Kartal’dan şehir hatları, motor ve deniz otobüsleri seferleri yapılıyor. Yaz aylarında doğal olarak sefer sayısını arttırıyorlar. Şehir hatları vapurlarının ücreti uygun olduğundan  genellikle yolcu sayısı fazla oluyor hatta ayakta bile kalma ihtimali var. Motorlar şehir hatlarına göre biraz daha yüksek fiyat uyguluyorlar ama adaya rahat bir şekilde gidebiliyorsunuz. Deniz otobüslerinin ücreti ise en pahalı olanı ama çok kısa sürede ve çok daha rahat bir ortamda adaya ulaşımı sağlayabiliyorsunuz. Biz yakın olduğu için Kabataş iskelesini kullanıyoruz ve deniz otobüslerinde kapalı alanda yolculuk yapma zorunluluğu olduğu için motorları tercih ediyoruz. Büyükada’ya varış süresi yaklaşık bir saati buluyor ve dışarıda oturarak yolculuk yapabiliyoruz. Zaten adaya vapurla gitmenin en güzel yanı da martıların eşliğinde Boğaz’ın harika manzarasını seyrederek gitmek. Özellikle vapurdan attığınız simitleri martıların yakalamasını izlemenin keyfine diyecek yok. Bu konuda o kadar ustalaşmışlar ki, simitten kopardığınız parçalar daha denize değmeden havada gagaların ucuna takılıyor. Eğer Büyükada’ya sıcak günlerde ve haftasonunda giderseniz kalabalığın içinde bunalabilirsiniz. Ben de haftasonu gittiğim için pişman olan insanlardanım. Bu yüzden haftaiçi gitmeyi daha çok tercih ediyrorum.

büyükada4Büyükada’da yapılabilecek alternatifler çok ve hepsinden de temiz havayı solumanın ve tabiatın içinde olmanın verdiği heyecanla çok keyif alabilirsiniz. Çok uygun fiyata bisiklet kiralayıp ada turu yapabilirsiniz. Bisiklet seçerken dikkatli olun, çünkü bazen hoş olmayan sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Zincir atabilir, fren basmayabilir mesela. Bisikletle küçük tur veya büyük tur yapabilirsiniz. Ama yollar yokuş olduğu için çıkarken ve inerken bisiklete iyi hakim olmanız gerekir. Yorulup geri dönenleri veya düşenleri gördüğüm için bu uyarıyı gerekli gördüm. Yavaşça manzarayı, köşkleri, konakları, ağaçları ve çiçekleri seyrederek giderseniz küçük tur yaklaşık iki saat sürüyor. Büyük turun süresi ise dört saate yaklaşıyor. Büyük tur yaparken belki koylarda denize girip serin bir mola da verebilirsiniz. Bunun dışında adaların sembolü olan faytonlarla da tur yapabilirsiniz. Ücretleri pahalı ve pazarlık yapma şansınız yok maalesef. Tarifeler kesinlikle değişiklik yapılmıyor. Faytonun da keyfi başka tabii, hem bisiklete göre daha kısa sürüyor. Zamandan kazanç sağlayabilirsiniz.

büyükada10
Vapurdan indikten sonra iskelenin sol yanında kalan balık lokantalarının yan yana dizildiği sahil boyunca gittiğinizde Maden tarafındaki plajlara, lokantalara, çay bahçelerine uğrayabilirsiniz. Özel plajların girişi ücretli. Ama para ödemek istemiyorsanız denize farklı yerlerden giren insanları da görebilirsiniz. Salhane tarafındaki çay bahçesi adanın diğer yerlerine göre biraz daha sakin olabiliyor ve otururken Maltepe’yi karşıdan rahatlıkla seyredebiliyorsunuz. Büyük iskelenin tam karşısındaki hafif rampayı çıkınca Adalı halkın buluşma noktası olan saat kulesine yani Büyükada’nın meydanına çıkmış oluyorsunuz. Fayton parkı ve bisiklet kiralama yerleri oradadır. Dilburnu piknik alanına ve Ayayprgi kilisesine buradan gidebilirsiniz. Ama yürüyerek gitmeyi denemeyin, çünkü bütün gününüzü yokuş çıkarak bitirebilirsiniz. Piknik alanına giriş ücreti kişi başına. Çam ağaçlarının altına yerleştirilmiş banklarda yanınızda getirdiğiniz yiyecekleri yiyebileceğiniz gibi kendi pişir kendi ye kısmından da yararlanabilirsiniz. Karnınızı doyurduktan sonra ağaçların gölgesi altında hafif bir uykuya dalmak birebir stres giderici. Tavsiye ederim. Dilburnu piknik alanından sonra Ayayorgi Kilisesi’ne çıkan yol bulunuyor. Kiliseye çıkan tepenin başlangıcında faytonların beklediği  bir meydan var. Oradaki restoranda güzel bir manzara seyrederek vakit geçriebilirsiniz. Ayayorgi kilisesine sadece yayan çıkılabiliyor. Çıkmadan önce meydanda kurulan standlarda dilek için çeşitli parçalar satılıyor. Kiliseye çıkan yokuş biraz dik olduğu için bisikletinizi restoranın kenarında bulunan bisiklet parkına bırakabilme imkanınız da var ayrıca. Ayayorgi kilisesine acele etmeden çıkmanızı öneririm, yürüyüş yaklaşık yarım saat sürüyor. Hızlı çıkarsanız kiliseye vardığınızda nefes nefes kalabilirsiniz. Kiliseye girerken kıyafetlerinizin uygun kapalılıkta olup olmadığına bakılıyor. Hemen girişte şal ve etekler bulunuyor. Kilisenin içi çok büyük olmamakla birlikte ikonlarla, duvar resimleriyle ve heykellerle süslenmiş ruhani atmosferden etkilenmemek mümkün değil. Kiliseye bağış olarak mum satın alıp dileğiniz için yakabilirn siniz de. Kiliseni bulunduğu tepeden manzarayı seyretmenizi isterim. Öğleden önce çıkmış iseniz göz keyfiniz daha da bir artacaktır. Kilisenin yine biraz ilerisinde bir restoran daha bulunmakta. İskeleye medyanına geri dönmek için kestirme bir yol var, bisikletle veya yayan olarak kısa sürede gitmiş olursunuz.

Büyükada’da ayrıca Reşat Nuri Güntekin’in evini de gezebilirsiniz. Konaklamak için de otel, butik otel ve pansiyonlar var. Ada sakinlerinin bazıları evlerini sezonluk da kiralayabiliyorlar. Son olarak da adadan dönerken mutlaka iskelenin karşısındaki dondurmacılara uğramayı es geçmeyin derim. Bu arada unutmadan şunu da söyleyim, adaya giderken yanınıza mutlaka şapka ve fotoğraf makinesi almayı ihmal etmeyin.

Sonraki yazılarda Büyükada fotoğraflarını paylaşacağım.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: