Ronnie James Dio’ya saygı duruşu albümü: Holy Dio

Holy Dio

Holy Dio

Ronnie James Dio hakkında sayfalarca yazıyı fazlasıyla hak etmiş bir ölümsüz benim için. Müzik zevkimin oturmaya başladığı yıllarda oldukça fazla miktarda Rainbow dinlediğimi hatırlıyorum. O zamanlar grup üyelerini öyle hemen tanıyamıyorduk. Malum bilgiye ulaşma zorlukları nedeniyle birçok şeyi sonradan öğrenmek durumunda kaldım aynı Black Sabbath’ın hala en çok sevdiğim albümlerinden birisi olan Dehumanizer’de vokalde Dio’nun yer aldığını ilk dinlemede değil de birkaç seferden sonra öğreneceğim gibi. Rainbow ve Black Sabbath’ın ardından da elbette mükemmel solo kariyeriyle adını Metal dünyasının Hall of Fame’ine çoktan yazdırmış bir isim Dio. Rainbow in the Dark’ı ya da Don’t Talk to Strangers’ı dinlemeyen metalci olur mu hiç?

Metal dünyasına metal işaretini de (devil horns) kazandıran bu büyük ustanın İstanbul konserini kaçırmış biri olarak elbette ölene dek üzgün bir adam olacağım. Bu arada hakkında bilinen en önemli özelliklerinden birisinin de mütevazi kişiliği olduğunu eklemek lazım. Bahsettiğim konsere katılanlar, konser boyunca seyircilerle diyaloğunu ve fanlarına gösterdiği ilgiyi hala unutamadıklarını belirtiyor.  Bu büyük insan maalesef 2010 yılında aramızdan ayrıldı ama ardından hala insanları etkileyen bir sürü güzel eser bıraktı. Anısına Avrupa’nın önemli metal festivallerinden Kavarna Bulgaristan’da güzel bir heykeli olduğunu da ekleyelim.

Böyle büyük bir deha olduğunuzda elbette eserlerinizde birçok büyük grup tarafından tekrar yorumlanıyor. İşte bu yorumlamaların en güzeli 2000 yılında, Dio daha aramızdayken yayınlanan ve bence en başarılı tribute albümlerden birisi olan Holy Dio’da toplanmış. Tek CD’lik versiyonun yanısıra daha genişletilmiş bir çalışma olarak 2 CD olarak da yayınlanan Holy Dio’da biraz power metal gruplarının ağırlıklı olduğunu görebiliriz. Axel Rudi Pell, Gamma Ray, Hammerfall, Holy Mother, Grave Digger, Stratovarius, Yngwie Malmsteen ve elbette Blind Guardian, albüme ilk baktığımızda öne çıkan gruplar.

Ronnie James Dio

Ronnie James Dio

En başarılı yabancı albümlerden, hatta tribüte albümlerden birisi olan Holy Dio’yu arşivinize eklemenizi sağlayacak 3 örnek şarkı aşağıda. Bu arada küçük bir parantez de Blind Guardian’a açmak istiyorum. Daha önce haklarında bir tanıtım, konser ve albüm kritiği yazdığımız bu büyük grup, Dio’nun en sevilen şarkılarından birisi olan Don’t Talk to Strangers’ı kesinlikle mükemmel coverlamış. Hatta bu haliyle dinlediğim en başarılı coverlardan birisi bile diyebilirim. Zira Dio’nun bu harikualde şarkısını aynı güzellikte ve başarıyla yorumlamak oldukça zor olsa gerek.

Bu ölümsüz adama saygı duruşunu yine onun hayranı olan grupların çok güzel bir şekilde sunduğu Holy Dio ile hepinize iyi dinlemeler ve huzur içinde yat Ronnie James Dio.

İmajlar: dio.net, lamusiclog.com

Don’t Talk to Strangers (Blind Guardian Cover)

Man on the Silver Mountain (Hammerfall Cover)

Holy Diver (Holy Mother Cover)

About Özkan Ulukök

1977 yılında Ankara'da doğdum. ama yaşamımın büyük bir kısmı daha bir yaşına gelmeden taşındığımız İzmir'de geçti. 1999 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldum. Burada önce 2002'de yüksek lisansımı zorlu bir süreç sonunda 2009'da da doktoramı tamamladım. Doktora tezim Marka Değeri üzerine oldu. 2004'e kadar Ege İletişim Reklamcılık Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak Reklam Yazarlığı, Yaratıcı Düşünce, Marka Değeri konuları üzerinde çalıştım. İstanbul'a gelişimle özel bir akademide geçen eğitmenlik tecrübesinden sonra 2007-2011 arasında Shell & Turcas Petrol'de Eğitim Uzmanı olarak, 2011-2015 arasında da Imperial Tobacco Türkiye İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak çalıştım. 2015'den beri Şişecam Paşabahçe Mağazaları İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Seyahat etmek, fırsat buldukça bol bol PC,PS3,iPad farketmez oyun oynamak, sinema, kitap, müzik, elbette fistikyesili.com'da blog yazmak ve bunları paylaşmak gibi hobilere sahibim. Evliyim ve üç kedim var :)

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: